miralay arif bey

izmir suikasti'ne katıldığı iddialarıyla yargılanmış ve idam edilmiş insanlardan sadece birisi. Allah rahmet eylesin. anlayamadığım kısım, atatürk ile birlikte samsun'a giden 19 kişiden birisiymiş kendileri. istiklal harbinde kurmay başkanlığı görevinde bulunmuş. izmir suikasti davası sırasında, mustafa kemal paşa'ya mektup yazarak affını, masum olduğunu istediği söylenir. çdırında ayı beslediği için ''ayıcı'' lakabı ile anılırmış. atatürk'e, fiziken çok benzermiş kendileri. atatürk'ün harp akademisinde sınıf arkadaşı imiş aynı zamanda.

--- alıntı ---
1882 yılında adana'da doğdu. ordu kurmay başkan yardımcısı, kurmay yarbay arif bey, mustafa kemal ile birlikte milli mücadele'yi başlatmak için samsun'a giden 19 kişiden birisiydi. ordu komutanlığı yaptığı sırada çadırında ayı beslediği için "ayıcı" diye anılan arif bey, 1923'te eskişehir milletvekili seçildi.

istiklal harbi'nde tümen komutanı olarak görev yapan kurmay başkan yardımcısı yarbay ayıcı arif bey, izmir'de ortaya çıkarılan atatürk'e suikast girişimine katıldığı iddiasıyla istiklal mahkemesi'nde yargılandı ve asıldı.


--- alıntı ---
buradan

--- alıntı ---

milli mücadele yıllarında, mondros mütarekesi sonrası anadolu’nun işgali karşısında, istiklal savaşını başlatan ve fedakarca mücadele eden milli kahramanlarımızdan birisi de ayıcı lakabıyla maruf kurmay albay mehmet arif bey’dir.1882 adana doğumlu mehmet arif bey, aynı zamanda atatürk’ün harp akademisi’nde sınıf arkadaşı. balkan harbi, çanakkale savaşı, eskişehir-kütahya savaşları, inönü savaşları ve sakarya harbi’ne iştirak etmiş ve ömrünün neredeyse tamamını orduda geçirmiş bir askerdir. ayrıca atatürk’ün askeri okul yıllarından itibaren çok yakın arkadaşı olarak birçok kez cephede beraber olmuşlardır. 19 mayıs 1919’da atatürkle samsun’a çıkanlardan biri de mehmet arif bey’dir. söz konusu atatürk’e olan benzerliği nedeniyle onu, birçokları atatürk’ün yakın akrabası zanneder hatta kardeş olduklarını sananlar bile olurmuş. kendisine ayıcı denmesinin nedeni ise; pazarcık ormanlarından aldığı ve dişlerini çıkardıktan sonra besleyip yanından ayırmadığı ayısı yüzündendir. öyle ki tümen karargahı nereye giderse ayısını da beraberinde götürür ve gittiği yerdeki köylüler ile güreştirirmiş.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar