metafizik

sünnetullah'ın sadece bir kısmının bilgisinin kendisine verildiği insanoğlunun geri kalanlarıda bilim adına açgözlülük ile istemesidir.

sadece fizik değil tüm bilim ve ilim dallarında Allah'ın şaşmaz bir sünnetullah'ı vardır. ve bunların bir kısmı bize vahiy ve haidis yolu ile bildirilmiştir.

bildirilmeyenlerin bir kısmını ise insanoğlu çeşitli vesilelerle bulmuştur. ve fakat varlık'a dair her şeyin kanununu bulmak isteği insanın sapıtmasınında göstergesi ve delilidir.
devamını gör...
ne zaman bir yere dualar ve yoğunlaşmış arzular yönlendirilmişse orada güç toplayan elektriksel bir girdap oluşur ve bu bir süre içinde insanlar tarafından hissedilen ve kullanılabilen somut enerji ortaya çıkar. bu enerji merkezleri etrafında tapınaklar, mabetler ve daha sonra kiliseler inşa edilir. bunlar her bir planda odaklanmış kozmik rahmeti toplayan kaselerdir. metafizik dünyanın da kendi içinde kusursuz işleyen bir düzeni vardır.
devamını gör...
gösteren-gösterilen, konuşma-yazı, söz-dil, kültür-doğa, iyi-kötü, melek- şeytan, o - ben v.b karşıtlıkların üzerinde doğrulan ve ötekini hınçla yok etme isteğinin gizlenerek yol aldığı alan.
devamını gör...
metafizik deyimini ilkin i.ö. 1. yüzyılda andronikos kullanmış ve aristoteles'in ders kitaplarını sıralarken doğa bilgisi derslerinden sonra gelen on dört kitabına meta ta phusika ( doğa bilimlerini kapsayan kitaplardan sonra gelen kitaplar) adını vermişti. nitekim bu kitaplarına aristoteles de duyularla kavranan bilgi (fizik)'in üstünde saydığı usla kavranan bilgiyi kapsadıklarından ötürü ilk felsefe adını vermiş bulunuyordu. aristoteles için bu felsefenin ilk'liği, bütün bilimler için gerekli ilkeleri incelemesinden ve saptamaya çalışmasındandı. böylece metafizik, ilk kullanımında fiziğin üstünde, ötesinde ya da dışında sayılan düşünce ile ilgili, düşünsel bir anlam taşımaktadır. işte bu anlam, giderek onu idealizm ve ruhçuluk ile kaynaştırmış ve gerici bir dünya görüşü oluşturmuştur.

devamını gör...
yazdıklarıyla dosta güven düşmana korku salan cengaver abimiz. patates kızartmasını, çayı ve komedi filmlerini çok sever. arkadaşları ona babacan diyor. pazar günleri çizgili pijamasıyla tembellik yapmayı, hava güzelse kırlarda gezinmeyi ve de eşsiz bir manzaranın karşısında hayatın tadını çıkarmayı çok sever. bir de dedikodu yapalım koskoca adam ama eti cici bebe yemeyi çok seviyor.

devamını gör...
kalitesine güvendiğim şahane bi yazar. özgürlüğü benimseyen kişiliği ile beğenimi kazanmıştır. adaleti savunan demokratik bir hayat felsefesine sahip. yarınlarımıza umutla ve güvenle bakabilmemizi sağlıyor bu idealist kardeşimiz. laik devlet anlayışının ilelebet savunucusu olacağından şüphem yok.

ayrıca uludağ sözlük konusunda çok bilgili olduğunu düşünmekteyim.
devamını gör...
sadece dinsel, tinsel, mistik olgu/olayların kavranmasında değil, aynı zamanda maddenin/eşyanın özüne ulaşmada bir araçtır. metafizik öğeler durağanlık içermez. beynin dalgalarla çalıştığı bilimsel varsayımı noktasında algıyı ufuk ta kazandırabilmektedir, o anki mevcudiyetinin/mevcudiyetlerin ötesinide gösterebilmektedir. aksi durumda ruyaları, ruyalarla gelen öğrenmeleri açıklayamayız.

metafizik, yaptığınız işi düşündürten şeydir. her an her şeyle meşkulken his, duygu, sezgi gibi metafizik öğeler sayesinde hayat öğrenim ve tecrübe süreçlerini anlamlanadırabiliyor ve yaptığımız işlere ivme kazandırabiliyoruz.

herkesin materyalist gözle bakması eşya ve tabiata ve yaşamını meteryalist öğe ve olgularla biçimlendirmesi bireyi yalnızlaştırıyor uğraşacağı bir şey-araçta kalmayınca ruhsuzluğun derin girdabında boğulmaya yüz tutuluyor. her şey büyük bir hızla olup biterken durmaya da düşünmeye de vakit kalmıyor çünkü çoğu zaman. hayata mı alışacağız yoksa hayat içinde kendi yaşam çizgimizimi oluşturacağız karar ını tetikleyen usnurlardan biridir metafizik algı. standartlarmı bizi şekillendirecek yoksa biz mi kendi standartalarımızı oluşturacağız sorgulamasını yaptırıyor ve sürekli bir arayış ivmesi katıyor hayatımıza.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar