mavi marmara davası

türkiye ile israil arasındaki anlaşma yüzünden düşürülmeye çalışılan ceza davasıdır. esasen türkiye devleti'nin israil devleti ile bu konuda anlaşma yapma hakkı yok. ancak yapıldı mı, evet yapıldı. son duruşmada savcı anlaşmayı sebep göstererek davanın düşmesini talep etti. buna karşılık avukatlar anlaşmanın anayasaya aykırı olduğunu savundular. nihayetinde duruşma 9 aralık 2016'ya ertelenmiş oldu. büyük ihtimalle o gün düşürecekler davayı. reddi hakim talebi de son duruşmada reddedilmişti.
devamını gör...
türkiye'deki resmen düşürülmüştür. bir dava olarak ise mavi marmara davası hesap sorulana dek devam edecektir. mavi marmara'yı hatırlayan son kişi ölene dek bu dava sürecek. şu durumda bize düşen onu daha fazla anlatmak, onu unutturmamak.
bunun dışında elbette lahey ceza mahkemesi ve aihm'de hukuki mücadeleler de sürecektir.
devamını gör...
utanç verici bir şekilde sonlanmıştır.. hiç birimiz böyle bir son beklemez, istemezdik..

şunu hatırlatmakta fayda var ama.. fitnecilerin kollarını sıvadığını görüyorum.. o gazi gemi, o şehitler sizin çirkin karalama kampanyalarınıza alet olmayacak..

hamd olsun kafamız basıyor.. vicdanıyla eleştirenle bu tarz olaylar üstünden kendine veya fikrine prim yaptırmaya çalışan herkesinde farkındayız.. sakın ve sakın bizim davamızdan nemalanmaya kalkmayın.. hakkı haktan haberi olan savunsun.. sizde çöplüğünüzde debelenmeye devam edin..
devamını gör...
reis böyle istemişse vardır bir bildiği. reis bilir biz bilmeyiz.

reis'in bakanı "israil devleti ve halkı dostumuzdur" dediyse bir hikmeti vardır. bize fitne çıkarmak değil itaat etmek düşer.
devamını gör...
bunun böyle olacağı aylar önce belliydi. kemal kılıçdaroğlu yapılan anlaşmayı madde madde açıkladı, izah etti, ne büyük imtiyazlar verildiğini anlattı ama; tabii uzun reis'in bir höt'üne bakar konu. bir gün iki artı iki dört eder, bir gün beş; bir gün hiçbir şey etmez. eyy 2+2 sen kimsin ya!
devamını gör...
bu defa ekşicilere hak veriyorum. adamlar haklı olarak şunu soruyor; "bu dava akp değil de chp iktidarında olsaydı ve bu şekilde sonuçlansaydı ne olurdu."

meydanlarda vatandaşlarımızın kanı döküldü ve üç beş kuruşa peşkeş çekildi diye günlerce chp protesto edilirdi. reisiniz meydanlarda günlerce chp yi ezme harekatı yapardı. ama şu an tık yok.

israil neyse parasını verdi ve kuş avlar gibi insan avladı. akp bu işin ekmeğini oy olarak yedi. ve artık mevzunun kapanma vakti.

sözlükte bakıyorum akp lilerden kaçamak kaçamak cevaplar var. bir zamanlar biz de akp liydik. reis deyip gidip oy verdik ama yeter gerçekten yeter. akp nin şu mavi marmara olayında hem filistin konusunda hem de kendi ülkesinin vatandaşı konusunda ne kadar duyarlıı olduğunu görmüş olduk.
devamını gör...
israil ile yapılan anlaşmanın sonucudur. anlaşma olduğu için davanın yasal bir dayanağı kalmamıştır. fakat bu uluslararası hukukun işlemeyeceği anlamına gelmez.


--- alıntı ---

'her halükarda bu anlaşma israil'in, israil adına hareket edenlerin ve israil vatandaşlarının türkiye cumhuriyeti veya türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak, kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak türkiye'de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır.'

--- alıntı ---
devamını gör...
dengeler adına şehit edilen vatandaşlarımızın satıldığı dava.

hangi görüşten hangi inançtan olursak olalım, haksızca zalimce katledilen vatandaşlarımızın hakkını korumaktan aciz bir iktidarı eleştirmezsek dilsiz şeytan olmayacak mıyız? sizin dininiz islam mı yoksa akp mi?

bu dava herkesin davasıydı, bu dava rachel corrie'nin davasıydı, bu dava malcolm x'in davasıydı, bu dava martin luther king'in davasıydı... bu dava sadece sizin davanız olmadı, bunu sahiplenme hakkınız yok.
devamını gör...
"otoriteden izin alınmalıydı" diyen kişiyi haklı çıkarmıştır.

otoritenin istediği gibi rota aşdod limanı'na çevrilseydi 10 kişi ölmeyecek ve kendi devletinin bile şehitlerine sahip çıkmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kalmayacaktı.
devamını gör...
otorite Allah tır. ne israil, ne erdoğan. hiçbirine gerek yoktur. ölenler Allah ın izniyle şehittir. onlar rableri tarafından ödüllendirileceklerdir. büyük bir mücadeleye girişmişler ve bu yolda şehit olmuşlardır.

üç beş tanesinin bu olayın üzerinden otorite tanımlaması veya oy devşirmesi en azından Allah katından geçerli değidir. akan kanların günahı da üç günlük dünya menfaatini tercih eden o üç beş kişiye kesilecektir.
devamını gör...
otoriteden izin alınmalıydı diyen köpek ve gizliden sevicileri hiç pay çıkarmasın. mavj marmara davası devam edecek. israil'i filistin'de otorite kabul etme alçaklığını sindireceğime ölürüm daha iyi.
devamını gör...
olayı siyasi boyuta taşıyarak nemalanmak isteyenlerin ve kendini iyice belli eden fetöcülerin sahiplendiği dava. defolun gidin sizin derdiniz o şehitleri savunmak değil. sizin gibiler hükümeti devirmek için ülkenin batmasını istiyor.

amacınız şehitler değil onların kanından nemalanmak. pislikler.
devamını gör...
olay zaten yeterince siyasi boyuttadır. üstelik siyasi boyuta taşıyan da bizzat cumhurbaşkanının kendisi. meydanlarda az bağırmadı mavi marmara'nın hesabı sorulacak diye. biz de saf saf inandık gerçekten soracak galiba diye. ama öyle bir hayal kırıklığı oluşturdu ki.

bu rte gitsin de memleket batsın diyen hödüklerin tepkisiyle aynı tepki değil. ortada bir mevzu var. ben bu mevzuyu halledeceğim diyen bir tip var ama sonuç hüsran olunca ağzından tek kelime çıkmayan tip de yine aynı kişi.

reisin dediği gibi; kandırıldık, Allah affetsin bizi.

yeter lan gerçekten yeter. aha fetöcü pislikler de tek tek hapisten salıverilmeye başlandı. onlar da güya kandırmışlardı ama görünen o ki yaptıkları yanına kalacak.

ama reis gibi tekrar tekrar kandırılmayacağız. artık standarta binen her seçim öncesi bir olay patlaması muhabbetine gidip oy vermeyeceğim. zaten bir daha oy vermeyi düşünmüyordum ama bu mavi marmara muhabbeti ile de kemal kılıçdaroğlu ile aynı kefededir benim için. başlarım başkanlığına da partisine de. benden bu kadar.
devamını gör...
bir şehidin hakkı bütün dünyadan kıymetlidir. itrail oğlu itrail ile iki üç anlaşma yaparak şehitlerin kanı satılacaksa benden destek bu kadar. ulül emre itaat farzdır. bu cihetten çıkıp isyan etmeyeceğim. fakat siyasilerin yüzünü de görmüş olduk.

benim tepkim şehitleri hiç umursamadan, "bak gördünüz mü lan ehehe" diyen pislikleredir. lafın kime gittiği umrumda değil isteyen üstüne alınsın.
devamını gör...
yazık. denecek en kısa ve net şey bu. yazık.

reis-i cumhur hazretlerinin van minüt deyip perez'e atar yaptıktan birkaç sene sonra "mavi marmara'ya yardım götürürken bana mı sordunuz" deyip bu kutsal davayı satmasından belliydi zaten böyle olacağı. en azından bunda dik durur, bu davayı satmaz diyorduk ama o da bizim naifliğimiz olmuş işte. halbuki bu ne ilk çark etmesi, ne ilk tükürdüğünü yalaması, ne de ilk satması. saflık bizde.

yazıklar olsun. lanet olsun. yuh olsun. olmaz olsun.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar