mehdi eker hal yasası

yaş meyve ve sebzenin ne kadar üretildiğini hesaplamak adına, ürünlerin hale girmeden satışını yasaklayan yasadır.

eskiden çiftçi malını direkt manava satabiliyorduu ya da arabasına yükleyip pazar kenarlarında, mahalleler de satabiliyordu; lakin yeni yasa ile bu satış yasaklandı. artık üretici malını direkt manava, markete veremeyecek, kendisi de parakende satamayacak, yaş meyve ve sebze hallerine verecek. marketler ve manavlar satacağı ürünü ancak halden alabilecek.

bu zincir, yaş meyve ve sebzenin pazarlanması konusunda 10 kat fiyat farkına neden olmuştur. hal esnafının vicdanına kalan üretici bostanını, bağının ürününü tarlada bırakmak zorunda kalmıştır. üreticiden aldığı ürünü yüksek fiyatla satmak isteyen hal esnafı, üreticiden ürün almayarak elindeki malı pahalıya satmak istemiştir.

bu durum tarım üreticisini perişan etmiş, tüketiciyi aç bırakıpmış , aracıyı da köşe etmiştir.

şimdi hepimiz hal esnafına kin duyuyoruz, zaten bu yasanın amacı da bu idi. şimdi sırada durumu düzeltmek için halde ticaret yapan 100 esnafı ortadan kaldırıp, işi şirketlere devreden yasa gelecek.

küçük esnaf böyle böyle yok edilerek yeri uluslar arası şirketlere devredimedi mi?

chp bu konuda tek söz söylemez. çünkü o da aynı yerden kumanda ediliyor. chp, kendine yem olarak atılan diyanetin arabası ile, saray ile ilgilenerek ,seçmeninin dikkatini dönen çarktan uzak tutmaya çalışır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar