medieval 2 total war

çok güzel bir real time strateji oyunu. diplomasi ve grafikler açısından 1.sinden çok daha iyi olmuşŸtur.

türkleri almak ise cesaret ister. ã‡ünkü batıdan gelen haçlı seferleriyle uğŸraşŸırsınız, tam bitti derken moğŸollar gelir, yine tam bitti dersiniz ki bu sefer de timur akınları başŸlar. bütün dünyayı fethedene kadar da doymazsınız.
devamını gör...
çok güzel bir real time strateji oyunu. diplomasi ve grafikler açısından 1.sinden çok daha iyi olmuştur.

türkleri almak ise cesaret ister. çünkü batıdan gelen haçlı seferleriyle uğraşırsınız, tam bitti derken moğollar gelir, yine tam bitti dersiniz ki bu sefer de timur akınları başlar. bütün dünyayı fethedene kadar da doymazsınız.
devamını gör...
empire total war'dan kötü olan oyun.çünkü medieval total war adlı oyunda müslümanlar ancak bu kadar güçsüz yapılabilirdi bizim atalarımız okçu atlılarıyla ünlüdür mübarekler bir okçu atlı koymuş bizansın kinin yarı gücünde bile değil ya en basitinden bir hristiyan peasants birliğinin atağı 4 iken müslüman peasants birliğinin atağı 1'dir işte bu yüzden boktan bir oyundur.
devamını gör...
içersinde türklerin(selçuklular) ve bunun dışŸında ingiltere fransa kutsal roma imparatorluğŸu ispanya venedik iskoçya ruslar portekiz emeviler mısır bizans imparatorluğŸu timurlar moğŸollar macarlar milan papalık aztekler polonya danimarka sicilya gibi uygarlıkların yer aldığŸı şŸahsi kanaatimce total war serisinin en güzel oyunu. başŸına bir oturuldu mu 4 saatten önce bırakmaz. insan çok afedersin çişŸinin geldiğŸini bile unutuyormuşŸ ben bunu öğŸrendim
devamını gör...
tur bazlı strateji ve taktik strateji karması bir oyun.

avusturya temelli creative assembly tarafından yapılmış bir oyun. sega da dağıtıyor.

total war serisinin sondan ikinci üyesi. birincisi için(bkz: shogun total war) sondan birincisi için (bkz: empire total war).

türklerin, sağlam yakın dövüş birimlerinin çok zor çıktığı oyun,epey bir sefer değil yalnızca "raid" tarzı hareketler yapabildiğiniz oyun.

stratejik savunmasından ötürü en kolay ingilizlerle bitirebileceğiniz oyun.

credits müziğindeki angela&jeff van dyck imzalı we are all one şarkısı çok güzel olmuş oyun.
devamını gör...
benim emaktar empire total war'ı kaldırmayınca bir başlayayım dediğim ve rome total war'dan sonra tam anlamıyla olmuş oyun.

bir kere hristiyan bir devletseniz papayı unutmayacaksınız. zira kendisi afaroz edip üzerinize haçlı ordusunu yollayabiliyor. bir de şehirlerde çıkan isyan olayına dikkat etmek lazım.o yüzden elde edilen paranın bir kısmını şehirlere yatırım yapmak gerekiyor.

son olarak ne yapacaksınız moğol istilasından önce yapın. çünkü moğollar öyle bir geliyorlar ki ilk aşamada onlara direnmek imkansız oluyor.
devamını gör...
türklerle oynamanın işkence olduğu oyun. bir moğol istilası bir timur istilası derken şamar oğlanına dönüyor selçuklular. en iyisi istilalar başlamadan önce avrupa içlerine doğru yapılabiliyorsa bir türk istilası başlatmak ve mümkün olduğunca avrupanın derinliğine girmek. olmazsa askerleri kayığa bindirip irlandaya falan gitmeli. yoksa başedilmiyor.
devamını gör...
venedik iken, istanbulu aldığım, o zamana kadar kızdırdığım islam ülkelerinden cihat, papadan da haçlı seferi yemem üzerine 3000 kişiyle 30000 kişiye karşı istanbulu savunmak zorunda kaldığım oyun. kralın komutasında olmayan 1000 kişilik bir ordu haçlı saflarına geçti ki hele, gözlerim yaşarmıştı ciddi ciddi.
devamını gör...
aslanlar gibi çarpışabilecek bir cebeci küthedası ararken gene babayı veren batı zihniyetinin sonucu sürekli sinir hastası eden oyun. moğollarla papaz olmaktan bıkıyorsunuz bir süre sonra. adamları öldür öldür bitmiyor zaten. bu arada tam papayı yakalayacakken, bu sefer kutsal roma cermen impatorluğunun balkanlardan yedek orduyu sobelemesiyle roma seferi hayal oldu.

en kolayı ingiltere'yi seçmek. londra'ya yapılacak yatırımlarla hızla güçlü bir ordu kurup iskoçya ve fransa ele geçirilebilir.

önemli not: yeniçerilerin tüfek kullanma özelliğini savaşın başında beğenmezseniz sağ alt menüde disable seçenği var, insan değil bunlar mirim, koskoca haçlı ordusu duman oldu kudüs'e varmaya çalışırken bu bahadırların bileğinin ucunda.
devamını gör...
osmanlıyı alıp her seferinde 7 düveli ayardan ayara sürüklediğim oyundur. sadece akıncılar ve sipahiler dev gibi orduları yok etmem için yeterde artar bile yeter ki orduyu savaş alanına doğru yerleştirip düşmanın en azyıf olduğu doğru zamanda hucuma çıkabileyim. gerisi yüzlerce esir ve o esirleri fidyesiz serbest bırakmanın haklı kıvancı.

lakin tüm macera bi türlü oturmayan ekonomi yüzünden hazine dibi görene kadar devam ediyor. ondan sonra konsoldan ha babam add_money 100000 girmek gerekiyor. zaten bi süre sonra bütün haritayı yeşile boyuyor fanteazi olsun diye sağda solda yakaladığın boyundan büyük işlere kalkışan rebelleri doğramak oluyor. bu arada ordularını asla komutansız bırakmayacaksın anında seni satıp rebel olabiliyorlar.

he bu arada kim demiş hilal taktiğinin çok adam istediğini. bana çok değil 4 tane akıncı birliği verin size hilalin vur kaçın Allahını yapayım.
devamını gör...
ekonomiyi güçlendirmek için sürekli şehirlere yatırım yapmak zorundasınız. market, farm ve türevleri gelirlere direkt etki ediyor. ayrıca yolları geliştirmek de trade üzerinden dolaylı etki sağlayabiliyor. en büyük gider ise şüphesiz asker masrafları.. bunun için ise asker sayınızı olabildiğince düşük tutmanız gerekiyor. ancak o zaman da şehirlerde isyanlar çıkıyor. bunu düzeltmenin yolu ise public order'a etkiyen binalar yapmak. girdiğiniz bütün şehirlerde exterminate yapmanızı öneririm. çünkü exterminate yaptığınızda hem şehirdeki nüfus azaldığı için yönetmesi kolay oluyor, hem de komutanınızın dread i arttığı için daha sonraki savaşlarda rakip ordunun morali kötüleşiyor.

dediğim şeyleri yapıp, hiç hilesiz 75. turn e 2 milyon parayla girmek mümkün..
devamını gör...
oynaması en rahat ülkeler ingiltere, iskoçya ve danimarkadır. zira diğer devletler her zaman birçok devlete sınır oldukları için kendilerini sürekli fiili taaruz ve tecavüze maruz bulurlar. hele ki holy roman empire ile oynuyorsanız yan geldiniz.

hiç bir devlete güven olmaz. işlerine gelmediği an ittifakı bozar ve saldırırlar. kız almışsın vermişsin hiç farketmez. adamı zorla iki yüzlülüğe iterler. katoliksen papa adamı gıcık eder. sana saldırır şehirlerini elinden alırlar birşey olmaz. sen şehirlerini geri almak için saldırırsın derhal geri çekilmeni ister. aksi takdirde seni aforoz edeceğim eder ve hiç şaha yapmaz. hemen aforoz eder. kralın aforoz olunca da şehirlerin yaşayan halk aninden mutsuz olur. refah seviyen düşer ve büyük ihtimalle isyanlar başlar. bir de onlar uğraşır durursun.

şehirlerde yaşayan halkların dini önemlidir. dinsel kargaşadan dolayı başınızın ağrıması muhtemeldir.
devamını gör...
türklerle başlanıp saatlerce devleti yükseltmek için uğraşıp ve ilerleyen zamanlarda moğol istilası sonucunda hiçbirşey yapamamak üzerine bir daha oynamam dediğim oyundur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar