megalomani


--- alıntı ---
Bir kimsenin, kendi bedeni ve zihni yeteneklerine, kudretine aşırı değer vermesi, kendini büyük görmesi hali ile karakterize, psikiyatrik bir bozukluk
--- alıntı ---

tanımından hareketle; cemaatlara, gruplara, kişilere yapılan eleştirilerin kaynağının nereden geldiği çok iyi anlaşılıyor. yarım yamalak bir hadis ezberleyip hadis allamesi oluyoruz, yarım yamalak fatihamızla ise tefsir ve kur'an. sonra vur vurabildiğin kadar. ciddi ciddi megalomaniyiz
devamını gör...
aslında şudur: bir insan aşağılık kompleksine kapılır ve aşağılık olmadığına dair kendisini inandırması gerekebilir. kendisini inandırabilmesi için başkalarına bunu kabul ettirmesi gerekir. nihayetinde büyüklük manyaklığı alır başını gider.

devamını gör...
kendini bi halt zannetme amiyane tabirle. parasına puluna, makamına mevkiine, güzelliğine vb dayanarak diğer insanlara tepeden bakma, Allah'ın verdiği bu nimetlerle hava civa atmak, caka satmak, göğsü kabarık olmak. sonu tepetaklak olmak olan hastalıklı davranış.
devamını gör...
yunanca kökenli kelime. 'megalo' büyük, mania ise delilik, çılgınlık anlamlarına gelir. megalomani kavram olarak büyük çılgınlık, büyüklük kuruntusu anlamı taşır. 
bir insanın kendisinde var olmayan özellikleri varmış gibi göstererek sahte kimlik oluşturmasıdır. 
büyük bir çoğunluk tarafından narsisizm ile bir tutulmaktadır. ama megalomani'nin temelinde de özgüvensizlik yatarken narsist kişi aşırı öz güven sahibidir.
devamını gör...
büyüklük hezeyanı olarak da bilinen bu durum kişinin kendisinde olmayan ve gerçekle uyuşmayan üstün özellikleri kendisine yakıştırmasıdır. bu kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmese de, gerçekten ciddi bir psikolojik sorundur. megalomani kişinin nitelikleri, yetenekleri ve yaşantısıyla ilgili olarak mantıksız inançlara dayanmaktadır. kişide gerçekle ilgisi olmayan hezeyanlar bulunmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.