medea kali

istanbul devlet tiyatrosu tarafından izleyiciye sunulan, musa uzunlar'ın hem oynayıp hem yönetmenliğini yaptığı 1 perdelik ve 1 saatlik oyun.
bugün üsküdar stüdyo sahnede izledim. oyun mitolojik karakter medusa'nın serüveninden bahsediyor. medusa, ona ihanet eden sevgilisi yasso, çocukları ve medusa'yı öldürmek için peşine düşen perseus. medusa onua hakir gören bütün halkı gözlerine bakarak taşa çevirdiği için öldürülmesi gerekmektedir. ancak kendisi de ölümü isteyen medusa'nın ölmeden önce son bir isteği vardır...

oyunculuk mükemmeldi ancak çok fazla tükürük vardı. oyuncu zeynep utku bazen öyle bir coştu öyle bir tükürerek konuşmaya başladı ki tiksinti uyandıracak seviyeye geldi. belki de medusa'dan tiksinilmesi istendiğinden böyle yapılıyordu. (muhtemelen öyle)

oyun ürpertiyle başlıyor, acı ve dram ile devam ediyor. başta korku filmi gibi gelebilir öyle değil.

http://www.devtiyatro.gov.t...
devamını gör...
ıstanbul devlet tiyatrosu 'da izledikten sonra nicik olarak aldığım şimdi ise 15 şubat 2020 saat:20:30 da ızmır nazım hikmet kültür merkezinde prömiyeri ni yapacağını okuduğum oyun. hemde en sevdiğim yönetmen tarafından konuyor. ben izleyemiyorum izmir de değilim ama gidin görün izleyin bence. medea ,medusa ve hindu tanrıçası kali. alabilirsiniz.medea kali, insanın tutkularına özgü çelişkilere tabi olan efsanevi karakterleri temsil eden, hem şiddetli, hem şiirsel bir metin.
aşık çiftlerin düşüşünü, suçlarını ve başkalaşımlarını, korkularını, güzelliğin geçiciliğini ve aşkın deliliğini mitolojinin en kanlı üç figürüyle birleştiriyor.
goncourt akademisi edebiyat ödülü sahibi, ünlü fransız yazar laurent gaude’nin usta kaleminden çıkan bu eser ilk kez avingon festivali’nde gösterildikten sonra, hızla popülerleşen bir oyun olarak dünyanın pek çok ülkesinde gösterime girmiştir.
medea kali, şimdi de murat çidamlı'nın yönetmenliğinde, özge çidamlı' nın tek kişilik performansıyla siz değerli seyircilerimizle buluşuyor.
erkek egemen bir düzende hem tecavüze uğrayan, aldatılan, aşağılanan ve hem de aynı zamanda yüceltilen, doğuran ve yok eden bir tanrıça olabilen “kadın”a dair ne varsa, ruhunuzu alt üst edecek her şey bu oyunda mevcut.
yazan: laurent gaudé
çeviren: ebru kara
yöneten: murat çidamlı
yönetmen yardımcısı: özge çidamlı
müzik direktörü: kerem memişoğlu
hareket düzeni: canan kesebir
oynayan: özge çidamlı
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar