mesai saatlerinde namaz kılmak

askere gittiğimizde ilk kez karşılaştığımız bir konu başlığı idi. bölük komutanımız, mesai saatlerinde namaz kılmanın yasak olduğunu söylemişti. mesai bittikten yani saat 17:00 itibariyle istediğimiz gibi namaz kılabilirmişiz. o iş öyle olmuyor komtanım diyecek olduk ama ortam müsait değildi. ha ne oldu, yine kıldık tabi ki. Allah kabul etsin.

sonra geri döndüm okula, yeni bir müdür gelmişti. ders programı yapmış ve cuma saatine ders koymuş. bu ne iş deyince de bana "çalışmak da ibadettir." diye vaaz etmeye başladı. ben de mümkün olan en az saat ders almak istediğimi ve özellikle cuma günleri nüksedecek bir hastalığa yakalanma ihtimalim olduğunu söyledim. neyse ki mevzuyu uzatmadı, istediğim değişikliği yaptı.

örnekler çok. hamdolsun içinde bulunduğum iş ortamı gereği sorun yaşamadım ama çok dinledim, duydum böyle hikayeleri. kapitalizm dini ile islam dini arasındaki çatışma alanlarının en yumuşak tezahürlerinden biri.

öyle bir şeyler.
devamını gör...
erdoğan sayesinde artık sorun olmayan durumdur. koyu atatürkçü yöneticilere sahip özel sektör isyerleri dahi bu konuda esnek davranmaya başladı. özel sektör için paranın renginin yeşil mi yoksa mavi mi olduğunun bir önemi yok. devlette de kraldan çok kralcilar sivrilmedigi sürece sorun yaşanmıyor.
devamını gör...
şahsımın gerçekleştirebildiği eylem.
“ya rabb, sana ne kadar şükretsem az” diyorum bu mevzu aklıma geldikçe. benim tüm olumsuz şartlarıma ve dezavantajlarıma rağmen bu koşullar altında bana kıbleyi gösteren bir işverenin yanında çalışmaya başladım.
anlayışlı insanların olmadığı yerde gerçekleştirilmesi hayli zordur efendim. Allah iyilerle karşılaştırsın.
devamını gör...
Allah'ın yarattığı zamanın, sahibine şükür borcu yerine getirildiğinden kul hakkına da girilmiş olmaz. bu geyiği yapmaya kalkanların,
dinden bihaber olduklarını en güzel bir üslupla onlara anlatmanın yollarını bulmak lazım...
devamını gör...
işverene olduğu kadar çalışana da vebal yükleyen durum. bizde öğlen ve ikindi namazlarıyla mesaisinin yarısını yiyen eleman vardı. işten adam çıkarılacağı zaman ilk onu çıkardılar. eminim şimdi sağda solda namaz kıldığım için işten çıkarıldım diyordur. halbuki fabrikanın yarısı namaz kılıyordu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar