mersin

yazın yaşamanın imkansız olduğu bir şehir. yine de şehre gidilirse (gbkz:tantuni)si ve şalgamı mutlaka tüketilmeli, sahilde çekirdek çitletilip gezilmelidir
devamını gör...
türkiyenin yaşanabilirlik bakımından en güzel illerinden biri kışın kar yağmaz ve ılımandır yazınsa yöre halkı yaylalarına akın eder turistler içinse türkiyenin en uzun 3.sahil şeridinin olması cezbedici bir faktördür.bir çok tarihi eseri zengin akdeniz mutfağı ve yörük mutfağının yanı sıra çay hariç her meyve ve sebzenin yetiştirilği enteresan bir memlekettir
devamını gör...
göçlerden dolayı ne kadar mozaik bir hal alsada çukurova halkının sıcaklığı ve delidoluluğunu aynı anda hissedebileceğiniz şehrimizdir.*)
devamını gör...
mayis-haziran aylari arasinda, beyaz renkli çiçekler açan, 1-3 m boylarinda, kisin yapraklarini dökmeyen, güzel kokulu agaççik. yapraklar kisa sapli ve karsilikli, yesil renkli, derimsi, oval sekilli ve üzerinde salgi guddeleri (bezleri) bulunur. çiçekler uzun sapli olup, tek olarak her bir yapragin koltugunda bulunur. meyveleri nohut büyüklügünde, morumsu siyah renkte ve çok tohumludur.
devamını gör...
coğrafi olarak çok güzel, insani olarak çok zayıf maalesef. hır gür eksik olmaz.

bahçelerde narenciye koymadılar çaldılar be. hatta ben askerdeyken elektrik direklerindeki telleri toplayıp çalmışlardı da, bir hafta ağzım açık gezmiştim öylecene.

(bkz: conolar)

(bkz: cono aşireti)
devamını gör...
trenle gitmeye kalktığınız takdirde adana mersin arasındaki yenice isimli yerde inip aktarma yaparak merkezine varacağınız il. mersin tren garından indikten sonra ne yaparsanız yapın ama asla taksiye binmeyin. yürüyün, gezin, sahile inin, limanı görün. mersin halkı samimidir, misafirperverdir, anadoludur nitekim. fakat mersinde bilhassa yazın çalışma amaçlı ikamet edenler, yani civar illerden gelenler, sizi kazıklama derdinde olabilirler her daim dikkatli olun. fakat mersinli olduğunu öğrendiğiniz esmer amcalara ya da kendisine has başörtüsü bağlama tarzı olan sevimli teyzelere güvenebilirsiniz. kız kalesine kadar kendinizi kollamalısınız, kız kalesi istanbulu aratmayacak derecede kalabalık, kaotik ve tehlikelidir. kız kalesinden ayrılıp silifkeye doğru devam ettiğiniz takdirde rahatlayabilirsiniz, güvendesiniz. susanoğlu isimli bölgede sahilde sabahlayabilirsiniz, hatta susankent isimli siteyi bulup karnınızı doyurduktan sonra -nassa demliyoz niye para alalım ki elbet birileri içecek çöpe mi gitsin- diye ikram edilen çayınızı içebilirsiniz.
mersin güzel yerdir, tarihi ve tursitik özellikleri hasebiyle gezilmesi görülmesi gereken yerdir nihayetinde. efes antik şehri aratmayacak değerleri vardır. obrukları mağaraları vardır. ama ne yaparsanız yapın ulaşıma para harcamamaya çalışın, pahalıdır.
devamını gör...
sadece içini değil, o civarları gezmeyi planlamışsanız yönünüzü batıya doğru çevirin ve erdemli'ye gelinceye kadar da sağa sola bakmadan hızla ilerleyin. erdemli çamlığında bir mola verebilirsiniz, yolda bir sürü tarihi ve turistik yer levhaları göreceksiniz. hemen hemen hepsini ziyaret edin. özellikle de cennet cehennem mağarasını. silifke'ye doğru fiyatlar biraz daha ucuzlamaya başlar. karnınız acıkırsa en yakın yerleşim biriminde ikişer üçer porsiyon tantuni yiyin. yanında kola filan içmeyin, * ayran veya şalgam için. silifkede şööyle bir yoğurt yerim diye umutlanmayın. (yerlisi bulamıyor siz mi bulacaksınız) taşucunu da şöyle bir gezin, biraz daha ileriye giderek deniz ile ormanın birarada nasıl bir güzellik oluşturduğunu müşahade edin. eğer bir yer bulabilirseniz arabanızı kenara çekin ve çam kokusu ile deniz kokusunu birlikte teneffüs edin. (allah'a şükretmeyi, bize de dua etmeyi unutmayın). boğsaktan öteye de sakın geçmeyin. hele hele, bu yoldan antalya'ya gitmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin.
tüm bu gezileri yaparken de yanınızda bol bol soğuk su bulundurun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar