menfaatsiz hiçbir şeyin olmadığı gerçeği

her zaman savynduğum düstur. herkesin menfaati vardır. iyinin de kötünün de arada kalmışların bile eyledikleri menfaat için. ama niyetleri farklıdır. şöyle ki, sınavda kopya çekmek, patrona yalakalık yapmak vb. hareketler toplum tarafından kötü olarak nitelendirilir. ama yapan kişi bunu menfaatine yapar bu menfaat kısa sürelidir, pek çok insana zarar verir. kişi için uzun vadede zararlıdır. gelelim iyi menfaate bu kişinin hem iyiliği hem de çevresindekilere karşı iyiliğidir. kapkaç olayını engelleyen vatandaşı düşünelim bu vatandaş, şöyle düşünmüş olabilir:"allah'ın rızasını kazanmak için iyi bir fırsat, gelsin sevap pointler" deyip kapkaçcıyı engellerse belki ahireti kurtulur, hayır dua alır. buradaki menfaati Allah rızasıdır. yine aynı durumdaki kişi sevgilime hava olsun diye kurtarırsa kant'a göre kötü bir eylemde bulunacaktır ama bana göre arafta kalan bir menfaat çeşididir çünkü topluma faydalı bir iş yapmış olur, kendi saygınlığını da bir yandan artırmış bulunur. kahraman olur. kendisine faydası ömürünün sonuna kadardır. ortavadelidir, ahiretini kurtaramaz belki. o yüzden niyet etmek amelin yarsı demiş olabilir mi efendimiz (sav)? eylemin sonucuna değil de eyleyenin hangi menfaatle yaptığı önemlidir.
devamını gör...
Allah'ın rızasını menfaatçilik olarak değerlendirecek olursak yeryüzünde menfaatsiz hiçbir şey yoktur evet. hayvanları da bunun içine katabilirsiniz. ancak şunu soruyorum. Allah insanı buna göre yaratmışken, cenneti, cehenemi, kendi rızasını amaç olarak kılmışken aşırıya kaçmak niye? en mükemmelin mükemmelini isteyecek kadar ileriye gitmek niye? yani merak ediyorum nedir sebebi? amaçsız mı yaşamak istiyorsunuz? yaptığınız tüm fiilleri boşuna mı yapmak istiyorsunuz? haydi diyelim ki cenneti, cehennemi, Allah'ın rızasını boşverdik. bazen insan içinden geldiği için iyilik yapıyor. peki bu durumda yine amaç kendini tatmin etmek olmuyor mu? ee bu da menfaatçiliktir ona bakarsak?

her şeyi dozunda bırakmak lazım. Allah'ın helal kıldığını harama çevirmek mantıklı bir hareket değildir.
devamını gör...
menfaat mefhumunu, “gerçeklik” olarak adlandırmak yanılgısı ile başlıyor her şey. menfaate, menfaatçilere karşı durmak bir mücadele ise “ben varım” diyebilmemiz lazım. boyun eğdiğimiz an, kaybetmeye mahkumuz.

gerçek değil onlar, sözde medeniyetlerin kirli oyunlarının geçici yansımaları.
aldanmayalım.
devamını gör...
dünya için katıldığım başlıktır. toplumda yaşarken her yaptığında menfaatin tabiki var ama Allah rızası boyutunda katılmıyorum. o zaman Allah bize cennet vaad ettiği için ona inanıyoruz cennete girmek için Allah'a yalakalık yapıyoruz bu anlam çıkar ki bence yanlıştır. Allah ile olan durumda samimiyetin önemlidir.
neyse gece gece yoruldum örnek verecektim üşendim ya laaaa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar