merkezi puanla yatay geçiş

yök'ün yeni sayılabilecek düzenlemesi. bir şekilde yerleşip de pişman olduğunuz üniversiteden ve bölümden ösym puanınızla ayrılma imkanı veriyor.

sistem özetle şöyle işliyor:

-2013 girişli iseniz, geçmek istediğiniz üniversitenin bölümünün 2013 puanını tutturmuş olmalısınız. 2014 yılı puanları sizi hiç ilgilendirmiyor.

örneğin marmara üniversitesi siyaset bilimi bölümündesiniz, 2013'teki giriş puanınız yine 2013 yılına ait istanbul üniversitesi hukuk fakültesi taban puanına eşit veya daha yüksekse başvuru hakkı kazanıyorsunuz.

- ek olarak notunuza bakılmıyor. geçerli olan tek puan ösym'ye girdiğiniz yılın puanı.

-çoğu üniversite %30 luk kontenjanını merkezi puanla yatay geçiş yapacaklar için ayırıyor. bu da 2014 yılında 200 kişi alan bir bölümün 2013 ve daha geçmişteki girişliler için 60 kişilik kontenjan ayırması demek. yani şansınız epey yüksek. elbette sizden yüksek puanlı 60 kişi varsa kabul edilmiyorsunuz.

-birkaç okula veya aynı okulun birkaç bölümüne başvurabiliyorsunuz. kabul edilenlerden istediğinize kayıt yaptırabiliyorsunuz.

-hazırlığı olmayan bir okuldan hazırlığı olan bir okula geçecekseniz, okullar belli tarihlerde dil muafiyet sınavları yapıyor. ya bu sınava gireceksiniz, ya da hazırlık okuyacaksınız.

bu da yök'ün yönergesi:

http://www.yok.gov.tr/docum...devamını gör...
ek madde 1 olarak da anılan yatay geçiş biçimi. üstteki entry gayet güzel açıklamış ama bir iki detay da ben ekleyeyim.

her sene 1-15 ağustos tarihlerinde başvuruları oluyor, başvurular bizzat geçiş yapmak istenilen okullara yapılıyor. okullar web sitelerinden istenen belgeleri vb. ilan ediyor. her bölüm, herhangi bir kontenjan ilan etmeksizin, 90 kişiyi geçmemek şartıyla ösys ile aldığı öğrenci sayısının %30'u kadar kontenjan açıyor. tabii bu güz dönemi için geçerli. bahar döneminde merkezi yatay geçiş ile öğrenci alıp almama üniversitelerin inisiyatifine bırakılmış.

merkezi yatay geçiş ile bir gidiş bir de dönüş hakkı var. yani sadece bir kere değişiklik yapılabiliyor, istenirse de yine başvuru tarihleri içerisinde ilk yerleştiğiniz programa geri dönüş yapılabiliyor.

yabancı dille eğitim veren okullarda hazırlık okutup okutmama olayı da okulun inisiyatifinde. örneğin boğaziçi üniversitesi kısıtlı bir hazırlık kontenjanı açıyor, puanı yüksek olan bir iki kişi hazırlık okuyabiliyor. diğerleri ya sınavı verecek ya da kayıt olamayacak. benim geçtiğim üniversite olan galatasaray üniversitesi ise hazırlık okuma imkanını tanıdı. bu hazırlık meselesiyle alakalı birkaç detay daha var, onun için entry sonuna ekleyeceğim linkten a-19. maddeye bakabilirsiniz.

geçiş başvurusu yapanlar kontenjandan fazla ise puanlarına göre sıralanıyor. bunun nesi anormal diyeceksiniz ancak şöyle izah edeyim. örneğin ben 2019 yazında 2018 yılı sınav puanımı kullanarak başvuru yaptım. ancak aynı programa mesela 2017'de sınava girmiş bir kişi de başvurabilir ve farklı senelerde sınava girdiğimiz için daha iyi bir sıralamayı daha düşük bir puanla almış olabilirim. sıralamaya göre olması bence daha iyi olurdu.

vakıf üniversitelerinin merkezi yatay geçişte burs verip vermemesi tamamen kendi inisiyatifinde. okul merkezi yatay geçişe burs vermemeyi tercih ediyorsa puanınız tam bursluya yetse bile para ödemek durumunda kalırsınız.

merkezi yatay geçiş benim gibi istediği bölüme yerleşip mutlu olamamış ya da istemediği bir bölüme yerleşen bünyelere çölde vaha gibi bir imkandır. köprüden önceki son çıkıştır. aynı üniversite içinde bölüm değiştirmek için de, üniversite değiştirmek için de kullanılabilir.

ek madde 1 uygulama ilkeleri
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar