menzil

bir arkadaşımın adıyaman'da ziyaret ederek sigara illetinden ve gece hayatından kurtulmasına yardım eden tarikat. hele ki anlattığı bir anektod var ki, insanın tüylerini diken diken yapıyor..

bahsi geçen arkadaş; oldukça dindar bir ailenin asi oğlu. derken içkiye, sigaraya gece alemine alışıyor ve bu durum ailesini kahrediyor. bir gün teklif ediyorlar, adıyyaman'a gidelim diye. zar zor ikna oluyor, yola çıkıyorlar. otogar gibi bir yermiş sanırım, adıyaman'a varınca orada bekliyorlar arabayla gelip onları alacak kişileri. ama bizim arkadaş sigara içmek için ailesinden uzaklaşıyor, derken yanında bir adam beliriveriyor. selam veriyor, sohbet etmeye başlıyorlar.

arkadaş konuyu kısaca yeni tanıştığı adama anlatıyor ancak adamdan hiç beklemediği bir yanıt alıyor: "boşver, gitme hem böyle saçmalıklara da inanmamalısın belli ki okumuş kültürlü bir adamsın."

arkadaş afallıyor, ama dinlemeye devam ediyor: "bak benim arabam hemen şurada, gel benim eve gidip birer kadeh bir şeyler içelim, beklediğiniz adam gelince annenler arar seni tekrar buraya bırakırım gidersin onlarla"

bir an aklı yerine geliyor arkadaşın, jeton düşüyor. tuvalete gidiyor gene aynı adam, dışarı çıkıyor gene peşinde. anlıyor ki bu bir insan değil insan silüetinde bir şeytan.

o an anlıyor yaptığı ziyaretle doğru bir işe kalkıştığını. ya nasip diyor, giriyor içeri.

devamını anlatmadı, neler yaşandı bilemiyorum ancak o ziyaret sonrasında ne bir içki ne tek bir dal sigara ne gece hayatı. Allah herkese gidebilmeyi, şeyhin elini tutabilmeyi nasib etsin.
devamını gör...
naksibendi koluna mensup bir tarikattır. tarikat adını adıyaman'da ki menzil köyünden almıştır. zira bu köye ayyaş girenlerin sakallı takkeli ve tesbihli bir şekilde köyden çıktıkları rivayet edilir. müritleri çok sigara içerler. bolca zikirli ilahi dinlenir. son seyh raşit erol'un vefatından sonra menzilin bölündüğü söylenir. afyon tarafında oglu fevzettin erol, menzilde de kardeşi abdulbaki erol vardır. türkiye'nin önemli ve etkin tarikatlerinden birisidir. tarikatin bir çok şirketi vardır. ticari alanda da önemli faaliyetleri vardır.
(bkz: doldur sofi çay doldur)
(bkz: gavs)
(bkz: seyda)
(bkz: zikirli ilahi)
devamını gör...
muhammed raşid erol un vefatından yıllar sonra oğlu da aldığı icazet neticesinde görevini yapmaya karar vermiştir.bölünme olarak algılanmaması gereken bir durumdur.insanları içkiden kurtarma ile tanınan kişi bu zatın babası olan muhammed raşid erol dur.fevzettin erol eskişehirde bulunmaktadır.
devamını gör...
fathullahçılara göre daha sevecen daha çok sevdiğim cemaattir. ülkeyi bölme ve ele geçirme gibi bir hırslarını görmedim bu zamana kadar.
devamını gör...
devlet düşmanı dergahtır. şöyle ki; tekel kimindi? geçen seneye kadar devletin. bu dergahta kimler şifa buluyor? alkolikler. kim zarar ediyor? tekel üzerinden devlet. *
devamını gör...
yüzyılllardır varolagelen nakşibendi yolunun büyüklerinden seyyid abdulbaki hazretlerinin ikamet ettiği yerdir. her yıl milyonlarca müslüman tarafından ziyaret edilmesi ve ziyadesiyle zaman zaman islam düşmanları tarafında taşlandığından dolayı ismi sıkça duyulmuş ve sanki nakşibendilikten ayrıymış gibi menzil cemaati vs diye lanse edilmiş yada yanlış anlaşılmıştır.

"allah’ın velileri öyle kimselerdir ki görüldüklerinde Allah hatırlanır". (ramuz el-hadis, cilt 1, s. 161, hz. ibni abbas r.a.)

temiz bir niyetle gidin ve şahit olun bu duruma...
devamını gör...
gayet itici tarikat.

hoca efendinin 25 yaşlarındaki torununun elinin öpülmesi tövbe esnasında olmazsa olmazıymış. daha küçük torunlar da mercimek tarlasında ihtiyar amcalara fırça atarlar.

kulağından asarım kuran çarpsın!
devamını gör...
çokça methedilen tarikat. alkolik olarak gidenlerin beş vakit namazla dönmesini ise sıkça duyuyorum. en son bir tanıdık gitti ve çok değişmiş olarak gördüm. beynamazdı beş vakit namazla döndü. hayretler içerisindeyim. en kısa zamanda görmem gerekiyor.
devamını gör...
eğik atış hareketi yapan bir cismin düşeyde atıldığı ilk seviyesine düşene kadar ki zaman içinde yatayda sahip olduğu yer değiştirmesi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar