mezar ziyareti yapmak

bu dünyada baki olmadığımızı idrak etmek,kabirde yatanları düşünüp ölülerden dirilere fayda olmadığını,bizi kurtaracak yegane şeyin dünyada işlediğimiz salih amellerimiz olduğunu hatırlamak adına yapılması elzemdir.
devamını gör...
tayyip bey'in hiç aksatmadığı ekşın.

insanlar yakınlarının mezarlarını ziyaret etmelidirler. mesela başbakanımız theodore herzl'in mezarını boş geçmemiştir:
devamını gör...
arefe gününde yoğunlaşan ziyaret.

bizim memlekette * arefe günü köy derneği tarafından yemek tertip edilir, uzak yakın tüm köylüler gelmeye çalışır, topluca kuran okunur dualar edilir, kabir ziyaretleri yapılır ve erken bir bayramlaşma yaşanır.
devamını gör...
dini açıdan sakıncalı olsa da olmasa da fazla irdelenmemesi gereken durumdur. bırakın da insanlar sevdiklerinin mezarına gidip iki fatiha okusunlar. adam oğlunu güneydoğu da şehit vermiş. ve o onun tek oğlu ama sen git burada ''yok efendim mezara gitme yok efendim şirk'' bari insanların temiz duygularına karışmayın. sen gitmiyorsan gitme.
devamını gör...
mustehap eylemlerden. peygamberimiz bayramda ziyaret edermis simdilerde arefe gunleri de gidiyoruz.
ciceklere su vermek, ot vs varsa temizlemek, dua etmek, biraz tefekkür etmek.. 10 dk dünyadan uzaklasmak.
başkasının kabrine basmamak icin gosterdigimiz ozeni dirilerimize baska alanlarda neden göstermediğimizi düşünmek.. sonrasi çalan bir telefon. günlük işe yetişme telaşları kaldigi yerden devam.

allah cumlesinin taksiratini affetsin.
devamını gör...
canım sıkıldıkça, yolum düştükçe yaptığım huzur veren şeylerden. bayram seyranlarda gitmeyi sevmiyorum, hafta sonu avm'leri gibi oluyor ortam. bayramlar dışında genelde hep sakin, pek ziyaretçisi olmuyor ölülerin.
orada yatan dedeme, babaanneme, çocukluk arkadaşıma, komşuma selam verdiğimde, hal hatır sorduğumda deliymişim gibi suratıma bakmıyor böylece bayram fatihacıları.
devamını gör...
giriş şöyle:
"selâm size, ey bu diyârın mü’min ve müslim halkı! inşâallah yakında biz de aranıza katılacağız. allâh’ın bizi de sizi de bağışlamasını dilerim."

ee böyle girince o haletiruhiyye içine giriyorsun zaten. bir mezarlık ziyaret edip oradakilere dua etmeyen ve kendi akıbetini düşünmeyen için fena sözler vardır ama zaten insan hiç düşünmez olur mu?

istanbul sahrayıcedid mezarlığını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ben saatler geçiriyorum. Her gittiğimde başka bir şey keşfediyorum. O dokusundan tut, o isimlere kadar ne ibretler ve ne nasipler, lütuflar var. Keşiflerimi yazmayacağım elbet fakat yolu düşen biraz detaylıca bakınsın. erenköy sahrayıcedid konumu itibariyle ve oranın hikayesinden dolayı çok değişik hikayelerin barındığı bir yer. Hazreti ali ra. sık kabir ziyareti yapınca sorulmuş. Cevabı ne güzeldir: "onlar sizden çok daha iyi komşulardır. çünkü onlar, dünyalıktan bahsetmezler. lisân-ı hâlleriyle de sürekli âhireti anlatırlar." Bir defasında görevli gezdirmişti beni de Allah razı olsun dua etmeme vesile olmuştu. kimler kimlerle tanıştım. uuuv. gel de düşünme kendi ahiretini Ahireti anlatanlara örnek isimler cidden. Sahibü'l Vefa Hace musa topbaş ks., bekir sıdkı sezgin, mahir iz, ayşe şasa, fethi gemuhluoğlu, elmalılı hamdi yazır. ahmed amiş efendi yolundan niceleri, rauf orbay, kaptanı, pilotu, hafızı, müftüsü, siyasetçileri, sanatçıları, osmanlı astronomi bilginleri, düşünürleri, hocaları, alimleri, kimler kimler.

oradan isimsiz bir fotoğraf paylaşmak istiyorum:

ne kadar yüksek olursa şanı,
akıbet baki kalacak
bu taş nişanı..

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar