metal fırtına 5 tengri

orkun uçar'ın 2015 yılında umut altın ile birlikte yazdığı kitabı.

öncelikle bu serinin edebi kusurları her fırsatta dile getirilmiştir. lakin içerdiği kozmik bilgiler dolayısıyla edebi açıdan değerlendirilmesi genellikle uygun görülmemiştir ve kitabın amacı da bu değildir. yine de okunabilirliğini etkilemesi açısından bunları dile getirmek yerinde olur.

son zamanlarda diğer benzerlerinde olduğu gibi kurgu ve karakterler konusunda karmaşa hakim. ilk yüz sayfaya kadar bu yüzden oldukça sıkıldım. hatta bırakmayı istedim.

gereksiz detaylar, karmaşık olay örgüsü, kalabalık kahramanlar listesi, aşırı hızlı sahne geçişleri sizi kahramanları tanımaktan uzaklaştırıyor.

edebiyatçı olmayan yazarların genel bir sorunu gereksiz tasvirler olsa gerek. her tasvirin bir amacı olmalı. burada yazar tasvirden tasvire atlayınca da okur neyin ne olduğunu anlamakta zorlanıyor.

ayrıca merakı üst seviyede tutmak için konuların girişinde sıklıkla gizli özne kullanmış. bir olaya başlamış, anlatıyor da anlatıyor. yahu kimden bahsediyorsun sayın yazar bey? zaten karmaşa yüzünden kafamız iyice allak bullak, neyin ne olduğunu unutmuşuz. kitabın ortasında bile kim kimdir tam çözememişken bir de senin gizem katma merakınla uğraşıyoruz!

neyse ki ortasından sonra macera hareketleniyor. kurguda bazen tuhaflıklar olsa da bazı kozmik mesajlar vermeye çalışmış olabileceğini düşünüyorum.

* * *

gelelim hikayeye.

dünyanın farklı yerlerindeki önemli türk eserleri kayboluyor. işin içinde bazı gizli tarikat ve teşkilatlar var. türk devleti olaya el atıp birkaç ajanla birlikte genç ve güzel bir profesörü görevlendiriyor.

işin içinde ergenekon, ötüken ve mu kıtası da var. da vinci şifresi kitabındaki gibi bir şifre çözme macerası var. diyalogların bölünmesi de o kitaptakine çok benzemiş.

her şeye rağmen genel olarak güzel ve okunabilecek bir kitap.


(bkz: dünya sözlük okunmuş kitap tanıtımları kulübü)


kitapyurdu
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar