mehmet erenler


yaşŸayan en büyük türküve bağŸlama üstadıdır.bugüne kadar adına bir tanım açılmamışŸ olmasına üzüldüğŸüm ender şŸahıslardan biridir.
Allah uzun ömür versin, ama söylemek istediğŸi ne kadar türkü varsa çalıp söylemesi ve bir arşŸiv oluşŸturulması gerektiğŸini düşŸündüğŸüm üstaddır.
devamını gör...
yıllarca ismini trt radyolarındaki anonslarda duyduğum halde farkını, varlığının kıymetini ancak şimdilerde idrak edebildiğim büyük saz üstadıdır. kıymetini ilk idrak edişim yine kendisi gibi ayaş'lı olan mehmet demirtaş'ın 5 albümlük ''anadolu klasikleri'' adlı çalışmasındaki saz üslûbunu ve düzenlemelerindeki güzelliği farketmemle olmuştur. öyle ki o albümlerdeki katkısıyla mehmet demirtaş'ı çok daha ötelere taşıyıp solistine kalıcılık kattığı aşikârdır. orta anadolulu olmasına karşın hemen her yörenin saz üslûbuna hakimiyeti göze çarpar. kerkük yöresinden ''baba bugün dağlar yeşile boyandı'' açışında olduğu gibi. Allah kendisine uzun ömür ve sanatını daha da icra edecek imkan versin.
devamını gör...
--- biyografi.net ---

26.1.1946 yılında ankara'da doğdum. 7-8 yaşlarında bağlama ile tanıştım. hiç kimseden ders almadan tamamen Allah vergisi olarak kendi kendime bağlama çalmayı öğrenip geliştirerek müzik yaşantıma başladım. türk halk müziğine aşırı düşkünlüğüm nedeni ile bağlamamla yatıp uyuduğum günler çok olmuştur.
8-9 yaşlarında sahne hayatına atılıp tek resitaller verdim. 13 yaşımda zamanın en büyük thm hocası yurttan sesler koro şefi rahmetli büyüğümüz muzaffer sarısözen'in yönettiği trt ankara radyosu yurttan sesler korosunda ve canlı yayında konuk sanatçı olarak bir türkü çalıp söyledim. o yıllarda neonlara ve afişlere "sihirli bağlama küçük mehmet" olarak ismim yazılırdı. thm ye ve bağlamaya aşırı düşkünlüğüm nedeni ile tahsilime maalesef lise 2. sınıfta iken ara vermek zorunda kaldım. idealim ankara radyosuna yetişmiş sanatçı olarak girmekti ve Allah'a şükürler olsun, tamamen kendi özveri ve çabamla bu idealimi gerçekleştirdim. 1966 yılında gerçekleşen bu önemli başlangıçtan sonra müstakil olarak çalıp söylemede başarılı oldum.
daha sonra koro şefliği sınavında başarı gösterip bu görevi yürütmeye başladım.ayrıca icra denetim, nota tahsis, merkez repertuar kurullarında yer aldım. 1980 yılında kendi isteğim ile trt istanbul radyosuna atandım.bu süreç içinde yurt içi ve yurt dışında birçok resital verdim...
ömrüm oldukça thm'ye hizmet etmekten ve onun bir neferi olmaktan övünç ve kıvanç duyacağım. hepinizden isteğim;dünyanın en zengin müziği olan thm ye sahip çıkmanız ve onu layık olduğu yere yüceltmeniz için gereken ilgiyi esirgememenizdir...


--- biyografi.net ---
devamını gör...
trt'nin yetiştirdiği ender sanatçılardandır. bu trt'de ne öğretiyorlar bu sanatçılara bilmem hep efendi sanatçılar. mehmet erenler de tavrıyla, sazıyla, sözüyle tam bir sanatçı. bağlama çalma konusunda bu işin üstadlarındandır ve yöresel tavırlara hakimdir.

--- biyografi.net ---

26 ocak 1946 tarihinde ankara'da doğdu. ilkokula başladığı yıl bağlamayla tanıştı. 8-9 yaşlarında sazıyla resitaller verecek kadar ustalaştı.

13 yaşında muzaffer sarısözen'in yönettiği trt ankara radyosu yurttan sesler korosunda ve canlı yayında konuk sanatçı olarak bir türkü çalıp söyledi.

o yıllarda küçük yaşına rağmen olağanüstü yeteneği ile "sihirli bağlama küçük mehmet" olarak anılmaya başlandı.

türk halk müziği'ne olan yoğun ilgisi nedeniyle lise ikinci sınıfta öğrenimine ara vermek zorunda kaldı.

trt ankara radyosu'nda yetişmiş sanatçı olarak göreve başladı.

üstün yeteneği ve özverili çabalarıyla önce koro şefi unvanını kazandı. daha sonra merkez repertuar kurulu üyeliğine atandı.

1980 yılında trt istanbul radyosu'na atandı. bu dönemde yurt içi ve yurt dışında birçok resitaller verdi.

halk müziğimize kazandırdığı eserlerden bazıları:

denizin dibinde haççam,
sabahın seherinde ötüyor kuşlar,
değmen benim gamlı yaslı gönlüme,
el çek tabip el çek.

--- biyografi.net ---
devamını gör...
657 bağlamacısıdır kendisi, çaldığı eserleri bitse de gitsek edasında çalar. bir insan düşünün sivas'ta yananlara pek de üzülmeyecek ama yeri gelince semah çalacak. pehhh derim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar