milli bayramlar

türk gençliği'nin vatanperverlik hissiyatını kuvvetlendirmek adına organize edilen fakat amacından farklı kutlanan, kimin işine yaradığı belli olmayan tuhaf yortular..

gençler için olanı var, askerler için olanı var, çocuklar için olanı var, cumhuriyet adına olanı var.. var babam var..

devamını gör...
bu sene sanırım büyük gürültü kopmasına sebep olacak bayramlardır. ılk teravih 23 nisan, kadir gecesi 19 mayıs mevlit kandili ise 29 ekime denk geliyormuş. bu durum bana marmarayda cubbeli gence yapilan kabalığı hatırlattı tam hersey unutuldu derken yeniden alevlenecek gibi duruyor.
devamını gör...
her ne kadar eskisi gibi coşkuyla kutlanmıyor olsa da bu sene tamamen sessiz geçecek, belki de yapılamayacak törenlerle geçecek bayramlardır.
devamını gör...
nedendir anlam veremiyorum ama milli bayramlarda çevremdeki herkes bir anda atatürkçü oluyor. istisnasız bir şekilde herkes.
yok işte "atam seni anlayamadık" lar. abidik gubidik bi görsel paylaşıp altına "seni unutturmaya çalışanlara inatla..." bi de üç nokta koyuyor. ne demeye çalışıyorsa artık. "ebediyen ülkünü sırtlamaya devam edeceğiz." olmasaydın olmazdıkçılar. ha bi de onlar var. onlar hep var. soyları tükenmiyor. hani nedir senin bu atan?! tanrı falan mı? gözümüze gözümüze sokuyorlar bi de her şeyi kardeşim.

bak bi de demokratik olan bu ülkede şu eleştiriyi yapamıyorum.

"dinlemek zorunda mıyım kardeşim ben sizin bayram şarkılarınızı kutlarken çıkardığınız sesleri. vs. vs."

hayır bunu yapamam. bu tahammülsüzlük oluyor. hiç demokratik ve özgürlükçü bir yaklaşım değil.

ama eleştirdiğim insanlar şu yorumları getirdiklerin de fikir özgürlüğü ve demokratik bir toplumun gereklilikleri olarak değerlendiriyorlar.

"o ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ... resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah."

işte bu sözler için insanlar demokratik bir anlayış içerisinde saygı bekliyor. fikir özgürlüğüne saygı. carta saygı curta saygı.

"bu ne abi her milli bayramda onuncu yıl marşı?! resmen ağzıma ağzıma okunuyor."

demek ise demokratik bir tavır olarak görülmüyor.

artık maalesef bu topraklara ertuğrul gazinin çocukları hakim değil!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar