meb ilkokul ders kitabındaki cumhuriyet şiiri

cumhuriyet şiiridir.

şiirde osmanlının son dönemindeki başarısız dış siyaset, kaybedilen topraklar ulemanin varisi ulemadır zihniyeti, halkın ve sarayın arasındaki kopukluklar, miladi dolmuş eski şark ordusunun başarısız tavırları ve atılan kazıklara rağmen ümmetçilik politikasından vazgeçilmemesi sonucu halkın düştüğü bitap durumdan örgütlenip yeni bir devlet düzeni kuran gazi paşayı ve cumhuriyetini çocuklara anlatıp kul olmadan efendiliğin kıymetini bilmelerini sağlamak için yayınlanan bu şiirden dolayı m.e.b'e teşekkürü borç bilirim.
devamını gör...
okulun kültürel bağlamda ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu gösterir nitelikte. çocuğa on yıllarca böyle şiirler okut, resmi ideolojik tarih anlat, sonra da bir hayır bekle. yanlışları düzeltmeye uğraşmaktan doğruya vakit bulamıyoruz ki...
devamını gör...
meb de kitap inceleme komisyonu diye ne yaptıklarını 11 yıldır anlayamadığım bir komisyon tarafından belirlenmiş ders kitabında yer alan şiirdir. denetleme mekanizması olması gerekiyor ama nedense bunca yıldır adam akıllı tek bir kitap dağıtılmadı okullara. üstelik her sene sonunda kitapların yetersizliği ile ilgili rapor tutup yollamamıza rağmen.

sonuç olarak birileri komisyonda referansla işe alınır, kitaplar referansla yayınevlerine bastırılır ya da meb referansla kendi ekibini kurup yazar, denetlemesi gerekenler denetlemez falan filan... kaç yıl oldu sayamadım.

dip not: geçen sene ders kitabında yer alan şiir yüzünden öğretmen arkadaşımın birini velisi şikayet etmişti.
“işte, bugün bir meclis kuruldu,
sonra hemen padişah kovuldu.
bugün yirmi üç nisan,
hep neşeyle doluyor insan.”
şiir bu hepiniz bilirsiniz. sanki biz yazıyoruz kitabı. neyse sinirlenmeyeceğim.

dip not 2 : arkadaşlar aramızda kitap inceleme komisyonundan arkadaşlar var rahatsız olmuşlar demek ki. ya da yakınları bu komisyonlarda yoksa bu kokuşmuşluğa destek verecek değiller.
devamını gör...
biri de demiş ki gerçekleri öğrenince dumur olurmuşmuşmuşmuş...

bi açıp okumasınız ama açın taraflı-tarafsız yazıları okumanızı tavsiye edeceğim. istanbul ile geri kalan şehirlerin karşılaştırılmasını görüp, kaç kişinin parmaktaki balı yaladığını bana söyleyin.

milletin fakir olmadığına inanan garip zihniyet, meydan muharebesinde tekâlif i milliye ye ihtiyaç duyan bir ülkenin hesabını da gazi'ye mi atacak? ileride çocuklarınızın tarihi okumamış zihinlerinizden öğrenmesi üzücü olacak.

"bak sen bilmezsin, kitaplarda yazmaz" diye başlayacak mide bulantısı cümlelerinizi toparlamak zorunda kalacak öğretmenlere yazık.


edit:

canım meb, böyle şiirleri gururla okutuyorum sınıfta bilesin. daha çok yap.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar