melatonin


--- alıntı ---
Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit hücreleri ışŸığŸa duyarlıdır. Elektromanyetik dalga yoğŸunluğŸu arttıkça melatonin salgılanması azalır.

Melatonin bir tür etanoamiddir. IUPAC isimlendirmesine göre adı N-[2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl] 'dir.

Melatonin, kişŸiden kişŸiye değŸişŸse de yaklaşŸık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag sendromu denen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diğŸer antioksidan tesirleri de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşŸı koruma sağŸlıyor, üreme sistemiyle bağŸlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlenlerini de oluşŸturabiliyor. şžu anda, yaşŸlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da bu hormonun üzerinde önemle durulmaktadır. Can alıcı noktalardan biri, hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araşŸtırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlıkta yatırılması, çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğŸu biliniyor. Ancak bu hormon ışŸığŸa duyarlı. Deneylerde, uyuyan kişŸinin hormon salgısı izlenirken, ışŸık açıldığŸında hormonun azaldığŸı, karanlıkta ise yoğŸun biçimde salgılandığŸı tespit edilmişŸ. Bilimsel bir gerçek.


"Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışŸığŸı kapatın ...

Unutmayın, körlerde kanser oranı sıfıra yakındır.
--- alıntı ---
*
devamını gör...

ve huvellezã® ceale lekumul leyle libâsen ven nevme subâten ve cealen nehâre nuşã»râ(nuşã»ren).

o, geceyi sizin için bir elbise, uykuyu bir dinlenme ve gündüzü de yayılıp çalışma (zamanı) kılandır.

furkan 47
devamını gör...
özellikle geceleri ve '' karanlıkta '', uyurken salgılanan bir hormondur.

kansere karşı korucu olduğu bilinmektedir.

bu yüzden uyuduğumuz oda da televizyon ışığı, lamba hatta cep telefonu bile açık konumada bırakılmamalıdır.

herhangi bir ışıkta hormonun salgılanması etkilenmektedir.

yapılan araştırmalarda gece uykusunu iyi alamayan, özellikle vardiyalı çalışan (hemşire, güvenlik görevlisi vb) insanlarda kansere yakalanma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
devamını gör...
epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. pineolasit hücreleri ışığa duyarlıdır. elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. melatonin bir tür etanoamiddir. iupac isimlendirmesine göre adı n-[2-(5-methoxy-1h-indol-3-yl)ethyl] 'dir. melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. bu nedenle lösemi ve diğer kansere yakalananların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları istenmektedir. yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.
devamını gör...
genelde yaşanılan bölgenin güneş doğuş batış saatiyle biyolojik saatin arasını yapmak için güneş batımından sonra salgılanır..doğumundan sonra salgısı azalır.. biyolojik saat ayarı.. doğayla insan arasındaki zaman kavramını düzenlemek için bedenin kendini güneşten daha iyi faydalanabilmek adına salgıladığı hormon..
devamını gör...

--- alıntı ---

melatonin hormonu beyinde bulunan pineal bez ismindeki bir bezden salgılanır. pineal bez 100-150 mg ağırlığındadır. pineal bez salgıladığı melatonin ile vücudun gece gündüz farklılıklarına uyum göstermesini sağlar.

melatonin hormonu pineal bezde triptofan aminoasidinin serotonine, onun da melatonine dönüşmesiyle oluşur. melatonin hipotalamusta bulunan suprakiazmatik nukleusun kontrolü altında çalışır.

gözdeki retina bölümü ışık durumunu beyine iletir ve buradaki suprakiazmatik nükleus ışık durumuna göre pineal bezden melatonin hormonu salgılatır.

melatonin karanlıkta salgılanan bir hormondur. yani melatonin gece salgılanır, gündüz ise salgılanmaz. gece uzunluğu artınca melatonin salgısı da artar. ışık olunca melatonin salgısı azalır.

melatonin akşam saat 21’den sonra salgılanmaya başlar ve gece saat 02.00-04.00 arası en fazla salgılanır ve sabah saat 07.00’ de salgılanması azalır. melatonin bu nedenle gece uyku getirir sabah ise uyanmaya katkıda bulunur.

melatonin hormonunun etkileri şunlardır.
1. uykuyu getirir, uyku sağlar,
2. ergenliği başlatır
3. üreme üzerinde etkilidir
4. vücut ısısını azaltır.
5. antioksidan etkisi vardır.

melatonin ritmi sabit olduğundan uyku bozuklukları, vardiya değişiklikleri, jet lag araştırmalarında bilgi verir.

uykusuzlukta melatonin salgısı bozulur. eğer melatonin gündüz salgılanırsa gündüz uyuklama, gece uyuyamama oluşur. bu kişiler atenolol adlı ilacı alınca melatonin azalır ve uyku durumu düzelir.

ergenlik oluşuncaya kadar melatonin kanda artar ve ergenlik oluşmasından hemen önce azalır ve ergenlik başlar. o yüzden melatonin ergenliğin başlamasında önemli rol oynamaktadır. melatonin düzeyleri 35-40 yaşına kadar sabit kaldıktan sonra yaşlılıkta azalır.

melatonin çok düşük dozlarda alınırsa doğurganlığı arttırmaktadır.

günde 6.6 gr melatonin tedavisinin parkinson, depresyon ve şizofrenide faydası olmamıştır. fazla alınınca gündüz uyku ve karın ağrısı olmuştur.

melatoninin 0.3-240 mg /gün dozunda ağızdan alınınca uyku getirmiş ve prolaktin hormonunu artırmıştır.

hayvanlarda yapılan çalışmalarda antioksidan etkinliği gözlenmiştir. insanlarda antioksidan etkisiyle ilgili çalışma veya bilgi yoktur.

2-5 mg gibi düşük dozlarda akşama doğru alınınca uyku getirir, prolaktin azalır ve vücut ısısını azaltır.

jet lag için faydalıdır. melatonin tablet uçuştan bir gün önce saat 15.00’de 0.5 mg alınır ve uçuştan sonra vardığınız gün saat 18.00’de alınır. doğudan batıya gidiyorsanız sabah uyandığınızda melatonin alın. gözleri görmeyen (kör) kişilerde uykusuzluk için melatonin faydalı olmaktadır.

kanser üzerine yapılan hayvan çalışmalarında kanser hücrelerinde etkili olduğu gösterilmiştir. immun sistemi (bağışıklık sistemini) desteklemektedir.

melatonin hormonunun vücudumuzda etki yerleri şunlardır:
1. göz dibindeki retina,
2. hipotalamustaki suprakiazmatik nükleus adı verilen bir çekirdek
3. hipofiz bezi
4. hipotalamus

--- alıntı ---
kaynak: http://www.endokrin.org/tr/...
devamını gör...
--- alıntı ---

gece hayatını seven kişilerin çokça salgıladığı bir hormondur. geceleri saat 11 ile sabah 5 arası salgılanmakla bilirkte, vücudun biyolojik saatini korumayı hedefler. bu sebeple, gece uyumayan ve sabahlayan kişilerin ; vücutlarında dengesizliğe sebep olur. işte, gece karanlık çöktüğünde uyumanın bir artısı. ayrıca uyumadığınız her saat için yaşlılık hormonu salgılanmaktadır.

--- alıntı ---
devamını gör...
kanser düşmanı, toksin temizleyici
melatonin hormonu insan vücudunda gece salgılanan bir hormondur. saat olarak 23:00 ile 05:00 arasında etkin olarak görev yapıyor. tabi sadece uyku halinde iseniz.
en önemli zorunluluk karanlık olması.
ışığa karşı çok duyarlı. elektromanyetik dalgalara karşıda tepkili. yatak odasında ışık olmaması lazım. yatarken başucunuzda telefon, bilgisayar olmaması lazım.
devamını gör...
sabahın erken saatlerinde (yani gün ışıklarını gördüğümüz vakit) mutluluk hormonuna dönüşen bir hormondur.

gece uyumayan, sabahlayan insanlarda ise bu hormon çok az salgılanmaktadır. o yüzden de gece uykusu çok önemlidir ve sabahlamak iyi değildir.
devamını gör...
ışığa duyarli olan bu hormon biyoritmin düzenlenmesinde oldukça önemlidir. karanlıkta salgılanmaya başlayan hormon uykuya geçişi kolaylaştırır. bu hormonun elektromanyetik dalga miktarı arttıkça salgılanma duzeyi azalır ve uykusuzluk problemine yol açar. uykusuzluk problemi varsa yatmadan önce telefona bakmak konusunda düşünulmesi gerekir.
devamını gör...
salgılanmasında sporun da önemli katkısı vardır. spor bırakıldığında edinilmiş melatonin bağımlılığını karşılamak için kişi başka melatonin salgılanma sebebi olan yüksek şekerli gıdalara yönelebilir. bu da sporu bırakınca aniden kilo almaya sebep olur.
devamını gör...
vücudun biyolojik saatini ayarlar. en önemlisi hücre yenileyici ve bağışıklık sismi düzenleyicisidir.

karanlık ortamda salgılanmaya başlar ve uykuya geçişi kolaylaştır yani ne kadar çok ışık o kadar az melatonin. o yüzden gündüz uykularında gün ışığını engelleyip uyursanız uyku kaliteniz artar. gece uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan en az yarım saat önce ekranı kesin ve uyku tutmayınca telefon ve türevlerini kullanmayın, uykunuz daha da kaçabilir.

en çarpıcı kısım: bu horman bağışıklık sistemini düzenlediği için ve karanlık ortamda salgılandığı için görme engelli kişilerde kanser hastalığı riski düşüktür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.