mekke müşrikleri

aynı zamanda bilgi kirliliği oluşturur.

hakkı batılla karıştırıp tapar. dezenformasyon üstadıdır. buna inanır. sabah yaptığını putu akşam yer. sabah söylediğini akşam yalanlar.

tevhid'e inanmaz. hakikate yakın durmaz. doğruyu bilse bile gerçeği ve doğruyu "sade" bir şeklilde sunmaz. olan bileti yalana/dolana bulayarak sunar.

"hakikat" nereden gelirse gelsin burun kıvırır. iman problemi olduğu için herkesin aynı hastalığa bulaşması için mücadele eder. bunun için gayret gösterir. aslında bu hayat tarzı olmuştur.

evet, müşrik; allah'a ve hakikat'a ortak koşana denir.
devamını gör...
müşrikliğin alasını yapmış topluluklur, hz. muhammed'in işi bu yüzden oldukça güçleşmişti. ama Allah, hz. muhammed'le beraber kurtuluşa ermeyi dileyenlere yardım ettiği için bertaraf oldular. en azından hz. muhammed sağ olduğu sürede bertaraf olmuşlardı, sonra kuluçkadan çıkıp tekrar eski adetleri getirmiş olabilirler, hani ayetle de sabit olan "gerisin geriye" mevzusunun olması münasebetiyle.
devamını gör...
Allah'ın, tek değil, en büyük ilah olduğunu kabul etmişlerdir. ancak o'nun yanısıra, daha doğrusu o'nun altında başka ilahlara da inanmışlardır. Allah'ı erişilmez görmüşler ve Allah ile aralarına aracı ilahlar koymuşlardır. kabe'ye yerleştirdikleri putlar, bu aracı tanrıları temsil eden heykellerdir. tanrı'nın kızları olduğunu ileri sürdükleri bu ilahlarla aralarını iyi tutarak, Allah'la aralarını iyi tutacaklarına, o'nun katında mükafatlandırılacaklarına inanmışlardır. tevhid, doğrudan onların bu inancına bir darbe olduğu için, islamı büyük bir dirençle karşılamışlardır.
devamını gör...
Allah'ın velileri olduklarını iddia ettikleri kimselerle aralarını iyi tutar, inançlarında şefaat çok önemli yer kapsar, kabirlerini mümkün olduğunca dualarının gerçekleşmesi için önemli görürler. bu ve bunun gibi daha başka şeyleri sorgulayanları ise uğursuz olarak nitelerler.

velhasılıkelam, bugün de aşina olduğumuz bir çok şeyi rahat bir şekilde yaparlardı.
devamını gör...
mekke müşrikleri hacca gittiklerinde, kabilelerinin ve aşiretlerinin ayırt edici özelliklerini belirginleştirir; diğerleri ile fark ve üstünlüklerini (!) ortaya koymak için yarışırlardı. bu konuda en imtiyazlı konumda olanlar kureyş'ti tabii ki. onların değişik adetleri, sonradan uydurulmuş ananeleri ve misal; onlardan elbise kiralamayan veya almayanları çıplak tavaf zorunda bırakan adetleri vardı. üstüne üstlük kendilerini, Allah'ın dostu ibrahim'in (aleyhisselam) dinine nispet ediyorlardı. işte bugün bayrak ile beytullah'ın etrafında şaklabanlık yapan, kurt işareti ile önünde poz veren müşrikler de aynı psikoloji ve sapkınlığın sonuçlarıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar