meb'in öğrencilere dizüstü bilgisayar vermesi

milli eğtim bakanı ismet yılmaz'ın kendi ifadesi ile müjdesi.

"kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz."

yok abi bu milli eğitim adam olmayacak. hala makyaja devam ama içerik ve eğitim kalitesi yerlerde. öğrenci o bilgisayarı kavga esnasında öğretmenin kafasında kırarsa şaşırmam. neyse hadi bakalım bir yandaş daha zengin olacak veya zaten zengindi üzerine daha da katacak.

haber
devamını gör...
gereksiz uygulama.

kodlama için ayrı bir laboratuvar oluşturursun, zaten öğrencilerin çoğunda laptop, masaüstü bilgisayar, tablet var.


yabancı ülkelerde okullar eski düzene dönüp teknoloji olmayan sınıflarda ders anlatmaya çalışıyor, odaklanma derse olsun başka şeylerle kafa dağılmasın diye. bizimkiler okulda öğrenimi engelleyecek her şeyi yenilik diye getiriyor.
devamını gör...
dağıtılan tabletlerle çağ atlayan eğitim sistemimizi bir sonraki seviyeye taşıyacak uygulama. bir sonraki aşamada da sanal gerçeklik gözlükleri dağıtılırsa dadından yenmez.
devamını gör...
kodlama eğitimi rastgele seçilmiş öğrencilerle olacak iş değil. kodlama tıpkı resim yapmak gibi özel yetenek gerektiren bir iş. bu yeteneğe sahip olanları seçip versen ne ala. ama bunu yapmadan her öğrenciye resim defteri ve boya kalemi dağıtıp onlardan ressam olmasını beklemek ne kadar mantıklıysa eline bilgisayar verdin diye bunların programcı olacağını sanmak da o kadar mantıklıdır.
devamını gör...
2-3 aydır bir grup arakadaşla bir projeyle ilgili k12 düzeyinde stem eğitim metodolojisi üzerine kafa yoruyoruz. bir çok kaynak taradık ortak olarak vardığımız sonuç k12 düzeyi çocukların özellikle ülkemiz eğitiminin verdiği alt yapı ile bilinen anlamda kodlama eğitimi için çok uygun olmadığı. ancak "kodu" gibi görsel bir programlama diliyle bu mümkün. üstelik daha öncesinde temel pc kulanım becerilerinin edindirilmiş olması gerekir. bu da kafadan hafta da 2 saat eğitimle olanaksız gibi... ancak 12-15 yaş aralığında scratch gibi basitleştirilmiş uygulamalar ile gerçek anlamda donanımsal programlamaya adım atılabilir.

ancak programla deyinc sadece robotik ile donanımsal proramlama ile sınırlanmamalı bence. yani bir yazılımla bir nesneyi işlemek yerine daha grafik tasarım, web uygulamaları gibi yazılım ve programcılık tabanlı uygulamalar da işlenebilir. ancak onlar için henüz böyle basitleştirilmiş programlama dilleri pek mevcut değil.

meb'in pc destekli eğitime geçmeden önce, binlerce pc ye para dökmeden önce, tüm çocuklar için temel pc kullanım seviyesini bir düzeyin üzerine çekmeli.

1-eğitim alt yapısını robotik ve programlama yeteneklerini geliştirecek düzeye çekmeli. müfredatı buna göre düzenlemeli
2-bu eğitimleri verebilecek ehil eğitmen programları açmalı. pc'den anlayan fizik hocasının derse girmesi kadar saçma uygulamalar var.
3-bu eğitimin somut sonuçlar verebilmesi için haftada kaç saat işlenmesi gerekir gibi bir çalışma yapılmalı mesela
4-yardımcı eğitim ekipmanları. mesela bu çocuklar neyi programlayacak arduino mu, mikroişlemci mi? hangi platform en uygunu, uygun platform yoksa önce yerli olarak bu platformların geliştirilmesi gerekmez mi?
5-programlama dillerinin çoğu ingilizce tabanlı. mesela sabit bir değişken tanımlarken ingilizce de sabit'in karşılığı olan constantın kısaltılmışı olarak const etiketini kullanıyoruz. ya da şarta bağlı bir işlev tanımlarken ingilizce eğer anlamına gelen "if" döngüsü kullanıyoruz. eğer şu şart sağlanıyorsa, bu işii yap gibi bir mantığı var. dolayısı ile ingilizce bilen bir çocuğun programlama mantığını kavraması çok daha pratik ve kolayken, bizde çocuk if kelimesinin anlamını bilmiyorsa ezbere dayalı bir eğilimle programlama öğreniyor.. dolayısı ile işi programlamaya taşımadan önce ingilizce eğitimini çocukların bunları anlayabileceği düzeye getirmek ya da buna karşılık gelecek türkçe arayüzlerle programlar geliştirmek gerekmez mi?
.
.
.

bununla ilgili yazacağım çok şey var ama ismetler gider, ismetler gider...

devamını gör...
acaba arada kimin zengin veya daha zengin olmasını sağlayacaklar? akraba mı yoksa arkadaşlardan biri mi? sıra kimde acaba?

devlet kesesinden birilerine para aktarma oyunu, nitelikli kandırmaca.
devamını gör...
nerenin milli eğitim bakanlığı olduğunu merak ettiğim bakanlığın bakanının müjdesi. türkiyede olduğunu sanmıyorum, tebeşir kullanmaktan ellerim telef oldu, bilgisayarmış pehh.
devamını gör...
kodlama derslerinde öğrenciye çok çok hesap makinesi yapmayı öğretecekler. hesap makinesi yapa yapa uzaya çıkacağız inşaallah. şimdi abd düşünsün. (bkz: ey abd sen kimsin ya)
devamını gör...
tüm öğrenciler el ele ve akıllarda tek bir soru "play station ne zaman dağıtılacak?"
devamını gör...
yine hangi damat bilgisayar işine girişti diye düşündürmüştür.
devamını gör...
çocuklar sudan çıkmış balık gibi, ezbere eğitimin kurbanı, interneti sağdece oyun ve facebook üzerinden kodlamış. sen bu çocuğa farklı kaynaklardan bilgi edinmeyi, farklı bakışaçılarını incelemeyi, hattasında internet okuryazarlığı bilincini verme, diz üstü bilgisayar ver. milli eğitime destek adı altında yandaş firma sevindirme kampanyalarına eğitimi bağri dahil etmeyin hacı ya.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar