mike tyson

#spor 

eski dünya ağŸır siklet boks şŸampiyonun olan abd'li boksördür.
müslüman olmuşŸtur ve müslüman olduktan sonra adını malik abdülaziz olarak değŸişŸtirmişŸtir.

devamını gör...
boynu kordona dolandıktan sonra yaşam ünitesine bağlanan ve 4 yaşında hayata gözlerini yuman kız evladının babası.
devamını gör...
efsane boksör. bir şampiyon gibi çalıştığı için gerçek bir şampiyon oldu. her gün saat 4'te kalkıp şehirde 2 saat koşma alışkanlığını hiç bırakmadı. 4 kez antrenör değiştirdi ama hepsinden birşeyler öğrendi. ilk profesyonel karşılaşmasını 8. saniyede nakavtla kazandı. tarihin en genç ağır siklet dünya boks şampiyonu oldu. kemeri 20 yaşında taktı. kid dynamite* lakabını bu dönemde aldı. çok hızlı tırmandığı şöhret basamaklarında talihsiz olaylar yaşadı. başından geçen kötü bir evlilik kariyerini olumsuz etkiledi. boşandığı hafta ilk yenilgisini aldı. 'buster douglas' 1990 yılında tyson'ı japonya'da yapılan müsabakada yenmeyi başarmıştı. tyson 1986'dan beri kazandığı 37 maçın ardından ilk kez yenilgiyi tattı. aslında o kendine yenilmişti. 3 kemerini de o karşılaşmada kaybetti. sonrasında ünvanını geri almasını bilse de artık düşüş başlamıştı. muhteşem ve kendine özgü tekniği, çevikliği ve gücü nedeniyle muhammed ali ile kıyaslandı. o tüm zamanların en etkileyici yaşam öyküsüne sahip boksörlerinden biri olarak tarihe geçti. spor kariyeri boyunca 300 milyon dolara yakın servet elde etti.

devamını gör...
boks için mike tyson hız demektir. maçlarda hızlıydı, maçları zaten kısa sürüyordu. en iyi döneminde 4. raundu gören pek olmamıştır. boksun zirvesi "ali-fraizer-foreman" dan sonra biraz olsun boksa renk katabilmiştir. bugün ağırsiklet, zevkli olabilir çünkü bokstur ama karizmatik sporcu bakımından sürünüyordur. ondan valuev gibi deney adamları ringe çıkmaktadır.

15 yaşında gelmeden 10 kere hapse girmiş bir adam. sokak dövüşünden gelmekte aslında. ondan ringedede bunu görebiliriz. en çokta ringe sağa sola kıvrılarak vurması, ve bunu sürekli yapması en iyi özelliği idi. yumrukları zaten iyiydi. en sert yumruk olan boksörlerdendir.

bunun dışında de'casco (sanıyorum bu isimdi) hocasının ölmesi ile aslında işleri batırmaya başlamıştır. babası gibi sevdiği hocası ona tarzı veren hocadır. mike tyson, m.ali gibi adamdan adama maçtan maça girerek zekası ile dövüşçü tartıp, yenmesi imkansız iken zekasıyle foreman'ı yendiği gibi yenemez. aslında belgeseldede anlattığı gibi rakiplerini zaten antremanda yeniyordu kendisi.

ancak boks için dövüş için düşündüğümde böylesine bir adamın erken yaşta ve böyle saçma şekilde ringelerden çıkması tam anlamıyla ziyandır.
devamını gör...
herkes der ki muhammed ali. hayır efendim gelmiş geçmiş tek şampiyon mike tyson'dır. önce herkesi sonrada kendisini nakavt etmiştir. birçok lakabından biride boksun katilidir. ve bence en uyumlu olanıda budur
devamını gör...
şu an ki iş işten geçtikten sonra ki akıllanmış terbiyelenmiş kişiliği dünya agır sıklet box şampiyonu olduğu 20 yaşın da ki halinde olsaydı. kim bilir box dünyası ne tür insan üstü maçlara şahit olurdu .
devamını gör...
mike tyson özelikle 1985-90 arasında ringlerde fırtına gibi esmiştir kısa olan boyunu diğer boksörlerin aksine avantaja cevirmiş heyecan yaratan bir stil ortaya koymustur önüne gelen her boksörü yense de paraya ve söhrete yenilmiştir özellikle 1990 yılında kaybettiği mactan sonra sansasyonel olaylar baslamıstır önce güzellik kralicesine tecavüz etmiş hapisten cıktıktan sonra dünya sampiyonu olmus 1996 yılında wba nın muhammad ali kemeri olarak lanse ettiği macta evander holyfield le karsılasmıstır (aslında bu mac 1990 yılında buster douglas macının akabinde yapılacakken tyson un yenilmesi ve hapse girmesinden dolayı yapılamamıstır) bu macta holyfield gücünü tüm roundlara yayarak müthiş bir galibiyet almıstır tyson rövans macında rakibinin kulagını ısırarak boks adına bir skandala imza atmıs ve 2 yıl boks yapması yasaklanmıstır 1999 yılında ringlere dönen tyson sıradan nakavtlı galibiyetler almıs 2002 yılında george foreman tarafından gelmiş geçmiş en iyi agırsiklet olarak gösterilen lennox lewisle karsılasmıs beklendiği gibi yenilmiştir 2004 yılında geri dönüş macında danny williams a yenilerek williams ın bir anda üst sıralara tırmanmasını dünya sampiyonluk macına cıkmasına sebeb olmustur bu bile tyson un ne kadar önemli bir boksör olmasına delalet etmiştir tyson ringler de 300 milyon dolar kazanmıs fakat kevin mcbride macından önce 40 milyon dolar borcu oldugu acıklanmıstır tyson bride macından aldıgı maglubiyet sonrası böyle sıradan boksörlere yenilip yaptıgım spora ve seyircilere saygısızlık etmek istemem diyerek boksu bırakmıstır 2010 yılında gündeme gelen olası bir mike tyson vs evander holyfield 3 macını evander holyfield ''mike tyson 35 milyon doları reddetti'' diyerek acıklamıstır mike tyson su anda eski yasamının aksine gayet sakin bir hayat sürmektedir...
devamını gör...
efsane boksör. bir şampiyon gibi çalıştığı için gerçek bir şampiyon oldu. her gün saat 4'te kalkıp şehirde 2 saat koşma alışkanlığını hiç bırakmadı. 4 kez antrenör değiştirdi ama hepsinden birşeyler öğrendi. ilk profesyonel karşılaşmasını 8. saniyede nakavtla kazandı. tarihin en genç ağır siklet dünya boks şampiyonu oldu. kemeri 20 yaşında taktı. kid dynamite lakabını bu dönemde aldı. çok hızlı tırmandığı şöhret basamaklarında talihsiz olaylar yaşadı. başından geçen kötü bir evlilik kariyerini olumsuz etkiledi. boşandığı hafta ilk yenilgisini aldı. 'buster douglas' 1990 yılında tyson'ı japonya'da yapılan müsabakada yenmeyi başarmıştı. tyson 1986'dan beri kazandığı 37 maçın ardından ilk kez yenilgiyi tattı. aslında o kendine yenilmişti. 3 kemerini de o karşılaşmada kaybetti. sonrasında ünvanını geri almasını bilse de artık düşüş başlamıştı. muhteşem ve kendine özgü tekniği, çevikliği ve gücü nedeniyle muhammed ali ile kıyaslandı. o tüm zamanların en etkileyici yaşam öyküsüne sahip boksörlerinden biri olarak tarihe geçti. spor kariyeri boyunca 300 milyon dolara yakın servet elde etti.
devamını gör...
kendisini keşfedip yetiştiren çalıştırıcısının ölümü üzerine yol göstericisiz kalarak, tarihe sporculuğunun yanında skandallarıyla beraber geçti.
devamını gör...
müslüman olduktan sonra adını malik abdülaziz olarak değiştiren, abd'li tüm zamanların en iyi ve en asi ağır siklet boksörü. 1966 doğumludur. kariyerindeki 58 maçın 50 sini kazanmış, 44'ünü nakavtla almış, altısını kaybetmiş, ikisi sonuçsuz kalmıştır. lakabı "iron"dır. mart 1985'te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta nakavtla yendi. 22 yaşında dünyanın en genç dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu unvanını kazandı ve bunu başaran ilk sporcu oldu.
evli ve altı çocuk babasıdır.

evander holyfield ile yapmış olduğu müsabakada, rakibinin kulağını ısırıp koparması çok konuşulmuştur. lennox lewis'e kaybettiği maç ise kariyerinin bitişine işaret etmiştir. sonrasında çıktığı maçlar, sadece para içindir, maslahattandır.
devamını gör...
rakibini 22 sn'de nakavt ederek dünya boks tarihine geçerek rekor kıran müslüman boksördür.

not:bu karşılaşma da salon 4 saat öncesinden dolmuş ve gelen seyirciler sadece 22 sn maç izleyebilmiştir.
devamını gör...
öfkesine hakim olabilseydi, bugün ismi çok daha farklı anılabilirdi derler. ama onun gücü ve enerjisi de öfkesinden kaynaklanıyordu. yani bu öfkesi olmasaydı, belki boksör bile olmazdı, olsa bile böyle bir boksör olamazdı diye düşünürüm hep.

futbolda maradona, basketbolda michael jordan, f1'de michael schumacher neyse, boksta da mike tyson odur benim gözümde. kimler gelmişse gelsin ve kimleler geçecekse geçsin, boksun efsanesi o'dur. hatta abartayım; boks yapanlar ikiye ayrılır: mike tyson ve diğerleri.
devamını gör...
kaplandan çok güvercin besleyen güvercin kalpli adam. güvercinler bir açıdan boksa başlama sebebidir. tyson da benim sebebimdir.
brooklyn'de pis bir mahallede doğmuştur. biraz büyüyünce güvercinlere merak salar. 10-12 yaşlarında filan iken kabadayılardan birisi güvercinlerinden birinin kafasını koparır o an içindeki canavar çıkar. çocuğa Allah ne verdiyse girer. o zamana kadar kaale alınmayan tyson bu kavgadan sonra çetelere bulaşır sonra hocaların hocasıconstantine d'amato (cus) el verir gel ben seni star yapayım der ve tyson olur. hala güvercin besler hatta amerika'da yayınlanan güvercinlerle ilgili bir reality şovumsu bi proğramı var.
tyson stilini kelimelerle anlatmak küfür etmek olur. bu hayranlık, yumruğunu yeme arzusuyla açıklanıyor.
devamını gör...
steve o' denilen rahatsız arkadaşın kendi arzusu ile uçtuğu yumruğun sabit sahibi.
ganlar felan boşalıyor böyle burun felan iptal tabi.
devamını gör...
güç ve zihin arasındaki negatif korelasyonu doğruluyor mu ne?

ne olursa olsun koç gibidir. severdim kendisini. ağır siklet için hayli kısa ama bir o kadar da hızlıydı. kroşe-aparkat kombinasyonu şiirseldir özellikle eskiv sonrası olursa tablo yapıp duvara asasın gelir.

nihayetinde kocadı ve kimbo gibi tuğlaların meydan okuduğu biri haline geldi. hoş kimbo için bu pörsümüş hali bile kafi gelir diyorum ben.
devamını gör...
ali, groki olan ya da oyundan düşen boksörlerle resmen dalga geçerken, tyson ise gardını bile indirmeden üzerine gidip, nakavt düşünen adamdır. yannız yukarıdaki vidyoyu izledikten sonra yükselen adrenalinle gelenleri paklamak içün ya derhal 60 kiloluk bir torba asmalı ya da:"i wanna eat your children, praise be to Allah!"

mike tyson
devamını gör...


"mike tyson becomes the youngest champion in history at 20 years old!"

iyi uykular berb
devamını gör...
profesyonel kariyerindeki dördüncü maçında rakibi ricardo spain'e karşı nakavtla galip gelmiştir.editörün notu: bu maçında attığı sağın kalıbını almak isterdim. çıkan sesle de wagner'in der fliegende hollander'i (uçan hollandalı) arasındaki hassas manayı açıklama gereği duymuyorum. 18 yaşında adam yahu. o dönemki "full" maçlarının ortalaması 30 saniye civarında. daha heyecandan doğru dürüst kendi köşesine gitmeyi bilmiyo, hakem uyarıyo git de sayayım deyu. ama saygılı çocuk maç sonunda gidip selam veriyor. zira rakibi ondan daha fazla maça çıkmıştı. bunlar ne güzel şeylerdir.
devamını gör...
profesyonel kariyerindeki beşinci maçında rakibi john alderson'a karşı teknik nakavtla galip gelmiştir.6:11'de gelen sağlam bi sağ ile alderson'ın kaşında ayva çiçekleri açar ve oyun biter.
devamını gör...
an itibariyle acayip esprileriyle cnbc-e'dedir.

ekleme: şiir yazdığını belirtmiştir. *
devamını gör...
kuvvet olduğu zaman, hız azalır. bu kural mike tyson için geçerli değildir. onun için de geçerli olan bir kural vardır; kuvvet varsa yorulma hızlı gerçekleşir. evet mike tyson bu yüzden 3. round'tan sonraki roundlarda kaybetmiştir/
devamını gör...
gece boyu bokstan bahsetmişken teberrüken bile olsa adını anmadan geçemeyeceğim şampiyon. çiçeğimsin. korkunç bir çiçeksin. şimdi yıkıl karşımdan ama sonra yine gel fazla özletme.
devamını gör...
profesyonel kariyerindeki altıncı maçında rakibi larry sims'e karşı nakavtla galip gelmiştir.

an itibariyle videosunu bulamadığım maçtır. tyson forumlarında bile aradım lakin yok. kompile serisini indirmek gerekiyor, orda mevcut yani. *

devamını gör...
kendisi boksta idolümdür. kraldır. hızlı eskivleriyle yumruktan kaçışı ve 1 tonluk aparkatıyla rakibini mağlup etmesi beni benden alır.*
devamını gör...
muay thai yaptığım zamanlarda kendime örnek aldığım bir kaç sporcudan biridir...
devamını gör...
5 milyona yakın takipçisi bulunan twitter hesabından türkçe olimpiyatları icin twit atarak "bu festivali düzenleyenleri tebrik ediyorum" demiş.

<blockquote class="twitter-tweet" lang="en"><p>congrats to ınternational festival of language & culture & to turkic american alliance & rumi forum for producing it. <a href="http://t.co/Y3ZP3zQPjB">http://pic.twitter.com/Y3ZP...</a></p>— mike tyson @miketyson <a href="https://twitter.com/MikeTys...">april 28, 2015</a></blockquote> <script async src="//http://platform.twitter.com..." charset="utf-8"></script>
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar