mikail bayram

selçuk üniversitesi fen edebiyat fakültesi tarih bölümü "bölüm başŸkanlığŸı" yapmışŸ, mükemmel farsçası, arapçası ve osmanlıcasıyla orta ã‡ağŸ tarihçiliğŸinin gerektirdiğŸi donanıma fazlasıyla sahip. şžu ã¢na kadar ortaya koyduğŸu çalışŸmalarda bu birikimini başŸarıyla sergilemişŸ.

13. yüzyıl konyaâ’sında ikamet etmekte olan 2500 hanenin bütün yerleşŸim planlarını, içinde yaşŸayan insanların künyeleriyle birlikte biliyor. prof. bayram, konyaâ’daki yusuf ağŸa kütüphanesiâ’nin belki de tek müdavimi. oradaki binlerce tarihi yazma eseri didik didik etmişŸ, bir çoğŸunu defalarca okumuşŸ, üzerinde çalışŸmalar yapmışŸ.

mevlana ile yıldızı barışŸmayan bir bilim adamıdır.
devamını gör...
selçuk üniversitesi fen edebiyat fakültesi tarih bölümü "bölüm başkanlığı" yapmış, mükemmel farsçası, arapçası ve osmanlıcasıyla orta çağ tarihçiliğinin gerektirdiği donanıma fazlasıyla sahip. åžu âna kadar ortaya koyduğu çalışmalarda bu birikimini başarıyla sergilemiş.

13. yüzyıl konyaâ’sında ikamet etmekte olan 2500 hanenin bütün yerleşim planlarını, içinde yaşayan insanların künyeleriyle birlikte biliyor. prof. bayram, konyaâ’daki yusuf ağa kütüphanesiâ’nin belki de tek müdavimi. oradaki binlerce tarihi yazma eseri didik didik etmiş, bir çoğunu defalarca okumuş, üzerinde çalışmalar yapmış.

mevlana ile yıldızı barışmayan bir bilim adamıdır.
devamını gör...
ankara ilkav'da verdiği ve cd ortamında temin edilip izlene imkanı bulunan "anadolu islam algısının oluşumunda celaleddin-i rumi" konulu konferansı ile tarihin birçok karanlık noktasına ilişkin çarpıcı bilgiler veren tarih profesörü.
devamını gör...
mevlana ve moğol ilişkileri konusunda orataya oldukça ikna edici belgeler koyar. dönemin anadolusunu osmanlının kuruluşundaki temelleri türklerin neden hanifiliğin maturidiye kolunda daha fazla bulundukları vb.. konuları anlamak için söylediklerine kulak asılması gereken önemli tarihçilerden biridir.
devamını gör...
kendisinin farsçası türkiye'de sayılı insanlardan biri olduğunu göstermektedir. mevlana ve düşüncesi hakkında söyledikleri reddedilemeyecek bir tezdir. teşbihte hata olmasın, mikail hocanın tezine sinirlenen insanlar mevlana'yı da adeta feto gibi görüp alim-malim falan diyorlar. neyse efendim geçelim.

şimdi hocanın 40 yılımı verdiğim dediği bir çalışması var ve bunu kitaplaştırdı. ahi evran-mevlana mücadelesi diye. burada uzun uzun anlatmama gerek yok, alın, okuyun, kararı siz verin.
devamını gör...
saatlerce duraksamadan, kitap yazar gibi anlatsın dinleyelim.

celaleddin rumî yalakalığı yapsa, tarihçiyim, profesörüm diyip ağzını yaya yaya millete hakaret edenler gibi her gün televizyonda olurdu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar