migren

aşŸırı şŸiddetli, insanı hayatından bezdiren, kafaya sıkma isteğŸi uyandıran illet başŸ ağŸrısı çeşŸidi. tedavisi şŸu an için mümkün değŸildir. rüzgar misali tetikleyen etkenleri vardır.
devamını gör...
Allah düşmanımın başına vermesin denilebilecek bir tür başağrısı türü. tedavisi çok zordur, bazı türlerinde yoktur. bu ağrıya dayanamayıp intihar edenler vardır.
devamını gör...
migren zor bir hastalıktır, migren ağrısı geldiğinde kişi ışığa, kokuya, sese karşı duyarlı olur. åžiddetli migren ağrısı kusma da yapar, diğer ağrılara kıyasla çekilmez derecedir, insanı sosyal hayatından mahrum eder, hiç bir şey yapamayacak hale getirir.en ufak ayrıntı bile rahatsız eder migrenli hastayı. karanlık ve sessiz odada uyumak anlık çözüm olabilir. uykusuzluk, açlık, stres ve gürültü ağrının başlamasına sebeptir.
devamını gör...
'baş ağrısı' diye tanımlamak, onu çok hafife almak olur. baş ağrısı tek başına değildir, gelirken cümbür cemaat gelirler. cemaatte kimler yok ki... mide bulantısı, baş dönmesi, boyun ağrısı, sırt ağrısı...

hayattan soyutlar sizi, yalnız kendisiyle olmanızı ister. hem öyle plan da yapamazsınız. mesela arkadaşlarınızla hafta sonu sinemaya gitmeye karar verirsiniz, ama haftasonu geldiğinde migren de gelecek mi bilmezsiniz. gelirse arkadaşlarınıza sözünüzü tutamazsınız.

üzüntüye, sıkıntıya, strese gelmez bu hastalık, ama gel gör ki, bunlar olmadan da dünya olmaz. yani, dünyada olduğunuz müddetçe ağrıdan kurtulma şansınız yok.

iyi yanları da vardır bu hastalığın. size sağlıklı olmanın ne kadar kıymetli olduğunu gösterir ve siz, ağrı sizi terk ettiğinde daha bir sarılırsınız hayata.

on dört yıldır çektiğimdir, Allah düşmanımın başına vermesin dediğimdir *
devamını gör...
etrafımdaki insanları konuşturmayarak,açık olan radyo tv seslerini kıstırarak, hatta tamamen kapattırarak * perdeleri kapalı tutarak, yanımda parfüm sıktırmayarak bezdirdiğim beni migrenli değil ruh hastası ilan etmelerine sebebiyet veren illet. gitmişti geri döndü.
devamını gör...
şehir yaşamlarının insana mirası olan migren hafif başlayıp bir süre sonra şiddetlenen, zonklayıcı karakterde, genelde başın tek tarafına lokalize , üç dört saat süren ve kişi ağrı sonrası bitkin bırakan bir baş ağrısı tipidir.

-balık yağı kullanımı
-vit c alımı
-çorekotu kullanımı
-melisa kullanımı
-ve masaj kabul gören tamamlayıcı tıp önerileridir.

devamını gör...
uyku alınmadığında, öğün atlandığında, hatta kahvaltıda çay içilmediğinde kaçış yoktur. o gün gelir bulur sizi. beyninizin sağ tarafı önce yavaş yavaş zonklamaya başlar. bu aşamada ağrı kesici alırsanız kolay atlatırsınız. bu aşamayı da geçerseniz eğer, kafanızı duvarlara vurmak istersiniz. sonrasında da mide bulantısı ve kusma olmazsa olmazdır.
devamını gör...
migren tedavisinde kullanılan ilaçlar;
propranolol; günde 20 mg dozdan başlayıp 160 mg a kadar çıkılabilir. ortalama etkin dozu 80 mg dır.
metoprolol: günde 2 kez 50 mg olarak başlanır. günlük doz 200 mg a kadar çıkabilir.
amitriptilin: yatmadan önce 10- 20 mg, tek dozda kullanılır, 150 mg a kadar çıkılabilir.
sikloheptadin: akşamları 4 mg verilir.
flunarizin: yatmadan önce 5-10 mg kullanılır.
( ilaçların ticari isimleri değil, etken maddeleri yazılmıştır).
devamını gör...
ağrı kesici yutacaksanız elinizi çabuk tutup ilk işaretleri hissettiğinizde yutmanız gerekir. yoksa migren komuta merkezinizi ele geçirdiğinde midedeki emilimi de durduruyor ve herhangi bir şey yutmanız (daha doğrusu midede tutmanız) imkânsız hale geliyor.

bir de çinliler'in migrenle ilgili şöyle bir sözü var: "migren tıbbın doğduğunu gördü, ama tıp migrenin öldüğünü göremeyecek."
devamını gör...
insanın ''allah düşmanımın başına vermesin'' diyebileceği şeylerdendir. duş sonrası saçları kurutmayı unuttuğunuzda, o size varlığını hemen hatırlatır. insanın konuşmaya mecali kalmaz. çünkü konuşunca sanki beyin içersinde çalan onlarca bateri varmış gibi bir his oluşur. bu his zamanla konuşmazken bile oluşmaya başlar ve burası bardağı taşıran damla olur. ondan sonra doktora gidilir ''doktor civanım yedim bir halt yardım et'' denilir, bir sonraki migren krizine kadar ağrı giderilir.
devamını gör...
halk arasında yarım baş ağrısı diye bilinen ve soğuk bir terleme ile birlikte gelip, başın ve yüzün yarısını kaplayan özel bir baş ağrısıdır. ağrılar bazen dayanılmayacak kadar şiddetli olur. birkaç dakika sürebileceği gibi saatlerce hatta günlerce devam eder.
migren, herhangi bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi, belirli bir neden olmadan da görülebilir. ırsi olanlar da vardır.
başın yarısında zonklamalar, bulantı ve bazen kusma görülür. gözünün önünde siyah benekler, bulanık lekeler, uçuşur. bazı kimseler, konuşmakta da zorluk çekerler.
ağrı geldiği zaman, karanlık bir odada sırt üstü yatmak oldukça etkilidir. ayrıca, hazımsızlığı önlemek, haftada iki kere ılık banyo yapmak, sebze yemek ve kahve, çay, sigara, içki, gibi zararlı şeyleri terk etmek gerekir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar