milyon taşı

sultanahmette, yerebatan sarnıcının yanında bulunan bizans döneminden kalma bir anıt. bizans imparatorluğŸunda konstantinopolis şŸehrine ulaşŸan tüm roma yollarının başŸlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğŸer şŸehirlerin bu şŸehre olan uzaklığŸının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktasıdır.
devamını gör...
öyle bi taşdır ki yanına gidip başka bi taşla dokununca milyonlar fırlar orasından burasından.

yeri ise sultanahmette değildir.
açık adres banka hesap numarama bağış yapan tüm sözlük yazarlarına kısa mesaj yoluyla ulaştırılacaktır.

sizinde milyonlarınız olsun istemez misiniz?

öyleyse bize ulaşın.
devamını gör...
başlangıç, sıfır noktası, eski dünyanın ortası. dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktasıydı.

yerebatan sarnıcı'nın yanında doğu roma döneminden kalma bir anıttır. "anıt dördüncü yüzyılda şehre adını vermiş birinci konstantin tarafından dikilmiştir. anıt sıfır noktası kabul edilirmiş ve üzerinde imparatorluğun önemli şehirlerine olan uzaklıklar yazılıymış. o zamanlarda roma imparatorluğu dışındaki devletler henüz yol ve su kemeri gibi temel medeniyet ölçütü sayılabilecek altyapı yatırımları yapmaktan büyük ölçüde acizlerdi, roma imparatorluğunun dört yöne yaptığı yollar başkent roma’ya geliyor ve hepsi forum’da, şehrin merkezindeki bu anıtta birleşiyordu. tüm yollar roma’ya çıkar sözü burdan gelir."

zamanında haritalar, mesafeler işbu sıfır taşı'na göre yapılıp hesaplanırken modern zamanda ingiltere dünyanın sıfır noktasını buradan alarak londra'nın güneydoğusunda yer alan greenwich'e taşımıştır. [ gmt:greenwich mean time] londra hem yönleri hem de zaman'ı çalmıştır. peki türkiye ne zaman geçti bu sisteme? "1925'te 697 sayılı günün yirmi dört saate taksimine dair kanun birlikte, saat diliminde de uluslararsı bir standart haline gelmiş olan gmt sistemi kabul edilmiştir." "osmanlı devleti'nde saatleri, ayasofya'nın kubbesinden geçtiği varsayılan ve arz-ı halife veya arz-ı istanbul olarak adlandırdıkları meridyene göre ayar ederlerdi."

1925 yılına kadar eski sistem ile zamanı ve mesafeleri belirliyorduk. ingiltere böylece kendi belirledikleri yerdennoktadan dünyaya bakarak haritaları yeniden dizayn etmiş oldu. işte ortadoğu veya uzak asya vd. bölgesel tanımlamalar ortaya çıkmış oldu.

(bkz: sıfır taşı)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar