merdaneli çamaşır makinesi

otomatik çamaşŸır makinesı icad edilmeden önceki çamaşŸır yıkama makinesi. çamaşŸırlar kazan gibi bir yerin içine atılır orada biraz ezildikten sonra merdaneden geçirilirdi ve çamaşŸır yıkanmışŸ olurdu.

ayrıca bende merdaneli çamaşŸır makinesı gazisiyim. * çocukken, çamaşŸır temizlediğŸi gibi kolumu temizlesin diye merdanelerin içine sokmuşŸtum. akabinde kolu kaptırdım merdaneye. sağŸolsun o da bir iyi temizledi ve kolumda ömür boyu kalacak bir iz bıraktı.
devamını gör...
kazanın içindeki suda hep elektrik kaçağı olurdu ve elini kazanın içine soktuğundan çocuk salaklığıyla elektrik çarpmasını oyun zanneder oynardık. aaahh gençliğim. neler görmüşüm geçirmişim zamanında.
devamını gör...

az merdane telef olmazdı, giysilerin yayılmadan kalın kalın sokulmasıyla. otomatik atanları da vardı sanırım. hatta acil merdane durdurucusu olanlar. birde uzun çamaşır sopaları olurdu çamaşırları arada karıştırmak için. hazır dondurma çubuklarına benzeyen.
devamını gör...
büyünce büyük bir merakla dozerleri, hafriyat çalışmalarını ya da yol yapım çalışmalarını izleyen insanların, çocukken zevkle izledikleri makine. birde herkese annesini mi hatırlatıyor ne.*
devamını gör...
canım anneciğimin bazen saatlerini harcadığı çamaşır yıkamaya yarayan alet. babam eve tam otomatik makine ile geldiğinde karşısına oturup izlemiştik nasıl çamaşır yıkadığını. * *
devamını gör...
tam otomatik makineler çıktığında annemin "ben merdanelilerden vazgeçemem" diye direttiği emektar makine. pazar günlerini hiç sevmezdim. annem banyoya girer makineye su doldur çamaşırları at, onları merdanede sık derken banyoda geçirdiği saatler arttıkça sinirleri de gerilirdi. o yıkardı annem başında nöbet tutardı arada bir de elektrik çarpardı kazara. bu arada ikide bir de banyodan çıkmamak için bize yumuş buyururdu. siyah pantolanları getir beyazları getir onu getir bunu götür vs vs.. sonra bir gün babamın da ısrarı ile o teknoloji harikası arçeliğin tam otomatik çamaşır makinesi girdi evimize. aman Allahım o ne rahatlık çamaşırı atıyorsun ve işine bakıyorsun mutfağa mı geçersin dışarı mı çıkarsın keyif senin.. sana bir tek asması kalıyor. tabi o yeni zamanlarında makinenin karşısında durup makinenin bir sağa bir sola dönüşünü seyretmek gibi bir hobi ve makine sıkmaya geçince o cam kapak patlayacak ve içindekiler dışarı fırlayacak diye tam karşısında oturmamak gibi bir de fobi geliştirmiştik o zaman. hey gidi günler hey..

uzun lafın kısası iyi ki varsın tam otomatik çamaşır makinesi..
devamını gör...
vay be dedirten çamaşır makinesi...

hatırlayanlar bilir bunun üzerinde sıkma yeri vardı...

oraya elimi kaptırmıştım...

annem kurtarıcı edasıyla koşarak geldi ve makinenin sıkıcısının ters yöne dönmesini sağladı...

sonra da bir güzel dövdüydü beni...bir daha değil makineye dokunmak yanından geçmek bile altı okka yürek istiyordu..

ayrıyeten dayaktan önceki safhalarda bazen merdanenin bir ileri bir geri dönmesine takılırdım aynı tenis maçlarındaki gibi kafam bir geri bir ileri giderdi...

şu genç yaşta yaşlandık azizim....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar