meksika sınırı

amerikan filmlerinde çokça konu edilen, kaçakçılık olaylarıyla bilinen sınır. bir de her yıl binlerce meksikalı illegal yollardan bu sınırı geçip abd'ye geçer.
devamını gör...
bilinen ve bize dayatılan, populer kültürün kendine has dili ve formatının dısında bir dille ekranlarda arz-ı endam eden program. bu kadar ilgi çekmesinin sebebi, daha doğrusu yapısal sebebi, bu. içerik olarak ise, hatta iddia edildiğinin aksine, cemaat ağzıyla konusmak yerine, daha kuşatıcı bir içerikle karşımıza çıkmaları. dolayısıyla bir necip fazıl'dan bahsedildiği kadar, bir nazım hikmet'ten veya ahmed arif'ten de bahsediyorlar. bu ise şimdiye kadar bize öğretilen ve belletilen ezberlerin tamamen dışında bir duruş. bu duruş sayesinde anladık ki, necip fazıl kadar ahmed arif'in bir dizesi bile içimizi titretebilir ve en az necip fazıl kadar bizdendir, bu topraklara aittir.

yapımcıların en fazla zorlandıklarını düşündüğüm mevzu ise amerika'da durup meksika'ya dair yaptıkları vurgu ve soylemin içini sınırın bu tarafındaki dille ifadede zorlanmalarıdır. eyvallah amerikalısınız ve içinde bulunduğunuz ve sizi meksikalı sayan ve öyle de hissettiren bir çevreyi anlama mecburiyetiniz var fakat sınırın ötesindeyken de buraya hiç dönmeyecekmiş gibi de konuşmayın kardeşim...!

devamını gör...
son yıllarda teleziyonda izlemekten keyif aldığım nadir programlardan biri. bu tür programların sayıca çoğalması tüm ülke insanlarının yararınadır. herkese tavsiye edilmesi gereken, izleyicisinin her geçen gün katlanarak artması gereken program.
devamını gör...
adları ismail kılıçarslan, tarık tufan ve selahattin yusuf olan üç güzel insanın sunmakta olduğu iyikide televizyon icat edimiş dedirten proğram.ayrıca cuma günlerini iple çekmemi saglıyan program.
devamını gör...
"abi ben buna bayılıyorum yaa" cümlelerinin havalarda uçuştuğu, tek bir fikir dahi üretemeden sadece ezbere laflar konuşulan bir program. iki üç mısrayı ezberden okuyarak şiir konuşuluyor. oysa şair, fikir adamı, ahkamcıbaşı edasında oradalar. buna yürek nasıl dayanır, seyirci kitlesi nasıl feryadı figan etmez, ulan bunlara mı düştük, demez bunu algılayabilmek güç. neyse, sevenlerini üzmeyelim, siz daha iyisine layıksınız diyerek makyaj yapalım.
devamını gör...
hem meksikalıların hem de amerikalıların karşılıklı olarak '' daha iyi bir yaşam'' için geçmeye çalıştığı sınır. ayırt edici husus ; sınırı zorlayan meksikalıların fakir, amerikalıların ise suçlular olmasıdır.
devamını gör...
bir mehmet efe şiiri;

hep bir meksika sınırım olsun isterdim,
alamancı komşumuzun siyah beyaz tevesinde
kovboylar hep meksika sınırına giderdi
kimse dokunamazdı sınırı geçtiler mi
meksika sınırı isterdim en sevdiğim şairlere
hep hapiste olurlardı nedense
hapis yatmış olurdu yoldaşım gönüldaşım
saf tutmak istediğim namazda omuz omuza
hapse düşersin derlerdi
tutup ciğerimden yazsam
en sevdiğim filim artisi
hapsi boylardı illaki
filmin en güzel yerinde
camimizin imamı
edebiyat öğretmeni
meksika sınırımız olmadığından belki
ortasında dururlardı
en canalıcı lafın
bir damar kabarırdı cümlelerinde
meksika sınırı olsaydı türkiye'min
ondokuz yaşımda sevdiğim kızla
atlar geçerdim sınırı kimse dokunamazdı
yerine gayrettepe'de dayaklar yedim
günlerce uyutmadılar siyasi şubede
şimdi
meksika sınırına iki saat mesafede
tekrarlayıp duruyorum kendi kendime
bir meksika sınırı lazım her memlekete
meksika'nın kendisine de.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar