mevzu butonu

her okuduğum mevzuda kendimi gülerken buluyorum. aile ortamı gibi. hani evimizde istişare ederiz ya o hava var. çok heyecanlı. ama açarken az da olsa endişelenmiyor değiliz.
devamını gör...
yalan yok tıklamadan evvel bir gerilme yaşıyorum. "lan yine noldu" tarzında birşey bu. gerilimli topraklarda yaşamanın getirdiği birşey olsa gerek. bir de bedri baykam'ın bağırışı hala kulaklarımda. *
devamını gör...
ilan tahtası mahiyetinde önemli bir butondur.

halka açılması ayrıca talep edilir şöyle ki

*her hafta cuma yazısı bir yazar tarafından yazılabilir

*hafta da bir kez kalemi kuvvetli yazarların kendilerine ait öykü,hikaye,makale vs paylaşımları yayınlanabilir.

yada içinden ne geliyorsa sınırlandırma olmadan onu aktarabilir. bir nevi yazarın serbset kürsüsü olabilir.

devamını gör...
11.
sarı sarı yanınca ne oldu acaba dedim? buraya gel mahlaslı yazarın başka sözlükten buraya tanım taşımasından dolayı, gönderildiği haberi veriliyor. bence bu anlamsızdır. yapılan ne kadar hoş olmasa da bu ceza ağırdır.
devamını gör...
12.
lüzumlu/lüzumsuz yanması meselesini daha geniş bir zamana bırakalım.
sözlük yazarlığından kasıt bir sözlükten kopyaladığı tanımları başka bir sözlüğe ve onları kaynak belirtmeden kendi tanımlarıymış gibi eklemek değildir. kaynak belirtilir, alıntı yapılır, ilham kaynağından bahsedilir, hatta kopyalanıp cümlelerin yerleri değiştirilir eklemeler yapılır yayınlanır buna diyecek bir şeyimiz olmaz. fakat burada şaşırtıcı olan şu an sol şeritte görünen iki tane tanımın yıllar önce yazdığım bir sözlükten alıntılanmış ve üzerinde oynama yapılmadan eklenmiş tanımlar olmasıdır.

yasaklama kararı alelade alınmış bir karar değil. yasaklanan yazar daha önceden benzeri bir olayı başka bir sözlükte de yapmış ve yine aynı sebepten yasaklanmıştır. bu önemli gibi görünse de bunu bir kenara bırakıp yazarlık fırsatı sunduk zira attığımız adımların yanlış olmaması adına gerekli gayreti gösteriyoruz fakat bu yazar ilk geldiği günden bu yana aynı tutumunu devam ettirmiştir.

alıntılananların benim tanımlarım olması umrumda değil fakat ortada bir emek varsa dur demeyi de bileceğiz. bu arkadaşımız başka bir mahlas altında sözlük yazarlığı algısını değiştirip gelirse başımızın üstünde yeri var fakat bu anlayışla cogito sözlük'te yer alması içimize sinmeyecektir.
devamını gör...
13.
başkasına ait yazıları kaynak göstermeden alıntılayan bir kişiye hoşgörü gösterilmesi burada bir şeyler yazmaya çalışan insanlara hakaret olacağı için yerinde yanmış butondur.
devamını gör...
15.
yazarlarımızdan lokmacizadedomatesefendi'nin cuma mesajını an itibariyle yayınladığımız buton. *

ilerleyen günlerde isteyen cogitan kardeşlerimizin mesajlarını da paylaşmak istiyoruz. tek yapmanız gereken günün anlam ve önemini belirten yazıyı bize göndermeniz. tabii öyle her yazıyı paylaşamayız. cuma mesajları olsun, belirli gün ve haftalar olsun, yerli malı haftası kutlama mesajları olsun hepsi sizin kaleminizden cogitan kardeşlerimize duyrulabilir. lakin yayın serbest diyerek amcanıza, halanıza, askerdeki sevdiceğinize selam göndermenize ne yazık ki izin veremiyoruz.

edit: cuma mesajı yayınlayanlar listesinin ikinci konuğu efsûs oldu. *

edit: cuma mesajı yayınlayanlar listesinin üçüncü konuğu sebastian oldu. *

edit: cuma mesajı yayınlayanlar listesinin dördüncü konuğu bobush oldu. *

edit: cuma mesajı yayınlayanlar listesinin beşinci konuğu deli kızın türküsünü söyleyen denli oldu. *

edit: cuma mesajı yayınlayanlar listesinin altıncı konuğu ilgili kullanıcı hesabının sahibi oldu. *
devamını gör...
bugün karne günü olmasına rağmen bu mevzuya hiç girmeyen buton..cık cık..neden öğrencilerimize yönelik bir mesac yayınlanmıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar