mimar sinan

osmanlının ve tabii turk tarihinin en buyuk mimarlarindan biridir.ayrica ogrencilerine bile tac mahali yaptirabilecek kadar da bilgili ve mükemmel bir ogretici.
devamını gör...
aslen kırımlı olan bir müslüman ve türk mimardır. nedir şu herkesi hristiyan yapma duygusu onu ben anlamıyorum. ermenilikle ilgisi yoktur. osmanlı ve islam adına büyük yapıtlar yaparak aramızdan ayrılmış büyük bir ustadır.
devamını gör...
1935 yılında, türk tarihini araştırma kurumu'nun * kafatasçıları tarafından kabri açılarak kafatası incelenmiş, bu inceleme sonucunda türk olduğuna büyük bir sevinçle(!) karar verilmiş, bu da yetmemiş kafatası alınarak müzede sergilenmek istenmiş, fakat en sonunda kafatası kaybedilmiş olan, osmanlı- islam dünyasının en büyük mimarı, deha.
değerler değersizlerin eline düştüğünde gösterilen muamele, geleceğin utancı oluyor...
devamını gör...
selcuklu zamaninda konyaâ´ya yerlesmis hristiyan-turk bir aileden gelmesinden, ermeni ya da devsirme olmasindan cok daha onemli meziyetlere sahip, deha derecesinde mimarlik ve deprem muhendisligi ornekleri vermis, adina "sinan mimarisi" diye ders anlatilan buyuk osmanli mimari , mimarlarin piri.
marangoz ciragi olarak basladigi mimarlik seruveninde adim adim yukselmis, yeniceri olarak seferlere katilmis, ozellikle misir ve iran seferlerinde oradaki eserleri gormus, istanbulâ´un bizans mimarisini yakindan incelemis, gorduguyle kalmayip dunyada esine az rastlanir degerde eserler vermistir. 1538â´de hassa basmimari olmus 1588â´de vefat edinceye dek surdurmustur bu vazifeyi.
mimarlik yaninda restorasyon ve cevre duzenlemesi de yapmis, mesela ayasofyaâ´nin ayakta kalmasini saglamis, zeyrek camiiâ´nin baska yapilar arasinda kaybolup gitmesine engel olmustur.
pekcok eser vermis, kendi elinin degmedigine ogrencileri vasitasi ile yetismis, imparatorluk mimarisi olusturmus, kendinden sonra gelen tum mimarlari etkilemistir. sirf istanbulâ´un su sorununa yaptigi buyuk katki dahi aldigi dualarla cennete gitmesi icin yetecekken, olur da kabrini ziyaret edip fatiha okumak isteyen olur diyerek yaziyorum; haseki kavuklu mezar tasi bulunan turbesini süleymaniye camiiâ´nin hemen yaninda, fetva yokusu sonunda rahatlikla bulabilirsiniz. turbesini cami bahcesi icinde degil de bitisiginde insa edecek kadar tevazu sahibi olusu sizin de dikkatinizi cekecektir herhalde.
devamını gör...
*
henüz 'aşılamamış' büyük mimar. çıraklık eserleri dahi birer şaheser.

mimar sinan'ın hayatı

mimar sinan'ın hayatı ve eserleri hakkında kendisinden dinledikleri ile ''aaakiretü'l-ebniye'' isimli manzum bir eser kaleme alan arkadaşı nakkaş sai mustafa çelebi'ye göre o yavuz sultan selim döneminde kayseri'den devşirme (askerlik için gayri müslimlerden 12-18 yaş arasında belli kanun ve usã»llere göre çocuk toplama) olarak osmanlı ordu mektebi olan acemi oğlanlar ocağına alınmıştır.

süleymaniye camii bahçesinin köşesinde bulunan mezarının taşında 1588 yılında yüz yaşını aşkın olarak vefat ettiği yazıldığına göre sinan miladi 1590'lar civarında doğmuş olmalıdır. mimar sinan'ın hayatının sonuna doğru tanzim ettirdiği vakifeyisinde kayseri'deki akrabaları zikredildiği gibi 1574 tarihli bir padişah hükmünde o zaman hassa mimarları başı olan sinan'ın mensup olduğu kayseri'nin ağırnas köyü'nün yanında bulunan kiçi bürüngüz (küçük bürüngüz) ve üskübü (şimdiki adı subaşı) köylerinden kıbrıs'ın fethi üzerine (1571) buraya sürgün edilen akrabalarından bahis bulunmaktadır.

mimar sinan'ın kayseri'li olduğu bu şekilde iyice belli olduktan sonra onun doğum yeri olarak vakfiyesinde çeşme yaptırdığını belirttiği yukarıda bahsi geçen ağırnas köyü kabul edilmektedir.

osmanlı devleti'nde bu devirde devşirmelerin gayr-i müslimlerden alındığı usã»lünden hareketle sinan'ın aslının bilhassa ermeni olduğuna dair bir kısım asılsız iddialarda bulunulmuştur. bunun mümkün olmadığı prof. dr. nejat göyünç'ün mimar sinan'ın aslı hakkındaki araştırması ile ortaya konmuştur. tahrirlerden görülen ailesi ve çevresindeki türkçe isimlerden türk asıllı olması kuvvetle muhtemel olan sinan'ın böyle olmaması halinde bile türk-osmanlı eğitimi ve kültürü altında büyük bir deha olarak yetişmiş olması onun menşeinin araştırılmasını gereksiz kılmaktadır.

sinan yavuz sultan selim'in saltanatına rastlayan yıllarda (1512-1521) o'nun iran ve mısır seferine katılmıştır. kanuni sultan süleyman'ın ilk yıllarında vuku bulan belgrad seferine (1521) osmanlı askerã® sisteminde acemi ocağından sonra gelen yeniçeri ocağına giren sinan yeniçeri olarak iştirak etmiştir. bundan sonra sırası ile kanuni'nin rodos mohaç viyana ıraaaan korfu pulya ve boğdan seferlerine katılmış ve askerã® rütbesi de buna paralel olarak artmıştır

sinan bu seferler esnasında büyük bir ihtimalle kayseri'deki ailesinden gelen yapı ustalığı kabiliyet ve tecrübesini yeni gördüğü yapıları inceleyerek geliştirmiş ve kendisine mimarlık dışında bir yol çizmiştir. o'nun bu meğil ve kabiliyetini gören amirleri de herhalde bu döneminde askerã® görevlerinin yanında o'na bu sahada bir kısım işler vermişlerdir.

sinan hassa mimarlarının başı olmadan orduda görevli iken sefer aralarında muhtelif binalar yapmağa mimarlık dalında tek başına kendini ortaya koymaya başlamıştır. daha 1530-31 1532-33 ve 1533-34 yıllarında istanbul'da bir kısım camii ve mescidin inşaatını gerçekleştirdiğini görmekteyiz. o nihayet mimarbaşı acem ali'nin 1538 yılında vefatı üzerine ikinci vezir damat lütfi paşa'nın tavsiyesi ile bu makama getirilmiştir.

ve hemen istanbul'da hurrem sultan mihrimah sultan ve 1548 yılında da osmanlı-islâm mimarisinin dönüm noktası olan åžehzade camii ve külliyesinin yapımına muvaffak olmuştur. o bundan sonra 1588 yılındaki ölümüne kadar 40 yıllık mimarbaşılık hayatı içerisinde irili ufaklı yüzlerce eseri bu arada 1550-1557 yılları arasında da istanbul süleymaniye külliyesini yapmıştır. 1568 de başladığı ve kendisinin de en büyük eseri olarak vasıflandırdığı edirne selimiye camii ve külliyesi 1547 yılında 84 yaşında iken tamamlanmıştır.

hayatının sonlarında 1579 atik valide1580 'de üsküdar åžemsi ahmet paşa tophane kılıç ali paşa ve eyüp zal mahmut paşa camii ve külliyelerini 1583 'te istanbul kılıç ali paşa hamamı manisa muradiye külliyesi 1584'te yine istanbul'da mehmet ağa mesih paşa ve nişancı camileri ve 1586 ve 1587'de de büyük bir ihtimalle kılıç ali paşa türbesi'ni yaptırmıştır.

kayseri'de kurşunlu (hacı ahmet paşa) camii de hayatının bu son döneminde yapmış olan sinan o devirde nadir görülecek yüzyıl civarındaki bütün ömrünü bu şekilde resmã® görevde ve imar faaliyetlerinde geçirmiş daha doğrusu devrinin idaresi kendisini takdir edip sonuna kadar kendisini bu görevden mahrum bırakmamıştır. sinan bugünkü gibi yaş haddinden emekli yapılsa idi ne selimiye ve ne de bu dönemde yapılmış diğer eserler yapılabilirdi. zikredildiği üzere sinan süleymaniye külliyesine sıkıştırdığı mütevazi mezarının taşına göre 1588 (h. 996) yılında vefat etmiştir.

mimar sinan'ın eserleri

camiler

istanbul süleymâniye câmii,
istanbul åžehzâdebaşı câmii,
haseki hürrem câmii,
mihrimah sultan camii (edirnekapı'da),
osman åžah vâlidesi câmii (aksaray'da),
sultan bâyezã®d kızı câmii (yenibahçe'de),
ahmed paşa câmii (topkapı'da),
rüstem paşa câmii (tahtakale'de),
mehmed paşa (sokullu) câmii (kadırga limanında),
ibrâhim paşa câmii (silivrikapıâ’da),
bâli paşa câmii (hüsrev paşa türbesi yakınında,
hacı evhad câmii (yedikule yakınında),
kazasker abdurrahmân çelebi câmii (molla gürânã®'de),
mahmã»d ağa câmii (ahırkapı yakınında),
odabaşı câmii (yenikapı yakınında),
hoca hüsrev câmii (kocamustafapaşa'da),
hamâmã® hâtun câmii (sulumanastır'da),
defterdar süleymân çelebi câmii (üsküplü çeşmesi yakınında),
ferruh kethüdâ câmii (balat kapısı içinde),
yunus bey câmii (balat'ta),
hürrem çavuş câmii (yenibahçe yakınında),
sinan ağa câmii (kâdı çeşmesi yakınında),
ahã® çelebi câmii (izmir iskelesi yakınında),
süleymân subaşı câmii (unkapanıâ’nda),
zâl mahmã»d paşa câmii (eyüp'te),
nişancı paşa çelebi câmii (kiremitlik'te),
kasım paşa câmii (tersâne yakınında),
sokullu mehmed paşa câmii (azapkapısı'nda),
kılıç ali paşa camii (tophane'de),
muhiddin çelebi câmii (tophâne'de),
molla çelebi câmii (tophâne beşiktaş arasında),
ebü'l-fazl câmii (tophâne üstünde),
åžehzâde cihangir câmii (tophâne'de),
sinan paşa camii (beşiktaş'ta),
mihrimah sultan câmii (üsküdar'da, iskelede),
eski vâlide câmii (üsküdar'da),
åžemsi ahmed paşa câmii (üsküdar'da),
iskender paşa câmii (kanlıca'da),
çoban mustafa paşa câmii (geğbüze'de),
pertev paşa câmii (izmit'te),
rüstem paşa câmii (sapanca'da),
rüstem paşa câmii (samanlı'da),
mustafa paşa câmii (bolu'da),
ferhad paşa câmii (bolu'da),
mehmed bey câmii (izmit'te),
osman paşa câmii (kayseri'de),
hacı paşa câmii (kayseri'de),
cenâbã® ahmed paşa câmii (ankara'da),
lala mustafa paşa câmii (erzurum'da),
sultan alâeddin selçã»kã® câmiinin (çorum'da) yenilenmesi,
abdüsselâm câmiinin (izmit'te) yenilenmesi,
kiliseden dönme eski câminin (iznik'te)sultan süleymân tarafından yeniden yaptırılması,
hüsreviye (hüsrev paşa)câmii (haleb'te),
sultan murâd câmii (manisa'da),
orhan câmiinin (kütahya'da) yenilenmesi,
kâbe-i şerã®fin kubbelerinin tâmiri,
hüseyin paşa câmii (kütahya'da),
rüstem paşa câmii (bolvadin'de),
sultan selim câmii (karapınar'da),
sultan süleymân câmii (åžam, gök meydanda),
sultan selim câmii (edirne'de),
taşlık câmii (mahmã»d paşa için, edirne'de),
defterdar mustafa çelebi câmii (edirne'de),
haseki sultan câmii (edirne, mustafa paşa köprüsü başında),
semiz ali paşa câmii (babaeski'de),
sokullu mehmed paşa câmii (hafsa'da, trakya),
sokullu mehmedpaşa câmii (burgaz'da),
semiz ali paşa câmii (ereğli'de),
bosnalı mehmedpaşa câmii (sofya'da),
sofu mehmedpaşa câmii (hersek'te),
ferhadpaşa câmii (çatalca'da),
maktul mustafa paşa câmii (budin'de),
firdevs bey câmii (ısparta'da),
memi kethudâ câmii (ulaşlı'da),
tatar han câmii (kırım, gözleve'de),
rüstem paşa câmii (rodoscuk'ta),
vezir osman paşa câmii (tırhala'da),
rüstem kethüdâsı mehmed bey câmii (tırhala'da),
mesih mehmed paşa câmii (yenibahçe'de).

medreseler

sultan süleymân medresesi (mekke'de),
süleymâniye medreseleri (istanbul'da),
yavuz sultan selim medresesi (halıcılar köşkünde),
sultan selim medresesi (edirne'de),
sultan süleymân medresesi (çorlu'da),
åžehzâde sultan mehmed medresesi (istanbul'da),
haseki sultan medresesi (avratpazarı'nda),
vâlide sultan medresesi (üsküdar'da),
kahriye medresesi (sultan selim yakınında),
mihrimah sultan medresesi (üsküdar'da),
mihrimah sultan medresesi (edirnekapı'da),
mehmedpaşa medresesi (kadırga'da),
mehmedpaşa medresesi (eyüp'te),
osman åžah vâlidesi medresesi (aksaray yakınında),
rüstem paşa medresesi (istanbul'da),
ali paşa medresesi (istanbul'da)
ahmedpaşa medresesi (topkapı'da),
sofu mehmedpaşa medresesi (istanbul'da),
ibrâhim paşa medresesi (istanbul'da),
sinân paşa medresesi (beşiktaş'ta),
iskender paşa medresesi (kanlıca'da),
kasım paşa medresesi,
ali paşa medresesi (babaeski'de),
mısırlı mustafa paşa medresesi (geğbüze'de),
ahmed paşa medresesi (izmit'te),
ibrâhim paşa medresesi (ãŽsâ kapısında),
åžemsi ahmed paşa medresesi (üsküdar'da),
kapı ağası mahmã»d ağa medresesi (ahırkapı'da),
kapıağası câfer ağa medresesi (soğukkuyu'da),
ahmed ağa medresesi (çapa'da),
hâmid efendi medresesi (filyokuşu'nda),
mâlã»l emir efendi medresesi (karagümrük'te),
ümm-i veled medresesi (karagümrük'te),
üçbaş medresesi (karagümrük'te),
kazasker perviz efendi medresesi (fâtih'te),
hâcegizâde medresesi (fâtih'te),
ağazâde medresesi (istanbul'da),
yahya efendi medresesi (beşiktaş'ta),
defterdar abdüsselâm bey medresesi (küçükçekmece'de),
tã»tã® kâdı medresesi (fâtih'te),
hakã®m mehmed çelebi medresesi (küçükkaraman'da),
hüseyin çelebi medresesi (çarşamba'da),
åžahkulu medresesi (istanbul'da),
emin sinân efendi medresesi (küçükpazar'da),
yunus bey medresesi (draman'da),
karcı süleyman bey medresesi,
hâcce hâtun medresesi (üsküdür'da),
defterdar åžerifezâde medresesi (kâdıçeşmesi'nde),
kâdı hakã®m çelebi medresesi (küçükkaraman'da),
kirmasti medresesi,
sekban ali bey medresesi (karagümrük'te),
nişancı mehmedbey medresesi (altımermer'de),
kethüdâ hüseyin çelebi medresesi (sultanselim'de),
gülfem hâtun medresesi (üsküdar'da),
hüsrev kethüdâ medresesi (ankara'da),
mehmed ağa medresesi (çatalçeşme'de).

dârülkurrâlar

sultan süleyman han dârülkurrâası (istanbul'da),
vâlide sultan dârülkurrâsı (üsküdar'da),
hüsrev kethüdâ dârülkurrâsı (istanbul'da),
mehmed paşa dârülkurrâsı (eyüp'te),
müftü saâ’di çelebi dârülkurrâsı (küçükkaraman'da),
sokullu mehmedpaşa dârülkurrâsı (eyüpâ’te),
kâdızâde efendi dârülkurrâsı (fâtih'te).

türbeler

sultan süleymân türbesi (süleymaniye'de),
åžehzâde sultan mehmed türbesi (åžehzâdebaşı'nda),
sultanselim türbesi (ayasofya civârında),
hüsrev paşa türbesi (yenibahçe'de),
åžehzâdelertürbesi (ayasofya'da),
vezir-i âzam rüstem paşa türbesi (åžehzâde türbesi yakınında),
ahmed paşa türbesi (eyüp'te),
mehmedpaşa türbesi (topkapı'da),
çocukları için inşâ ettiği türbe,
siyavuş paşa türbesi (eyüp'te),
siyavuş paşanın çocukları için yapılan türbe (eyüp'te),
zâl mahmã»d paşa türbesi (eyüp'te),
åžemsi ahmed paşa türbesi (üsküdar'da),
yahya efendi türbesi (beşiktaş'ta),
arap ahmedpaşa türbesi (fındıklı'da),
hayreddinpaşa türbesi (beşiktaş'ta),
kılıç ali paşa türbesi (tophâne'de),
pertev paşa türbesi (eyüp'te),
åžâh-ı hã»ban türbesi (üsküdar'da,
haseki hürrem sultan türbesi (süleymaniye'de).

imâretler

sultan süleymân imâreti (süleymaniye'de),
haseki sultan imâreti (mekke'de),
haseki sultan imâreti (medã®ne'de),
mustafa paşa köprüsü başında bir imâret (edirne'de),
sultanselim imâreti (karapınar'da),
sultansüleymân imâreti (åžam'da),
åžehzâde sultan mehmed imâreti (istanbul'da),
sultansüleymân imâreti (çorlu'da),
vâlide sultan imâreti (üsküdar'da),
mihrimah sultan imâreti (üsküdar'da),
sultan murâd imâreti (manisa'da),
rüstem paşa imâreti (rodoscuk'ta),
rüstem paşa imâreti (sapanca'da),
mehmedpaşa imâreti (burgaz'da),
mehmedpaşa imâreti (hafsa'da),
mustafa paşa imâreti (geğbüze'de),
mehmedpaşa imâreti (bosna'da).

dârüşşifâlar

sultan süleymân dârüşşifâsı (süleymaniye'de),
haseki sultan dârüşşifâsı (haseki'de),
vâlide sultan dârüşşifâsı (üsküdar'da)

su yolları

kemerleri bend kemeri (kağıthâne'de),
uzun kemer (kemerburgaz'da),
muglava kemeri (kemerburgaz'da),
gözlüce kemer (cebeciköy'de),
müderris köyü yakınındaki kemer (kemerburgaz'da).

köprüler

büyükçekmece köprüsü,
silivri köprüsü,
mustafa paşa köprüsü (meriç üzerinde),
sokullu mehmed paşa köprüsü (tekirdağ'da),
odabaşı köprüsü (halkalıpınar'da),
kapıağası köprüsü (harâmidere'de),
mehmed paşa köprüsü (sinanlı'da),
vezir-i âzam mehmed paşa (mostar) köprüsü (bosna'da, vişigrad kasabasında).

kervansaraylar

kervansaray (sultan süleymân imâreti yakınında),
kervansaray (büyükçekmece'de),
rüstempaşa kervansarayı (rodosçuk'ta),
kebecilerkervansarayı (bitpazarı'nda),
rüstem paşa kervansarayı (galata'da),
ali paşa kervansarayı (bursa'da),
ali paşa kervansarayı (bitpazarı'nda),
pertev paşa kervansarayı (vefâ'da),
mustafa paşa kervansarayı (ılgın'da),
rüstem paşa kervansarayı (sapanca'da),
rüstem paşa kervansarayı (samanlı'da),
rüstem paşa kervansarayı (karışdıran'da),
rüstempaşa kervansarayı (akbıyık'ta),
rüstem paşa kervansarayı (karaman ereğlisi'nde),
hüsrev kethüdâ kervansarayı (ipsala'da)
mehmedpaşa kervansarayı (hafsa'da),
mehmed paşa kervansarayı (burgaz'da),
rüstempaşa kervansarayı (edirne'de),
ali paşa çarşısı ve kervansarayı (edirne'de),
ibrâhim paşa kervansarayı (istanbul'da).

saraylar

saray-ı atã®k tâmiri (beyazıt'ta),
saray-ı cedã®d-i hümâyã»n tâmiri (topkapı'da),
üsküdar sarayının tâmiri (üsküdar'da),
galatasarayın eski yerine yeniden inşâsı (galatasaray'da),
atmeydanı sarayının yeniden inşâsı (atmeydanı'nda),
ibrâhim paşa sarayı (atmeydanı'nda),
yenikapı sarayının yeniden inşâsı (silivrikapı'da),
kandilli sarayının yeniden inşâsı (kandilli'de),
fenerbahçe sarayının yeniden inşâsı (fenerbahçe'de),
iskender çelebi bahçesi sarayının yeniden inşâsı (istanbul şehir dışında),
halkalı pınar sarayının yeniden inşâsı (halkalı'da),
rüstem paşa sarayı (kadırga'da),
mehmedpaşa sarayı (kadırga'da),
mehmed paşa sarayı (ayasofya yakınında),
mehmedpaşa sarayı (üsküdar'da),
rüstem paşa sarayı (üsküdür'da),
siyavuş paşa sarayı (istanbul'da),
siyavuş paşa sarayı (üsküdar'da),
siyavuş paşa sarayı (üsküdar'da),
siyavuş paşa sarayı (yine üsküdar'da),
ali paşa sarayı (istanbul'da),
ahmedpaşa sarayı (atmeydanı'nda),
ferhad paşa sarayı (bâyezã®d civârında),
pertev paşa sarayı (vefâ meydanında),
sinânpaşa sarayı (atmeydanı'nda),
sofu mehmedpaşa sarayı (hocapaşa'da),
mahmã»d ağa sarayı (yenibahçe'de),
mehmed paşa sarayı (halkalı yakınında yergöğ'de),
åžâh-ı hã»bân kadın sarayı (kasımpaşa çeşmesi yakınında),
pertev paşa sarayı (şehrin dışında),
ahmed paşa sarayı (şehrin dışında),
ahmed paşa sarayı (taşra çiftlik'te),
ahmed paşa sarayı (eyüp'te),
ali paşa sarayı (eyüp'te),
mehmed paşa sarayı (şehrin dışında, rüstem çelebi çiftliğinde),
mehmed paşa sarayı (bosna'da),
rüstem paşa sarayı (iskender çelebi çiftliğinde).

mahzenler

buğday mahzeni (galata köşesinde),
zift mahzeni (tersâne-i âmirede),
anbar (sarayda),
anbar (has bahçe yalısında),
mutbak ve kiler (sarayda),
mahzen (unkapanı'nda),
iki adet anbar (cebehâne yakınında),
kurşunlu mahzen (tophâne'de).

hamamlar

sultan süleymân hamamı (istanbul'da),
sultan süleymân hamamı (kefe'de),
üç kapılı hamam (topkapısarayında),
üç kapılı hamam (üsküdar sarayında),
haseki sultanhamamı (ayasofya yakınında),
haseki sultan hamamı (bahçekapı'da),
haseki sultan hamamı (yahudiler içinde),
vâlide sultanhamamı (üsküdar'da),
vâlide sultanhamamı (karapınar'da),
vâlide sultanhamamı (cibâli kapısında),
mihrimah sultanhamamı (edirnekapıâ’da),
lütfi paşa hamamı (yenibahçe'de),
mehmedpaşa hamamı (galata'da),
mehmedpaşa hamamı (edine'de),
kocamustafapaşa hamamı (yenibahçe'de),
ibrâhim paşa hamamı (silivrikapı'da),
kapıağası yâkub ağa hamamı (sulumanastır'da),
sinân paşa hamamı (beşiktaş'ta),
molla çelebi hamamı (fındıklı'da),
kaptan ali paşa hamamı (tophâne'de),
kaptan ali paşa hamamı (fenerkapı'da),
müfti ebüssüâ’ã»d efendi hamamı (mâcuncu çarşısında),
mã®rmirân kasımpaşa hamamı (hafsa'da),
merkez efendi hamamı (yenikapı dışında),
nişancı paşa hamamı (eyüp'te),
hüsrev kethüdâ hamamı (ortaköy'de),
hüsrev kethüdâ hamamı (izmit'te),
hamam (çatalca'da),
rüstempaşa hamamı (sapanca'da),
hüseyin bey hamamı (kayseri'de),
sarı kürz hamamı (istanbul'da),
hayreddin paşa hamamı (zeyrek'te),
hayreddin paşa hamamı (karagümrük'te),
yâkub ağa hamamı (tophâne'de),
haydar paşa hamamı (zeyrek'te),
iskender paşa hamamı,
odabaşı behruzağa hamamı (åžehremini'de),
kethüdâ kadın hamamı (akbaba'da),
beykoz hamamı,
emir buhârã® hamamı (edirnekapı dışında),
hamam (eyüp'te),
dere hamamı (eyüp'te),
sâlih paşazâde hamamı (yeniköy'de),
sultan süleymân hamamı (mekke'de),
hayreddinpaşa hamamı (tophâne'de),
hayreddin paşa hamamı (kemeraltı'nda),
rüstem paşa hamamı (cibâli'de),
vâlide sultanhamamı (üsküdar'da)

olmak üzere toplam 365 eseri vardır.


kaynak: haber 7-aa
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar