meniere hastalığı

iç kulak labirent kısmındaki sıvısının mikrobiyotik etkenler ile aşırı miktarda artması veya aşırı miktarda azalması durumunda hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaşattıran bir çeşit hastalıktır. adını hastalığı ilk kez tanımlayan fransız doktor prosper meniere' den alır.
devamını gör...
teşhisi konulduğunda"yaşasın, yeni bir hastalığımız daha oldu" şeklinde çığlık atarak karşıladığımız sendrom. teşhis konulması nihayetinde gayet güzel bir şey. en azından hastalığının ne olduğunu biliyorsun ve ona göre araştırıp, soruşturup kendince bir tedbir alıyorsun. ancak olay öncesi tabiki bu kadar pembe değil. baş dönmesi atakları ile tanıtıyor kendini bize bu hastalık. bende bir kere oldu baş dönmesi. ama ne dönmedir yarabbim, dünya dünya olalı böyle bir dönüş görmemiştir. bir saate yakın sürdü. göz kapaklarımı oynatsam dünyam ters dönüyor. tansiyon 3-4'e kadar indi. sonra acil servis, iğne ilaç derken kendime geldim. sonra tahliller, testler vs vs...
sonucunda doktor beyin konuşması şu şekilde oldu: "büyük ihtimalle meniere hastasısın dostum. ilk atağını geçirmişsin ve dilerim devamı gelmez. ama muhtemelen bu durum seni tekrar yoklayacaktır. şimdi bak: bu ilacı ( vasoserc) yanından ayırma. kulaklarında hafif bir dolgunluk, farklılık hissettiğin anda ilaçtan bir tane at, sonra vur kafayı yat. eğer ki dikkat etmez ve bana bişey olmaz dersen... baş dönmesi 24 saat bile sürebiliyor ona göre"...
abovvv... Allah düşman başına vermesin. zaten böyle nadir rastlanan hastalıklar hep beni bulur. şimdi o baş dönmesi bir daha olmasın diye her tedbiri alıyorum. baş dönmesi atağını yaşayınca aynen şöyle demiştim: "insanı tutan yer çekimi değilmiş demek ki"...
devamını gör...
bir yıl sonra ikinci atağımı geçirdim ve işte buna sebep olan şey: "a101'den alıp içtiğim üçü bir arada hazır kahve." ben zaten kahve sevmeyen biriydim. etrafımda herkeste de bir kahve aşkı. aman Allahım, nasıl da özendim. 24 mg betaserc'den iki tane içmesem dünya yine ters dönecek. kulaktaki dolgunluk, basınç bir haftadır geçmiyor. berbat bir şey. stres yaptırıyor ve geçmezse beni psikiyatriye kadar götürecek.
devamını gör...
bugün tanıştığım yeni arkadaş. biraz rahatsızlık verici. tedavisi de yokmuş. hayırlısı be kardeş.

tuzdan, şekerden, kafeinden uzak durmak gerekiyormuş.

he bir de stresten uzak durmak gerekiyormuş..
devamını gör...
bir dönem muzdarip olduğum rahatsızlık. başlangıç aşamasında baskıladık. te....an ve be....rc gibi ilaçlar kullanılıyor. ilaçları ben sansürledim sosyl sorumluluk sahibi olaraktan.

aşırı yorgunluktan kaynaklıydı. unutkanlık ve baş dönmesi gibi belirtileri vardır. kulaktan arıza yapıyor.
devamını gör...
meniere hastalığı iç kulak sıvısının artışı olarak tanımlanan ancak henüz tam olarak nedenleri ortaya konulamamış hastalık türüdür. meniere hastalığının belirtileri arasında en önemli veri baş dönmesi şeklinde ortaya çıkan ataklardır. iç kulakta oluşan sıvı artışı oluşumunun nedeni tam olarak saptanmış değildir.

meniere hastalığını oluşum süreci genel itibariyle sıvı alımının boşaltımından fazla olması ve kulak sıvılarının dışa atım kanallarında oluşan tıkanıklık nedeniyle basın artışı ortaya çıkabilir. bu hastalığın görüme sıklığı noktasında ise görüş birliği yoktur. 40 ile 60 yaş arasında daha sık görülen bu hastalık her yaşta görülebilen bir hastalıktır. türkiye için bu hastalığın ortalama yaşı 48 olarak belirlenmiştir. çift yönlü olarak olguya rastlanma durumu ise %20 orandadır. %20 oranının giderek artan bir çizgiye sahip olduğu da saptanmıştır. tedavi aşamasında önemli bir veri olan çift yönlülük, tedavi sürecine yön veren ana etkendir.

meniere hastalığı belirtileri


meniere hastalığı belirtileri ve tedavisi
meniere hastalığının başlıca etkenleri özetlendiğinde meniere hastalığı belirtileri olarak şu maddeleri öne çıkartabiliriz.

1- baş dönmesi şikâyeti
2- kulakta uğultu oluşması
3- başlarda dalgalı şekilde duyma kaybı
4- kulakta dolgunluk hissiyatı

bu şekilde ana etkenlerin olduğu saptanmıştır. bu etkenlere yan etkenler olarak da araştırmalar sonucu yeni etkenler eklenmiştir.

- kusma
- çarpıntı
- ölüm korkusu
- terleme
- ishal
devamını gör...
1861 den beri tedavisi bulunamamış hastalık. bu doktorlar, bilim adamları, araştırmacılar ne işe yarar? bulun artık şu hastalığın sebebini, tedavisini.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar