mevlüt üzüm

1.
mevlüt hoca baba, trabzon yöresinde “haçkalı baba” adıyla maruf, kadiri tarikatı şeyhi mustafa tarhan hocaefendi’nin müridi idi. uzun yıllar haçkalı baba’nın hizmetinde bulunduktan sonra, onun 1945’lerde hakk’a yürümesiyle yerine geçmiş ve müridan yetiştirmiştir.

mevlüt hoca baba bir “mürşid-i kâmil”di. sevenleri, dostları vardı. o yaşında, yataktan kalkamamasına rağmen, hizmet edenleri çoktu. her ihtiyacını gidermek ve gözünden bir ışık almak için can atan yarenleri vardı. hele bir tanesi, bir genç, ona tam sekiz yıl hizmet ederek tam bir hizmet örneği sunmuştu, çağımızın ele avuca sığamayan gençliğine. büyük dost’a dost olunca, o, sizin şahsınızda insanlığa rahmet ve himmet ediyor.

mevlüt hoca baba 110 yaşındaydı. zamanımızın ortalama ömrüne göre uzun yaşamıştı. Allah dostuydu. zahirde ve batında, afakta ve enfüste neler yaşamış, nelere tanık olmuştu, kim bilir? ummanlardan daha derin olan gönlünde nice sevgiler devşirmiş, türlü hüzünlerle pişmiş bir insandı.

trabzon’da tam yüz on yıldır yaşayan “mevlüt hoca baba” (mevlüt üzüm), 4 ağustos 2009 berat gecesi, sevgili’sine kavuşmuştur.

dip not: yıllar önce, o'nu görüp, tanıma ve duasını alma bahtiyarlığına ermiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Allah mekanını firdevs cenneti eylesin inşaallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar