mesut bir tesadüfe mektup serisi

şair selim temo’nun şiir serisidir, 6 adet mektuptan oluşur. her biri bir kesici alet mesabesindedir.

“bu şehre ilk gelişimde bu bankta oturmuştum. atalarımın feodal ovalarından çokça erdem, biraz da keder getirmiştim.” (birinci mektup’tan)

“sen ki yoksun aşkın levhasında. patikalara benzeyen sokaklara döktüğün yüzünde kıraç bir tarlanın teni var. hatırla bir gecede bir geceyi özlediğini, bir ceylanın bir pınara indiğini. suç yok turnaların güneye bakmasında. ellerini ıslatan nehirlere müteşekkir olmalısın. bilmeli, hatta öğrenmelisin ki hayat, iri laflara gelmez. onun hakkında, sakın ha, bir şey söyleme.” (ikinci’sinden)

“birlikte yapabileceğimiz hiçbir şey yok, ayrılamayız bile. benim yüzümü bu kadar ağırlaştıran şey budur işte. ben ki neyim? geceye ağıtlar dizen bir sabah rüzgârı mı? bir akşamın gelişi mi? ruhunu sözcüklerle onaran anakronik bir derviş mi?” (üçüncü)

“şimdi geceye alıştırdığım kalbimi görüyorum: maşuktan geçip aşka varmış, kendini bir söze çevirmiş, yağmurun gölgesine saymış. onu hevesle görünmez bir ateşin üzerine bırakıyorum.” (dört)

“yoksan imlâsı bozuk şehrin teninde, en iyisi gitmek olur fiillerin. boş bir fotoğraf çerçevesi düşün, o kadar yalın. sanki seni kopmaya ikna eden benim. ama beni de ikna etmek demek olur seni ikna etmenin bir adı.“ (beşinci mektup)

“bu resimden çıkıp gidiyorum. seni isteyen yanım ölümsüz yanımdır. bulutsuz da yağan nedir? şimdi öğreniyorum ki, gözyaşı! bu resimden çıkıp gidiyorum. seni isteyen yanım aşk yanımdır.” (mesut bir tesadüfe altıncı ve son mektup)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar