mısır mavisi

polisiye dizilerinde hemen hemen hepimizin dikkatini bir şey çeker. olay yeri inceleme ekipleri evde bulguları ararken, kriminal polisler de ellerinde bir fırça, mobilyalara hafif darbelerle dokunuşlar sergiler. peki ne yapıyor bu kriminal polisler?

normalde polisler parmak izini bulmak için yüzeylere sentetik bir madde serpiştiriyor parmak izi varsa bu madde o izlere yapışıyor ve oradan bir bulgu elde ediliyor. ama bu madde, desenli yüzeylerde ve yatak yorganda işe yaramıyor. işte bu noktada polislere antik mısır çağından bir tabak mısır tozu yetişiyor. 5250 yıl önce antik mısırlılar; zor zeminlerde parmak izinin belirlendiği aynı zamanda toz olarak da kullanabilecekleri bir pigment keşfediyor. yakın zamanda bilim adamları ise bu pigmenti araştırıyor ve sonuç olarak bu tozun bir tür ışığa maruz kaldığında kızılötesi ışık yaydığını fark ediyorlar. gel gelelim polisler bunu nasıl kullanıyor?
karışık desenli zeminlere mısır mavisini döküyorlar ve yüzeyin fotoğrafını çekiyorlar. ta ta ta taam flaşa maruz kalan toz, o yerde kızılötesi ışık yayarak başka bir parmak izi var mı yok mu ortaya çıkarıyor.
devamını gör...
kalsiyum bakır silikat.

romalılar tarafından caeruleum olarak adlandırılan, eski mısırda m.ö 2200 yılları civarında yapay olarak üretilmiş ilk mavi pigmenttir. topraktan elde edilen kireç taşının kum, azurit ve bakırtaşı içeren minerallerle karışımının 1470 ile 1650 f arasında ısıtılmasıyla elde edilmiş renktir.

günümüzde, arkeologlar tarafından bir yerleşimin ya da medeniyetin mısır’la ilişki içinde olup olmadığını tayin edebilmek için kullanılıyor.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar