mescid

günümüzde ve özellikle ülkemizde sadece namaz için tahsis edilen mekan. halbuki ilmin, toplantıların, dinlenme alanlarının ve daha birçok sosyal hayatta müslümanların toplanıp en ufak kararı bile aldıkları asıl yer şuan sadece namaz vakitleri içinde açık olup diğer vakitlerde girip içinde ne uyumak ne ders çalışmak ne de kitap veya kuran okumak mümkün olmuyor. halbuki mescidler müslümanın huzur bulabileceği kendini oraya saklayabileceği ve bu sayede dünyanın tüm rahatsız edici işlerinden bir nebze olsun uzak durabileceği bir yerdir. yurtdışından döndükten sonra bir camide namazı beklerken ve aynı zamanda kitabımı okurken, uyuya kalmışım. sonra gözümü açtığımda etrafta güvenliğe camide uyuyan var diye telkin edilmiş ve onun uyarısını duymadan kendimi toparlamak zorunda kaldım. fakat maalesef bizden geri kalmış diye sanılan ülkelerde böyle birşey olmaması ne üzücüdür.
devamını gör...
genelde umuma açık olan (olması da gereken) ve müslümanların cemaat halinde ya da bireysel olarak ibadetlerini ifşa edebildikleri mekanlardır.

(bkz: cami)
devamını gör...
bazen bazen hani tamamen kendini yalnız hissettiğin ve bulunmak ıstemediğin bi ortamda bulunmak zorunda odugunda sabahdan aksama kadar, en yakın mescid senin en yakın dostun sığınağın olabilir bazen... sana tanıdık gelen tek şey olabilir yeryüzündeki... o derin sessizlik omuz olur sana ve aklina hiiç bisi getirtmez bazen tamamen bomboş olursun ayrılasin da gelmez kalabalıkdaki yalnızığina dönesin gelmez hiç.
devamını gör...
müslümanların ibadet yaptıkları yer.

Allahü teala ayet-i kerimelerde mealen buyurdu ki:

de ki: "rabbim adaleti emr buyurdu. her mescidde yüzünüzü kıble tarafına çevirin ve dinde samimi olarak o'na ibadet edin. ilkin sizi nasıl o yarattı ise, yine o'na döneceksiniz. (a'raf suresi: 29)

ey ademoğulları! her mescid huzurunda namaz kılacağınız zaman zinetinizi (avretinizi örten elbisenizi) giyiniz. yiyin-için, ama israf etmeyin. çünkü Allahü teala israf edenleri sevmez. (a'raf suresi: 31)

mescidleri yol yapmayınız! mescidlere zikr ve salat (namaz) için giriniz. (hadis-i şerif-künuz-ül-hakayık)

her kim Allahü tealanın rızasını umarak küçük veya büyük bir mescid yaparsa, Allahü teala da ona cennet'te köşk yapar. (hadis-i şerif-tirmizi)

arz kıtalarının efdali (kıymetlisi) mescidlerdir. cami ehlinin de en efdali, ilk girip son çıkandır. ilk cemaate gelen, ilk müslüman olan gibidir. (hadis-i şerif-ramuz-ül-ehadis)

mescidler yeryüzünde Allahü tealanın evleridir. mescidde namaz kılanlar, Allahü tealanın misafirleridir. (hazret-i ömer-ül-faruk)

mescide giren münafıklar, kafesteki serçe kuşlarına benzer. kafesin kapısı açılır açılmaz uçarlar, kaçarlar. (imam-ı malik)

mescidde oturan kimse, Allahü tealanın huzurunda demektir. (hazret-i ömer-ül-faruk)

ne mutlu evlerini mescid yapanlar. mescidler, takva sahiplerinin (haramlardan ve günahlardan sakınanların) evleridir. (ka'b-ül-ahbar)

(bkz: mescid-i aksa)
(bkz: mescid-i dırar)
(bkz: mescid-i haram)
(bkz: mescid-i hif)
(bkz: mescid-i kıbleteyn)
(bkz: mescid-i kuba)
(bkz: mescid-i nebi)
(bkz: mescid-i seadet)
(bkz: mescid-i şerif)

*
devamını gör...
eğer bir üniversitede bulunuyorsa uyuyan müslümanlarla dolu ibadet yeridir. sessiz sakin. gelip giden yok. veyk up men. vallahi veykap dedim dedim ama dinletemedim. * *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar