mithat paşa

gerçek adı ahmet şefik'tir. abdülmecid ve abdülaziz hanların tahttan indirilmelerinde fiili rolü vardır. arsız bir batı hayranıdır. mustafa reşit paşanın talebelerinden ali ve fuat paşaların yoldaşlarındandır.
devamını gör...
osmanlı döneminin vatan haini, cumhuriyet döneminin kahramanıdır. bu yönüyle bile filmlere konu olacak derecede ihtiras sahibi bir şahsiyettir. azılı bir ingiliz dostudur. öyle sadece dostluk bazında değil hayranlık da besler britanya imparatorluğuna. iyidir veya kötüdür kavramları yerine günahı ve sevabı ile değerlendirilmesi gereken nevi şahsına münhasır bir kişidir.
devamını gör...
osmanlı'nın ekmeğini yeyip ingiltere casusluğu yapmış, 93 harbine girmemizde payı büyük haindir.
ayrıca başkent'in göbeğindeki bir caddeye isminin verilmesi osmanlı'ya küfredercesinedir.
devamını gör...
ömer seyfeddin'in komik bir hikayesinde, ismi dindar bir osmanlı kadınının ağzından mürted paşa olarak söylenir. mithat paşa'nın kastedildiği ise dipnot ile belirtildiğine göre o zamanki osmanlı halk tabakasında mürted paşa kullanımının gayet yaygın olduğu anlaşılıyor.
devamını gör...
kadir mısıroğlu anlatıyor:


--- alıntı ---

hain. dedesi bulgar yahudisi.

mithat paşa bulgaristan'da rumeli vilayeti valisi iken osmanlı sancağına haç ilave edip şehirde dolaştırmış. burnu eroinden kıpkırmızı olmuş bir eroinman.

bu kadro abdülhamid tarafından aldatılıp birer birer tasfiye edildi.

--- alıntı ---

devamını gör...
kimilerine göre kahraman, kişilerine göre hain, kimilerine göre batı hayranı, kimilerine göre de ciddi gayretleri olan bir devlet adamı. esasen sırlarla dolu bir paşa.

evvela bu adam çok eğitimli ve devletin birçok kademesinde görev yapmış biridir. anadolu, arap bölgeleri ve avrupa... valilik yapmadığı yer yoktur. şurayı devlet, yani bugünkü danıştay başkanlığı yapmış, görevleri sırasında birçok reforma imza atmıştır. bugünkü ziraat bankasını kuran da kendisidir. ilk anayasa olan teşkilatı esasiye'yi de o yazmış, meşrutiyet ilan etme şartı ile sultan abdülhamid'i tahta da o çıkarmıştır. zaten sonradan abdulhamid'in sadrazamı olmuştur. ancak daha sonraları kimi yolsuzluklarda adı geçmesi, sultan abdulaziz ve sultan beşinci murad'ın tahttan indirilmesi ve aynı zamanda abdulaziz'in ölümü üzerindeki şaibelerle kendisini yargının önünde bulup idama mahkum edildi. her ne kadar abdulhamid han, cezasını ömür boyu hapse çevirse de hapisteyken boğdurulmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar