mekan kıraathanesi

ankarada konur sokağŸın arkasında, bir apartmanın 5. katında yer alan hoşŸ bir mekan. hem içerde şŸark köşŸesi biçiminde güzel bir salonu hem de havadar bir terası vardır. çay ve nargile default geliyor zaten. ben saymadım ama arkadaşŸın rivayetine göre 3000 eserlik bir de kütüphanesi bulunmakta. ve en önemlisi küçük de olsa bir mescidi barındırıyor bünyesinde.
devamını gör...
şu saat itibariyle bulunduğum mekan. arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldiğim ve dervis devrimcive molla arkadaşların belirttiği gibi bir mekan. istanbul'dan ankara'ya gelindiğinde uğranılmasını tavsiye ederim. kitapların üst raflarının üzerindeki küçük hoparlörden, feyruz, farid farjad, dino merlin, düş sokağı vb. dinleme olasılığı çok yüksek. mekan sahibinin dahi 84 olduğunu zannettiği basamakları aslında 91 basamak olup insanı fena terletir. derviş arkdaş 9 basamak atlamış sanırım.*
devamını gör...
gittim gördüm yedim içtim ödedim. tavsiye edenlere teşekkürler. ankara da soluklanacağım bir mekan buldum. ucuz sıcak serin havadar ama biraz haremlik selamlık ayrımı var gibim neyse beni ilgilendirmez*.*
devamını gör...
yüksel caddesini kesen inkılap sokak'ta görülesi bir yer. kütüphanesi, terası, sıcak ortamı ve uygun fiyatıyla vazgeçilmezdir. geçen ordaydım, tesadüf eğitim-sen başkanı geldi konferans verdi, ayda bir böyle konferanslar oluyormuş. ayrıca kapının yanındaki öneri ve şikayet panosundaki yazıları okumanızı öneririm, çok komik şeyler yazmışlar gerçekten.
velhasıl güzel 'mekan', mutlaka gidin, görün.

http://mekankiraatevi.blogs...
devamını gör...
çıkarken nefesiniz kesilir. hele sigara içenlerin o merdivenleri sonuna kadar çıkabilmeleri mucizedir. bu mucizeyi ara katlardaki ha gayret az kaldı gibi yüreklendirici yazılara bağlıyorum. *
devamını gör...
asansörü olmayıp, basamakları adımlarken yorulanlar için merdiven başlarına zincirlenmiş taburelerin olduğu.. zirveye yaklaşırken duvardaki yazılarıyla karşılaşılıp tebessüm edilen.. ev gibi olup ev olmayan.. kızılay gibi bir yerde olmasına rağmen kızılay'a aidiyeti söz konusu dahi olmayan.. daha çok vakit geçirmek istememe rağmen otobüsü kaçırmamak adına apar topar ayrıldığım(ız).. adı üstünde mekan işte....
devamını gör...
bugün arkadaşımla merak edip gittiğimiz kıraathane.vallahi sakallı abinin davranışından korktuk kaçtık bizim mekanımıza gittik korkumuz geçti.
devamını gör...
sonunda benim de gidip görebildiğim mekan. burada yazılanlardan yola çıkarak merdivenlerine önyargı ile yaklaşmış olsam da sigara içmeyenler için pek bir problem teşkil etmediğini görmüş bulunmaktayım. * ortam güzel, kitaplar güzel, kitapların ödünç alınabildiğini duymak daha da güzel. zaman kısıtlı olup çok kalınamadığı için en kısa zamanda tekrar gidilesidir. sahibesi ilk defa gelenlerden çay parası almıyoruz diyerek beni şaşırtmıştır. *şapkalı ve sakallı abi gitar da çalıyor *benden söylemesi.
devamını gör...
sanrım iki ay önce akşam ezanına yakındı... yağmur yağıyordu hafiften...nebahatle beraber gidecektik...nebahat bir banka oturup ağlamayı seçti. ben yukarı çıkıp bir çay içtim. tuhaf bir yerdi. demek adından sıkça bahsedilen bizim yerimiz burasıydı. ben bir taşralı olarak bir nevi sarsılmıştım. yabancıydım bile. mümin mümine yabancı olmaz diyerekten çalışanlarla bir kaç kelam ettim. mesela onlara fayrapçıları sordum. ilgilendiler. yolcu dergisi aldım iki tane. oturdum bir de acı içinde yazı yazdım. nebahat aşağıda bekliyordu. bense salak bir büyülenme yaşıyordum. sonra aşağı indim. nebahat hala ağlıyordu galiba. yağmur dinmişti. ve sokaklarda ve nebahatin yanaklarında suyun tütsüsü vardı. mekan budur işte tahayyülümde. hoş ve sızı gibi bir şey..allah açandan düşünenden ve çalışanlarından ve orayı bilen o sokaktan geçen oraya gelen aynı apartmana giren 'az kaldı' 'ha gayret' gibi yazılara gülen herkesten razı olsun.
devamını gör...
özellikle yeşil sözlük yazarlarının ankaradaki mekanıdır.

ankarayı kazandığımda ablamla belli araştırmalara koyulduk ankara'da gidilecek mekanlar diye. mekan çıtkı karşımıza şehre ilk adımımızı attığımzda gittik sıcak çaylarını içtik sonra ablam beni oraya bıraktı ve seni buraya emanet ediyorum dedi. bende o günden sonra boş bulduğum vakitlerde oradayım sağolsun mekanın sahibesi şükran ablam çok iyi bakar bana geçenlerde sırf canım istedi diye patlıcan salatası getirmiş. canım ya. entryme son verirken şükran ablama selamlarımı iletiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar