microsoft edge

gün itibariyle denediğim ve açıkçası beğenmediğim eski adı spartan olan tarayıcı daha çok geliştirilmesi lazım daha ilk günden 4 5 kere çöktü gönderilen hata raporları çerçevesinde güncelleşerek google chrome a rakip olacağına inanıyorum.
devamını gör...
windows 10 a geçmekle birlikte kullanmaya başlanan explorer'i çöpe atan uygulamadır ancak halen bir chrome değildir. firefox ile kapışır anca. çünkü ikiside zamansız göçmektedir. hiç olmazsa firefox'ta önceki oturumu kurtarabiliyorsunuz göçme durumunda bile ama edge böyle bir uyarı vermeden direk açılıyor yöntemini bilen uyarırsa sevinirim. çünkü geçmişten falanda kurtaramıyorum. dikkatimi çeken bir saçmalık söyleyeyim. bilgisayarımı win8.1'den(masaüstü bilgisayarım) windows 10'a küçük bir uyarı ile ücretsiz güncelleştirildi. daha hiç program yüklemedim ki mallware falan yada kurulumdan kaynaklı olmadığını düşünüyorum. microsoft kendi arama motoru bing varken bu edge default olarak adres çubuğu aramasında yandex'te arıyor. başka başına gelen var mı bilmiyorum yoksa sadece bende mi oldu.
devamını gör...
bugün deneme amaçlı windows 10 kurdum. henüz tam inceleyememiş olsamda windows 10 işletim sistemi olarak iyi duruyor.

fakat bu edge denilen ie çakmasını açınca tam bir rezillikle karşılaştım. koskoca microsoft yeni bir işletim sistemi yapmış, ona geçmişi sildim, hatalar telafi edildi dediği yeni bir browser koydum demiş ve o da ne, o yeni browserın açılış sayfası yandex. evet bildiğin http://yandex.com.tr

olum manyak mısınız lan siz. bing yap, microsoft yap normal, hadi google yap adam milliyetçi davranmış ülkesindeki firmayı tercih etmiş derim ama elin rusunun yandex'i nedir ki la?

hayır benim kurduğum w10'da bir aksilik var diyeceğim ama microsoft sitesinden indirip usb üzerinde yaptığı w10 kurulumu bu. ve driver haricinde hiçbir program da kurmadım ki kurulan programlardan biri açılış sayfasını değiştirmiş diyeceğim ama o da değil.

microsoft çocuğum sen hep böyle mi kalacan? rezillik tek kelimeyle.
devamını gör...
( #5344215 )
ya yanılıyor ya da farklı sistem kurmuş olmalı. edge yeterli donanıma sahip tarayıcı değil bu gerçek ama doğrudan bing arama motoru ile bağlanıyor. explorer kadar da sıkıcı. yandex bağlantısına hiç rastlamadım.
devamını gör...
açılış sayfası ve arama motoru olarak yandex'i tercih eden browserdır. hatta ayarlarına girildiğinde açılış sayfası microsoft olarak görünüyor ama oraya girmeden yandex'e yönlendiriyor.

konuyla ilgili kısa bir araştırma yaptım ve microsoft'un türkiye, rusya, belarus, kazakistan, ukrayna ve bölgedeki daha birçok ülkede insanların daha özel bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmeleri amacıyla yandex ile anlaşma yaptığını keşfettim. ilginç bir birliktelik olmuş ama google dururken yandex nedir be. yandexle ne kadar özel hissedebilirsin kendini.

konuyla ilgili daha geniş bilgi için; http://blog.microsoft.com.t...
devamını gör...
ilk sürümlerinde herhangi bir dosyanın indirme esnasında ne yapılacağını (sadece aç, indir veya indirme) ve dosyanın indirme sonrası nereye kaydedileceği seçenekleri olmayan tarayıcı.

problemin çözümü için iki gün uğraştırdı beni. en son yine edge yüklü ve sözkonusu seçeneklerin olduğu başka bir bilgisayar ile karşılaştırma yapmam sonucunda problemi çözebildim. iki bilgisayardaki edge ler arasında sürüm farkı vardı.

yani seçeneklerin olmadığı edge ye güncelleme yapmak ve sürüm 38'e (yanlış hatırlıyor olabilirim ama 30 lu bir sürüm) yükseltmek gerekiyor. gerekli güncelleme ise windows 10'un toplu güncellemelerinden 1607 numaralı güncelleme paketi içinde. bu paketi kurduktan sonra edge ye indirme seçenekleri geldi.

lan microsoft ne desek az sana. güya yazılım devi ve internet explorer ı tarihe gömüp yeni bir tarayıcı yaptım dedin ama onun da ilk sürümlerinde indirme seçenekleri yok. oha ki oha yani. sanki internete 146 ile bağlandığımız dönemler. dosya indirmede kaç kişiye lazımsa ne gerek var ki.
devamını gör...
windows 10 u kurar kurmaz chrome u indirip varsayılan tarayıcı yapınca "bi deneseydin" uyarısı verip yalvaran gözlerle bakan tarayıcı. yok cnm almiyim deyip chrome u varsayılan yap düğmesine basıyorum.
devamını gör...
bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa bir firefox veya chrome gibi adam yerine konmayacak olan tarayıcıdır.

windows gibi bir işletim sistemini yapıp dünya pazarına hakim olan şirketin bir tarayıcı yapamaması gerçekten çok ilginç.
devamını gör...
hem epub hem de pdf dosyalarını açıp okuyabildiğim, üstelik bu dosyaları seslendirecek bir ses motoruna sahip olmasıyla pek sevdiğim, okuma modunu kullanışlı bulduğum, "hah sonunda güzel olmuş bu!" dediğim bir tarayıcı iken microsoft tarafından hayatına son verileceğini öğrendim. Hem de söylentilere göre Microsoft chromium tabanlı bir tarayıcı geliştirecekmiş. microsoft'un şu açık kaynak atılımlarını güzel buluyorum da ben sevmiştim edge'i be!
devamını gör...
chromium tabanlı oldu artık. google chrome'u ve firefox'u unutturdu bana. o derece güzelleşmiş ve hızlanmış. yalnızca ufak tefek stabilite problemleri var. arada yanıt vermiyor diyor. tabi benim dandik pc'den de kaynaklı olabilir. onun dışında çok çok iyi.
devamını gör...
chromium tabanlı olanı artık olmuştur diyebilirim. kaynak kullanımı chrome'dan biraz daha iyi, oldukça insansı yazı okuyan robotu ile benim için yeni varsayılan web tarayıcıdır. kullanın, kullandırın efendim... gönül ister ki google'a para yedirmeyelim lakin bu iş tek sekmede 850mb ram yiyen ve oldukça yavaş olan firefox'la, amerikan menşeili, buglarla dolu duckduckgo browser'la falan olmaz. artık web tarayıcılarında savaşın kesin galibi chromium'dur. zaten insan düşünüyor, koskoca microsoft bile kendi tarayıcı altyapısını yapmaktan vazgeçmiş, kim bu rüzgarın önünde durabilir?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar