mimi wo sumaseba

1995 tarihli animasyon film. yönetmen: yoshifumi kondo. senaryo yazarı: hayao miyazaki. aoi hã®ragi'nin çizgi romanından uyarlanmış. müzik: yoji nomi.

--- spoiler ---

orta öğretim öğrencisi genç bir kız olan shizuku, kütüphaneden aldığı kitapların kendisinden önce hep aynı kişi tarafından alınmış olduğunu fark etmektedir: seiji amasawa. daha sonra bu kişiyle tesadüfen tanışan shizuku, hayretle onun kendisiyle yaşıt biri olduğunu ve kitapları da ona yaklaşmak için aldığını keşfeder. onunla arkadaş olduklarında seiji'nin keman yapımına olan tutkusu ve italya'ya gidip tıpkı büyükbabası gibi başarılı bir keman yapımcısı olma hayali, shizuku'nun, kendisinin hayatta belirli bir hedefi olmadığını fark etmesine neden olur. aslında o da kitaplara tutkundur ve en büyük yeteneği de yazmaktır. seiji de onu bu konuda teşvik edince, shizuku ailesinin izniyle okula ara verir ve seiji'nin büyükbabasının dükkanındaki bir kedi heykeli olan baron'dan esinle bir kitap yazarak yeteneğinin boyutlarını keşfetmek ister.


not: miyazaki severler baron karakterini neko no ongaeshi adlı filmden hatırlayacaklardır.

--- spoiler ---

türkçe'ye kalbin sesi adıyla çevrilmiş. uluslararası adı: whisper of the heart.

esin verici güzel bir öyküye sahip başarılı bir animasyon. imdb notu 8.0. bir studio ghibli yapımı...
devamını gör...
gece gece aklıma gelmiş sevimli anime. bence ikinci kere izlenecek bir şey değildi ama sevimliydi. özellikle hanımefendiler sevecektir. hele filmin sonunda çalan country roads şarkısı harikaydı. aslında mimi wo sumeseba'nın tam çevirisi eğer dikkatlice/yakından dinlersen( if you listen closely) ama filmin ingilizce adı whisper of the heart(kalbin/yüreğin fısıltısı). çok hoş bir trailerı var, ara ara açıp izlerim. trailerda çalan şarkı bu arada country roads.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar