mesele sigara olunca akan suların durması

hayli hazin bir vakıa. reisicumhurumuzun ''sigara içme gibi bir özgürlük asla olamaz'' sözlerinin ardından, en sıkı destekçilerinin dahi ona muhalif bir tavır sergilemeleri bu tespite temel teşkil edebilir. tabi biraz mübalağa da yok değil burada. *

kardeşlerim, büyüklerim. eğer sergilediğiniz davranışlar bir başkasına zarar verecek nitelikte, onun hakkını ihlal edecek biçimde ise bunu yapmaya ne dinen ne de etik olarak hakkınız vardır. yolda yürürken içtiğiniz sigaranın dumanını solumak zorunda kalan kişinin hakkına girmiş olursunuz. bu ahirette size sorulacak. apartman dairesinde, kendi evinizde içtiğiniz sigaranın kokusu, dumanı komşularınızı rahatsız ediyor ise bu da kul hakkıdır. bunun da hesabı ahirette sorulacak. sosyal hayatta bunlara benzer daha bir sürü misal verilebilir. eğer siz bunları umursamıyor ve sigara içmeyi bir hak olarak görüyorsanız ancak sigara dumanından sağlığı olumsuz etkilenen insanlara zulüm eden zalimlerden olmuş olursunuz.

sigara içmeyenlerin sağlığını düşünmek, içenlerin keyfini düşünmekten önce gelir. bu yüzden sigara içme meselesine dair düzenlemeler yapmak elzemdir.
devamını gör...
aynı mantıkla hareket edince, solculara göre devletin başörtüsünü de kamusal alanda veya açık alanda yasaklaması gerekir. onlara göre başörtüsü de başkalarının düşüncelerini etkileyen bir zehir.

bakınız kapalı alanda içilmemesini sonuna kadar destekliyorum. hatta birkaç ihbar yapmış biriyim.
fakat birey yaşamına müdahale eder gibi "sigara içme gibi bir özgürlük asla olamaz" derseniz, kimseye zarar vermedikten sonra "sana ne kardeşim!" derler.

mezui devletin birey yaşamına müdahale etmesidir.
etmemelidir.

ha mevzu erdoğan ise, işin rengi daha başka. türlü baskıları makyajlamak için sigara üzerinden "bakın aslında ben iyi şeyleri dayatıyorum" demek gibi geliyor. tabii bu benim su i zannım olabilir. eksi verip geçiniz.
devamını gör...
siz bilmezsiniz, vaktiyle köylünün biri, hem de hükümet konağının önünde paşa hazretlerine (gazi mustafa kemal) ağız dolusu sövüyor. zaten köylük insanın ağzı bozuk olur ayrı, yetmemiş bi de küfürle bezemiş. facianın büyüklüğünü düşünün. neyse işgüzarın biride kalkıp adamı ataya hakaret etti diye şikayet etmiş... sorgusuz sualsiz atıyorlar bunu hapse.

ama nasıl oluyorsa bu konu medyaya sızıyor. kulislerde konuşuluyor derken ata'nın da kulağına gidiyor. paşa, çağırıyor ilgili adamları ve mevzu neymiş öğrenin diye emir buyuruyor. tahkikattan sonra paşaya, "tütün, kağıt bulamadığı için" küfrettiği şeklinde rapor veriyorlar.

paşa, o smokinli adamların da bulunduğu ortamda mevzuyu açıyor ve hazıruna soruyor: siz sigarasızlığı bilir misiniz? cevap yok tabii. hepsi muhallebi çocuğu... ben bilirim diyor. "çoh kötü bir şeydir. hatta trablusgarp cephesinde tütünsüz kaldıydık. olan azıcık tütünü de gazete kağıtlarına sarıp içtik" diyor... köylü sövmekte haklı deyip, serbest bırakmalarını emrediyor...

yani akan suları durdurması normal görülmelidir...
devamını gör...
sigara bağımlıların sigarasızlık durumunda bağımlılıktan dolayı çektiği sıkıntılar olması sigara içmeyenleri ilgilendirmez, çünkü bu hayati bir konu değildir. sigara içmezse ölecek diye bir hastalık olmadığı için burada sigara içenler haksızdır ve hiç bir şekilde bahane üretmeye hakları yoktur.

ben de balkonda mangal yapıp dumanıyla herkesi rahatsız edeyim o zaman, sonra da ben eti mangal olmadan yersem sıkıntı oluyor diyeyim, kimi ilgilendirir bu.

o sigara üzerinden özgürlüğümüz kısıtlanıyor masallarına da bence sigara içenlerin kendileri de gülüyor.
devamını gör...
sigara bağımlılığının ne kadar derinleşebileceğini, ne denli büyük bir problem olabileceğini gözler önüne seren üzücü durum.
devamını gör...
doğru tesbit... mesele sigara karşıtlığı olunca herkes bir yerinden buna dahil olmanın peşinde... aynı propagandanın yapılabileceği onlarca mesele dururken niçin bu alakasız bahis tek meselemizmiş gibi, başımızdaki tek belaymış gibi, tek imha hedefimizmiş gibi öne çıkarılıyor, bunlarla oyalanıyoruz, anlayabilen varsa beri gelsin...
devamını gör...
askerde olur bu.. dışarıya çıkmanın yasaklandığı bir durumda, bölük kapısı kilitlenip başına nöbetçi konulsa bile sigara içmeye çıkacağını söyleyen herkes dışarı çıkabilir.. çıkar da.. çıkmışlığım da vardır..

aynı şekilde askerde anne için de akan sular durur.. idama mahkum bile olsan anne ziyarete geldiğinde yıkayıp paklar karşısına çıkarırlar.. eğitimmiş, atışmış, denetlemeymiş hiç biri önemli değildir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar