memoirs of a geisha

bir geyşŸanın anıları. arthur golden' ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı yapımı film. film, 6 dalda oscar'a aday olmuşŸ bunlardan 3 tanesini kazanmışŸtır. rob marshall yönetmenliğŸi üstlenmişŸtir.
devamını gör...
japon kültüründeki geyşa olgusunun sanıldığı gibi olmadığını anlatan kitap/film.

"sanıldığı" gibi değil diyorum çünkü kendi adıma geyşaları, müşterilerinin sadece cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için yetiştirilmiş özel kadınlar olduklarını sanıyordum. esasen durum tam tersiymiş. öyle ki geyşalar arasında, müşteriyle geçirdikleri sürede cinsel bir birliktelik yaşanması onursuzluk olarak görülüyormuş. devlet erkanının ya da büyük iş adamlarının katıldığı çay törenlerinde dans eder, şarkı söylerler ancak tüm bunların haricinde ortama ayak uydurabilmeleri için ciddi bir eğitimden geçerlermiş. zarafet ve saflığın temel alındığı ve kendilerince "sanat" olarak adlandırdıkları kavram, ikinci dünya savaşı sırasında hayat kadınları tarafından içinin boşaltılması sonucu bu zamana kadar yüzlerce insan tarafından yanlış anlaşılır olmuş. filmden sonra üşenmeyip araştırdım, okudum da bizim harem gibi çarpıtıldıkça çarpıtılmış bir mesele yani... neyse filme dönelim.

az evvel filmini izledim. evet, ilk kez izledim. gayet güzeldi. sahne açıları, müzikler, kostümler, atmosfer, karakter çözümlemeleri oldukça hoşuma gitti.

ancak sayuri'nin lensleri berbattı. japon kültürünü anlatan filmde ken watanabe'den başka japon oyuncu görememek de pek ironikti doğrusu. bildiğin çin'in yeşilçam'ını toplamış adamlar. ha bir de, keşke orijinal dili japonca olsaydı. japonca bildiğimden değil, atmosferi yakalamak açısından pek daha hoş hissederdim kendi adıma.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar