miniatürk

havanın güzelliğinden faydalanarak bugün eşimle gittiğim şirin müze.

bazıları art niyetli okuyacak ama olsun. aklımda kalan bazı izlenimler:

- atatürk havalimanı çok abartılı bir boyutta. yahu havalimanı denen şeyin nasıl tarihi bir önemi var ki? alt tarafı terminal ve uçaklar işte. dünyanın her yerinde olan bir şey.

- izmir saat kulesi acayip minicik yapılmış. yoksa izmiri 'gavur' olarak gördüğünüz için mi? çünkü mescid-i aksa, kubbet-üs-sahra, ecyad kalesi gibi türkiyede olmadığı halde ama osmanlı yapıları olduğu için müzede yer verilen bu eserlerin boyutları çok büyük.

- opet reklamı için yapıldığı belli olan karayolu maketi sırıtıyor.

- nemrut maketi evlere şenlik. dağın içinde bit kadar kalmış heykeller. herhalde 'putperestler' olarak görüldüğü için es geçilmiştir. (!)

- süleymaniye camiisine yapılan torpili anlatmak olanaksız: taksim anıtı vallahi abartmıyorum kibrit kutusu kadar:


kısaca sanki 'ideolojik' yaklaşılıp daha çok osmanlı yapıları öne çıkarılmaya çalışılmış adına da 'miniatürk' denmiş gibi.

edit: eserlere göre ölçekle çalışıldığını biliyorum ama bu kadar da sırıtan boyut dengesizlikleri olmaz.

devamını gör...
uzun zamandır çok istememe rağmen bugün eşimle gezmek nasip oldu. o öğrencileri ile bir kaç kez geldiği için bana rehberlik etti, bu işimi kolaylaştırdı tabi bir öğrenci gibi dinledim tek tek bütün eserleri inceledik, kart okutucudan anlık bilgi aldık, eşim daha önce geldiği için değişikliklerden bahsetti, gelen ve giden eserlerden bahsetti.

yapı kredi bankacılık üssü diye bir maket var mesela, tamamen reklam almak için oraya konulmuş, bir kere bu müzecilik ruhuna aykırı, neyse hacı bektaş-ı veli türbesi "bakımda" diye kaldırılmış.

onun dışında medine'deki osmanlı eserlerine yer verilmemiş bu büyük bir eksiklik, selçuklu eserlerine gerçekten bayıldım, kabataş erkek lisesi ile istanbul lisesi maketleride iyi para verildiği için sponsor yağlı diye orda duruyorlar hissi uyandı bende.

onun dışında meryem ana kilisesi'nin gerçeğinden yola çıkarak ilk yapılış dönemine ait maketi çok hoş olmuş,

sümela zaten en asil şekliyle müzede yerini almış,

dikkat ettiğim bi şey daha vardı osmanlı'nın en gözde eserleri hep 1900'lü yıllarda yapılmış yani bir yanda çöküş diğer yanda yükselen bir medeniyet garip.

ve kız kulesin m.ö 5 .yüzyıldan günümüze gelmiş. türkiye'nin en önemli eserleri arasında anlatıcı eseri anlatırken en sonda şunu söylüyor"şuan restaurant olarak kullanılmaktadır" vallahi utandım ya.

müze içindeki mescid - ingilizcesini small mosgue olarak çevirmişler ama mesjid'tir aslı- ise gerçekten çok hoşuma gitti.

vel hasıl gezilmesi gerekli yerlerin başında geliyor.

devamını gör...
ecyad kalesini görünce utandığım müzedir. onun yerine 'zemzem towers' maketi konulabilir artık.

evet doğrudur hacı bektaş-ı veli türbesinin maketi bakımdaydı. ironiye bakın ki o gün de kadıköyde 200 bin alevinin katıldığı 'ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık' mitingi vardı. neyse ki hacı bektaş-ı veli türbesine gidip oraları bildiğimden maketinin az çok neye benzeyeceğini tahmin edebiliyordum.
devamını gör...
kültür a.ş. tarafından işletilmektedir.

maketler ölçeklidir. "şu niye büyük, bu niye küçük" diye eleştiri getirmektense mimari estetik ve medeniyetimizin büyüklüğü ile övünün. ben orayı gezerken "ecdad yapmış aga" dedim. çok klişe değil mi? evet öyle. ama bir süleymaniye camii'ne baktım bir de şimdiki camilere; bir istanbul erkek lisesine baktım bir de şimdikilere... sonuç eski-1 yeni-0

anadolu yakasından gitmek isteyenler eminönü'nden 47 numaralı otobüsü beklemesinler. zira ben bindiğim otobüsü kaçırmış olsaydım tam bir buçuk saat bekleyecektim. başka alternatifler bulun.
devamını gör...
türkiye'deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır. miniatürk, haliç kıyısında bulunan eski bir park alanına kurulmuştur. 30 haziran 2001 tarihinde temeli atılan miniatürk, 2 mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.

devamını gör...
bugün gezmek fırsatı bulduğum müze. havalimanı, otoyol ve stad özellikle gereksiz yapılmış geldi ama genel itibari ile gezilmesi gereken bir mekan. en çok beğendiğim dev satranç köşesi oldu, ama soğuktan oyunum yarım kaldı, bir de çubuk şiş yapılan baharatlı patatesler, sağlığa aykırı olsa da denenmesi gerekenlerden.
devamını gör...
üsküdar’dan şehir hatları vapurunun haliç turu ile sütlücede inilip karşıdan karşıya geçip gelen minibüse binilip 3 dakika yolculuk sonrası varılabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar