mısır

tarihindeki hanedan kavgaları yüzünden firavun ve prenseslerinin önemli bir kısmının anadolu türk beyliklerinden çocuk yaşta gönderilen damat ve gelinlerden oluşan ülke.

(bkz: amon)
devamını gör...
anadolu'daki türk beyliklerinin hüküm sürdüğü zamanlarda(11. ve 15. yüzyıllar arası) firavunlarca yönetilen bir ülkeymiş. yani bir eyyubi devleti, bir memluk devleti firavunlarca yönetiliyormuş, diyen var.

ayrıca ay yıldızı osmanlılar mısırlılardan değil, gayet istanbul rumlarından almıştır. hilâl bizans şehrinin koruyucusı tanrıça diana'nın simgesidir, yıldızı da doğu roma döneminde şehir halkı eklemiştir. kıbrıs'taki komnenos krallığı'nın da bayrağının ay yıldız olduğunu görenler buna da şaşırmayacaklardır.
devamını gör...
müslüman ve hristiyan çatışmasına neden olmuş ülke. mevzu bahis konu müslüman genç hristiyan kıza aşık olunca taraflar birbirine girmiş ve 20 kişi yaralanmış. ne diyelim Allah akıl fikir versin bunlara.
devamını gör...
2007 de el ezher ogretim gorevlilerinden birinin, musluman bir kadinin mahremi olmayan bir erkekle ayni buroda yalniz calisabilmesi icin fetvasini istediginde, cozum olarak buro arkadasi erkege gogsunden sut emzirmesini sart kosmasi ile calkalanmis ve dunya medyasina malzeme olmus ulkedir. fetvada sutun emzirme disinda bir yolla is arkadasina verilmesinin caiz olmadigi ozellikle belirtilmistir. tepki ceken bu fetva ile ezher alimi hakkinda disiplin davalari acilmis, universite tarafindan fetvaya yasak konulmustur. sahibi izzet atiyye ise tum bu donen tartisma ve karalamalara sebep oldugu icin ozur dilemis, fakat gorusunden caymamistir. (u: )
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar