mezheplere karşı olmak

saçma bir şey. mezhep nedir? dini kaynağından tabiri caizse yalayıp yutmuş bir insanın sözüne itibar edip dini o kişinin anladığı ve anlattığı şekilde yaşamak. kimse kimseyi bir şeye zorlamıyor. bu tamamen tercih meselesi. hayır niye düşman oluyorsun anlamış değilim. dini o insanlardan daha iyi anlarım ve yaşarım diyorsan buyur meydan senin. ama sonra sağda sola falan hocanın kitabını okuduğunu, filan hocanın vidyosunu izlediğini görürsem külahları değişiriz.
devamını gör...
mezhep dediğimiz(hak mezhep dört tanedir) şey islam dininin kurallar bütünüdür. kur'an sünnet icma kıyas gibi temel kaynaklardan çıkarılmış hükümlerdir. bu sebeple mezheplere karşı olmak boşlukta kalmak ve dini yaşayamamak demektir.
he bana kur'an yeter diyorsa o başka. gitsin kur'an da namaz geçmiyor salat geçiyor deyip kalbi temiz bir şekilde dua etsin. ahirette de ben asırlarca âlimlerin yaptıkları araştırmaları tınlamadım taş çatlasa yaşadığım yetmiş senelik ömürle kendim hüküm çıkarıp uyguladım der.
devamını gör...
asla ve katiyen bir müslümana yakışmayandır. mezhebe bağlı olmak önemlidir. keşke 4 mezhep büyümümüz dört halife devrinde yaşasaydı! hz ali, hz osman, hz ömer, hz ebu bekr hangi mezhebe uyardı acaba?

sahi yav hiç aklıma gelmedi! bu dört halifenin mezhebi ne idi?
devamını gör...
peygamber efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem buyurdu: "dalalet yoluna sapan kavimlerin hepsi, dinde birbirleriyle mücadele ettiklerindendir."

yani bunu ikidebir ortaya atanlar fitne peşindedir. fitneyi sevenler kimlerdir?? bu tartışmayı ortaya atanlar cesaretle ve o engin din bilgileri hani bazen senin hacı hocanı bile yere sererim bilgimle dedikleri bilgisi ile cevap vermelerini dilerdim. fitne nedir? müslüman olduğunh söyleyen ve bu çatışmayı, fitneyi ortaya atanlar kur'an da nasıl tarif edilir ve nasıl isimlendirlir? çok şükür dinde her şeye bir cevap var. bildiğin yolda gitmete devam


bir şehir içerisinde bir mezhebin inatçısı, mutaassıbı olmak gibi felaket yoktur. makam ve şöhret isteyen kimseler, mezhepler muhalefetini (cedelini) dinden bilirler, kendi saldırganlıklarını ve tekebbürlerini bunun icabı gösterirler. bunları dinden bildikleri için, bunları isteme arzusu, hırs haline gelir ve o kadar kuvvetlenir ki, sabredilemeyecek bir hal alır. zira nefsin ondan bir çok çeşit şeref ve lezzeti vardır.

malik ibni enes * buyuruyor: "cedel dinden değildir ve din büyüklerinin hepsi bunu yasaklaşmışlardır. Fakat konuştukları bid'at sahibi bir kimse ise, inat, husumet ve uzatma olmaksızın kur'an-ı kerim ve hadis-i şerif'ler ile ona anlamışlardır.

fayda vermeyince kendi haline bırakmışlardır.

(bkz: inat etmek)
(bkz: susan kurtuldu)
(bkz: muhalefet etmek)
(bkz: konuşmaktan kaçınılan konular)
devamını gör...
mezhepler bid'attir ve bid'at haramdır. ancak mezhep imamı diye tabir edilen ancak mezhepçilikle hiç alakası olmayan alimlere düşmanlık diye bir şey söz konusu olamaz. öte taraftan bir mezhebe tabi olana da düşmanlık edilmez. en fazla kendince doğru bildiğini söylersin, o da kendi doğrularını söyler ve istişare ile olur da doğruyu bulursunuz.

senin bir kitabın var ve Allah binlerce ayet ile sana dinini açıklamış. sana bir peygamber göndermiş ki onun yaşantısı sana bir örnektir. daha neyin yolunu arıyorsun? mezhep imamı yahut başka alimler veyahut da sıradan bir kişi... hiç fark etmez... hepsinden faydalan ancak kimseyi kendine kutsal belleme ve onun yolunu hak yol olarak görme. insandır, beşer şaşar ancak kitap şaşmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar