metin yüksel

bitlislidir kendisi ve o genç yaşına rağmen iyi bir mücadele performansı sergilemiştir.öldürüldüğü yer fatih camiinin avlusudur ve kırmızı boyayla boyanmıştır.kendisini öldüren faşist yıllar sonra çok pişman olmuştur mehmet şevket eygi'den okuduğuma göhttp://re.ne zaman o avludan geçsem o boyanın üzerine basmamak için kenardan kenardan yürürdühttp://m.inşallah kendisine komşu oluruz
devamını gör...
türkiyedeki islami mücadeleye önder olmuş ve şehadetiylede gençlere çağrıda bulunmuştur.

fatih akıncılar başkanlığı yapmıştır.

metin yüksel'in hayatıyla ilgili yapılan belgeselde cenazesinin fevzi çakmak'ın cenazesinden daha kalabalık olduğu bilgisi verilmiştir.
devamını gör...
23 şubat 1979'da öldürülmüştür. neden öldürüldüğü hala belirsizdir. yani sebepler sıralanmıştır muhakkak ama darbe öncesi hiç bir silahlı mücadele örneği göstermeyen islamcıların liderinin neden öldürüldüğü hala mantıklı bir izahata kavuşmamıştır. kendisini öldüren ülkücüler hali hazırda birçok cephede silahlı mücadele yürütmekte iken neden bir cephe daha açtı hiçbir zaman anlaşılamadı. sanırım "ülke daha da karışsın diye" deyip bırakmak yeterli. Allah'ın rahmeti üzerine olsun.
devamını gör...
fakir ve yoksullar için her çarşamba kendi imkanları doktorlar getirerek sağlık taraması yaptırmıştır. kendi eliyle afişler hazırlamış, tüm dünyada ki islamcı hareketlerin türkiye'de tanınması için uğraşmıştır. henuz 20 yaşına gelmeden üstün gayretleri ile fatih'i müslümanlar için "kurtarılmış bölge" yapmıştır.
devamını gör...
yaşamanın ne anlama geldiğini gözümüze sokan ölmemiş * nefes alan mücahid. bir gün birlikte, bir otobüste, "ey iman edenler" diye başlayan cümleler kurmak isterdim..

devamını gör...
metin yüksel, 17 temmuz 1958 tarihinde bitlis iline bağlı kolongo yaylasında dünyaya geldi. babası, tanınmış islam alimlerinden molla sadreddin yüksel hocaefendi, annesi ise doğunun meşhur şeyhlerinden norşinli şeyh masum efendi'nin kerimesi.

metin yüksel, henüz dokuz yaşında ailesiyle beraber hicret edip istanbul'a gelir. fatih semtine yerleşirler ve aynı yıl yüksel, akşemseddin ilkokulu'na kaydolur. daha sonra gelenbevi ortaokulu'na devam eder. ortaokula devam ederken ikinci sınıftan sonra babasının bütün ısrarlarına rağmen okulu bırakır, islam ilmi tahsiline başlar ve başta babası olmak üzere birçok yakınından ders alır.

en başta ve en önde
metin yüksel, okulu bıraktıktan sonra hep cihad faaliyetleri içinde görülür. hemen hemen türkiye'nin her bölgesine gider. en başta, en önde olur mitinglerde, yürüyüşlerde. islam'ı tebliğ için faaliyetlerde bulunur.
yetenekli ve kabiliyetli "büyük gazetesi"nde neşreder.

metin yüksel'i niye şehid ettiler?
yapılan faaliyetler sonucunda fatih semti kurtarılmış bir bölge ilan edilir. bu durum da komünist, faşist vb. ideolojilere ait grupların hoşuna gitmez. sonuç olarak fatih semti tamamıyla bunlardan temizlenmiş oluyordu. bunun soncunda sürekli tehditler ve geceleri silahlar sıkıp kaçmalar olur.

şehadeti
23 şubat 1979 cuma günü bütün uyarılara rağmen metin yüksel ve arkadaşları cuma namazına silahsız giderler. faşistlerden bazıları yüksel'i takip etmek için namaz kılarlar. diğerleri ise sinsice pusularını kurar. cuma namazının bitmesinden sonra herkes çıkar. yüksel, namazdan sonra sünnetleri kılar, duasını yapar ve camiden çıkar. avluya geldiği sırada "metin" diye bir ses işitir ve sol elini uzatarak "gel konuşalım" der demez, alnına "müslümanım" diye geçinen zalimlerin kurşunu isabet eder, sol ayağı bükülür ve yere düşer. gözü dönmüş zalimler yere düşen metin yüksel'e kin ve nefret kusarcasına, hunharca bir eda ile kurşunları alnına sayarlar ve getirdiği tekbirle dalga geçerek kaçarlar.

metin yüksel, o anda şehadet şerbetini içer. Allah'ın huzuruna varmış bulunur. hastaneye kaldırırlar ama çoktan şehid olmuştur. babası sadreddin yüksel, ağlayarak yanına gelenleri teselli eder.

defnedilişi
pazar günü fatih camii'nde ikindi namazından sonra metin yüksel'in cenaze namazını mahmud ustaosmanoğlu kıldırır. hoca'nın sualine "iyi biliriz" diye haykırırken kardeşleri gözyaşlarını tutamazlar. elli bin müslümanın katıldığı cenaze namazından sonra naaş istanbul-edirnekapı necatibey şehitliği'nde (ortabağ mezarlığı 1407 numaralı yer) toprağa verilir.

her sene şehadetinin yıldönümü 23 şubat'ta fatih camii avlusunda anmalar, kabri başında dua okumalar ve şehadet geceleri düzenleniyor...

hüseyin kulaoğlu
vakit gazetesi
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar