merhamet gizli kibirdir

"ıstırap çekmiş bir insan, acıya karşı hassasiyet geliştirir. başkalarının acısını kendimizden biliriz, ona merhamet göstermek, kendimizin geçmişinede el uzatmaktır, başımızı okşamaktır. acımak ile merhamet arasındaki çizgi belki biraz da budur. acımak , geleceğe dair projeksiyonun ürünü olabilir, “ya bana da böyle bir şey olursa /olduğunda?” düşüncesinin. merhamet ise, tamamen başka olayların sonucunda da olsa, insandaki ıstıraba aşina olmakla ilgili.

bu yüzden, acıyan insanda henüz üstün olanın kibiri vardır, merhamet eden ise kendini ötekinden önce düşmüş biri olarak görür. onun için dünyayı daha iyi bir yer kılmakla, kendi ıstırabını da sağaltır. "


(bkz: kemal sayar)

acımak mı gizli kibir?
devamını gör...
merhametin kibirden olduğunu asla düşünmedim. zira merhamet çok farklı bir kavram. anlatmaya çalışayım.

sadaka vermek iki türlüdür mesela. fakirliği bilip sadaka vermek ile bilmeden vermek arasında büyük bir fark var. hayatında hiç garibanlık yaşamamış biri için verilen sadaka sadece bir ritüeldir. ama garibanlığı bilen biri için bu durum bir vazife gibi görülmeye başlar. ortada hemhal olmak vardır. garibanlığı yaşamayanların verdiği sadakanın değersiz olduğunu iddia etmiyorum,yanlış anlaşılmasın. ama arada bir nitelik farkı var bilinmeli.

şimdi merhamet etmek arapçada rhm “rahime” kökünden geliyor. kucaklamak şefkat göstermek anlamındadır. kucaklamak samimiyet ile yapılan bir şeydir. bir annenin evladına duyduğu şefkatte samimiyet vardır. o yüzden yapılan merhametin içinde samimiyet vardır evvela. samimiyetin olduğu yerde kibir çok uzaktır. o yüzden yardım etmek ile merhamet etmek birbirinden farklı kavramlardır. yardımın içinde kibir olabilir. büyük olduğu için yardım etmesi gerektiğini düşünerek el uzatan kimse kibre kapılmış olabilir. ama o duruma düşmüş birinin yaşanan bir acının farkında olarak el uzatmaya çalışması merhamettir. ve bence bunda kibrin esamesi okunmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar