meryl streep

gençlik çağlarımın hayal prensesi ne hikmetse hanımlarımız beğenmez bu kadını, can dündar 14 şubat hayalini bu hanımla bir afrika balonunda şarap içmek olarak anlatmıştı haksız sayılmaz...
devamını gör...
söz: 'ne olursa olsun yaptığım işler her zaman kalacak.'

'eğer yönetmenler için bir cennet varsa, o da hayatları boyunca meryl streep'i yönetmeleridir. dileğim meryl'in 90 yaşına geldiğinde 90 yaşında bir kadın için yazılmış harika bir rolü oynamasıdır.' (yönetmen alan j. pakula)
devamını gör...
doğum: 22 aralık 1949, new jersey.

ilişkiler: çok uzun bir süredir heykeltraş don gummer ile evli. henry, mary, grace ve louisa adlı dört çocukları var.

eğitim: yale üniversitesinde drama üzerine eğitim aldı.

çıkışı: 1977 yılında julia filmi ile sinemaya adım atan streep, 1978 yılında robert de niro'nun oynadığı ünlü film "the deer hunter"daki rolü ile yardımcı dalda oscar'a aday oldu ve tanındı.

önceki işleri: ünlü olmadan önce new jersey'nin somerset otelinde uzun süre garsonluk yaptı.

ödüller : birçok otorite tarafından yaşayan en büyük kadın oyuncu olarak görülen streep, tam 12 kez oscar'a aday olarak katherine hepburn ile bu ödüle en fazla aday olan oyuncu rekorunu elinde bulunduruyor. "kramer vs. kramer" ile yardımcı, "sophie's choice" ile en iyi kadın oyuncu oscar'larını kazandı.

fobi: meryl streep'in en büyük korkusu helikoptere binmek.

müzik: "voices that care" şarkısının video klibinde oynadı ve koro ile birlikte şarkıyı söyledi.

biliyor musunuz?: streep, şu anki kocası ile evlenmeden önce "the godfather"da fredo karakterini oynayan john cazale ile nişanlıydı. fakat cazale kemik kanserine yakalandı ve hayatını kaybetti. bu olaydan çok etkilenen streep herşeyi bırakarak sadece oyunculuğa odaklandı. işte bu dönemde "kramer vs. kramer" ve "sophie's choice" fimleri ile iki oscar kazandı.

bunu biliyor musunuz?: "music of the heart" filmindeki rolü için 8 hafta boyunca günde 6 saat keman dersi aldı.

söz: "ne olursa olsun yaptığım işler her zaman kalacak."

"eğer yönetmenler için bir cennet varsa, o da hayatları boyunca meryl streep'i yönetmeleridir. dileğim meryl'in 90 yaşına geldiğinde 90 yaşında bir kadın için yazılmış harika bir rolü oynamasıdır." (yönetmen alan j. pakula)
devamını gör...
son 30 yılın en yetenekli ve saygıdeğer oyuncularından biri olarak kabul edilen abd'li oyuncu.

the deer hunter (1978) ilk oscar'ı olarak tarihe geçmiştir. streep, 16 akademi ödülü adaylığı ve 25 altın küre adaylığı ile tarihte bu iki ödüle de en fazla aday gösterilen oyuncudur. çalışmaları ile ayrıca iki emmy ödülü, iki screen actors guild awards, cannes film festival ödülü, bir bafta ödülü, ve bir tony award adaylığı almıştır.
devamını gör...
meryl streepi birde yargısız infaz filminde seyretmenizi tavsiye ederim ben oyuncu olduğuna inanamadım. gerçek bir diplomat olduğuna inandırdı beni
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar