mithat bereket

mithat bereket 10 ekim 1966’da ankara’da dogdu. 1984’de ted ankara koleji’nden mezun oldu ve ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararasi ıliskiler bölümü’nde girdi. lise yıllarında basketbol oynadı ve milli takıma kadar yükseldi.


üniversitelerarası değişim programı ile bir yıl amerika’da stanford üniversitesinde eğitimini sürdürdü. üniversite öğrenimi sırasında milliyet gazetesi’nin açmış olduğu yarışmalarda ödüller aldı. 1988 yılında üniversiteden mezun oldu ve ingiltere’de lancester üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü’nde “kıbrıs” konulu yüksek lisans çalışmasını tamamladı. aynı dönemde bbc’de televizyon muhabirliği kurslarına katildi. halen aynı okulda “köktendinci hareketler” konusunda doktora öğrenimine devam ediyor.


1990 yılında 32. gün dış haberler muhabirliği ile başladığı meslek hayatını aynı programda dış haberler editörü olarak sürdüren bereket, milliyet gazetesi’nde de çalışmalarına devam etti. ayrıca, 1997-98 yıllarında best fm’de sesli gazete programını hazırladı. hazırlayıp sunduğu pusula haber programı 1995 yılında kanal d’de, 1996 yılında star tv’de yayınlandı. pusula, 1999 yılından bu yana ntv’de ekrana gelmektedir.


özellikle güneydoğu sorunu ve pkk, bosna-hersek’te savaş, ortadoğu sorunu ve siyasal islam konularındaki çalışmalarıyla tanınan mithat bereket, halen ntv’de dış haberler koordinatörü olarak görev yapmaktadır. ayrıca, bazı önemli olaylarda ana yorumcu olarak yer almıştır. bill clinton’un türkiye ziyareti (9 saat canlı yayın), istanbul’da osce zirvesi (2 gün, 10 saat canlı yayın), avrupa birliği-helsinki zirvesi (8 saat canlı yayın), yunanistan genel başkanlık seçimleri (canlı), kıbrıs genel seçimleri (canlı) ve abd başkanlık seçimleri bunlardan bazılarıdır. serbest gazeteci ve savaş muhabiri olarak dünyanın birçok ülkesinde bulunan bereket, aralarında nelson mandela, benazir butto, muammer el kaddafi, teslime nesrin, mesut barzani, celal talabani, izak rabin, simon perez, frederik de klerk, tarık aziz, åžamil basayev, benjamin netanyahu ve antonia di pietro, jorg haider, yasser arafat’ın da olduğu bir çok lider ve devlet adamıyla röportajlar yaptı.
devamını gör...
türk haber dergiciliğinde eski nokta dergisi nasıl bir okul ise televizyon dünyasında 32. gün programı aynı seviyede bir okuldu...

o okuldan çıkmış başarılı bir habercidir mithat bereket...

bir dönem pusula isimli bir program yapmışlığı vardır...
devamını gör...
uzun süredir ekranlarda görünmeyen abi. rahatsızmış, Allah şifa versin hâlâ iyileşmediyse.

abi derken öyle değil, sanki iyi bir insan izlenimi veriyordu. işini de iyi yapıyordu.
devamını gör...
kendi ifadesiyle günde sadece 2 saat uyumaktan bünyesini harap etmiş, sürmenaja yakalanmış eski gazeteci.. çok başarılı bir savaş muhabiriydi, türkiye'de şu an bile onun klasını yakalayabilmiş haberci yoktur. filistin'den bosna'ya, iran'dan libya'ya, balkanlar'dan afrika'ya her yerdeydi. dünya liderleriyle çok önemli ropörtajlar yaptı. kaliteli prodüksiyonlarla bu ülkenin haberciliğine çok şeyler kattı. Allah'tan kendisine acil şifalar diliyorum.

devamını gör...
abi bu adam benim içimn çok özel bir adam. ve televizyonlarda "pusula"sıyla onu görememek beni üzüyor doğrusu. yenil neslin mutlaka tanıması gereken önemli bir gazeteci.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar