memleketimin sığ manteliteli insanları

arda turan'ın eşi hanımefendinin kocasını eleştirenler için sarf ettiği tamlama. metnin tamamı şöyle :

"memleketimin sığ manteliteli insanları artık başkalarının hayatlarını, sadece o hayatı yaşayamadıkları için eleştirmeyi, verilen emeği görmezden gelerek hadsizlik yapmayı artık bıraksa da insanlık adına ahlaki bir adim daha atsak."

ahlaki bir adım atmaktan bahsetmiş. güzel bi başlangıç bence. tabii herkes ilk adımı kendi atacak.

edit : yazım yanlışı düzeltilmeden orijinali gibi bırakıldı. *
devamını gör...
mantaliteden sonrasını artık daha fazla okuyamayacağım dediğim sırada artık bitirmiş olduğumu fark ettiğim paragrafın başlangıç cümlesi.
devamını gör...
arda beyin hanımı neden arada bir çıkıp bu tür veryansınlar ediyor eşindeki hangi açığı örtmeye çalışıyor anlamış değilim. adam çıkıp kendi ile ilgili bir demeç verdiği yok lakin eşi boş durmuyor.

kendi tarafında haklı sebepleri vardır yoktur tartışılır lakin bu kadar göz önünde olup belli bir sektörde bu işten para kazanıyorsan bunun sonuçlarınıda göze alabiliyor olmak lazım.

(bkz: benim memleketimin koyunu vs avrupa nın koyunu)
devamını gör...
mantıklı ve haklı bulduğum açıklama.
söyleyeni veya söyleyenin yaşam tarzı umrumda değil. hakikaten bu memlekette kendisi bir yere varamayıp - mutlak surette iş başarmak değil kastım- tek uğraşı başkalarını aşağı çekmek olan bir insan ordusu var.
şahsiyetinden ve yaşam tarzından haz etmediğim bir başka insan olan şeyma subaşı için de geçerli bu dediğim. ona karşı beslenen nefret kusulurken aslında ona davrandığı gibi kendilerine bonkör davranmayan kaderlerine veryansın ediyorlar bence.

tamam komik şeyle eğleniriz güleriz vs sonra biter. ama aşağılamak, nefret kusman ve "bitirici vuruşu" indirmek için tökezlemesini beklemek. işte bu gerçekten sığ manteliteli insanlarda çokça mevcut.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar