moderasyon

kısaca moderatorun yaptığı iş diyebiliriz.

(bkz: moderatör)

sozluk anlamı olarak ise; kontrol etmek, duzenlemek, yanlislarindan arindirmak türünde işler bütünüdür.

(bkz: moderasyon)

tabi aslında bunun kolay oldugunu düşünmemek lazım aslında gerçekten zor ve sabır isteyen bir iştir * * * sizi bir sitenin girişine koyarlar hadi burayı modere et derler içeri pislik girmesin heryer düzgün kalsın kurallara uyulsun formata uygun olsun herşey derler ve tabi sende elinden geldiğince bunu yapmak için uğraşır durursun unutmadan bunları yapabilmen içinde senin eline bununla ilgili olarak bazı güçler verirler, nedir bunlar mesak silmek başlık kapatmak üye uçurmak vs vs gibi

bunları kullanmaya başlamadan önce kuralların ve formatın ne oldugunu herkesden önce senin bilmen gerekmektedir o yüzden herşeyi ile ezberler yutarsın kuralları ve formatı sonrasın ise iş artık içeride gezinmeye döner başlıklara bakarsın incelersin okursun ve yorumlarsın evet yorumlarsın çünkü her yazılan kelime aslında sözlük anlamını ifade etmiyor olabilir mecazi anlamda kullanılmış olabilir yada bir ironi yapılmış olabilir senin bunu tesbit etmen ve ona göre yorumlaman gerekmektedir.

tabi sadece sen tek başına yetemezsin çünkü ihl sözluk büyümektedir o yüzden casusluk birimi vardır bunlar sana kendi gördüklerini ve kendilerince yorumladıklarınıda ispiyonlarlar sen onları bir daha incelersin acaba gerçekten de formata uymaktamıdır diye ve elinden geldiğince tarafsız ** * * * * * bir göz ile inceler vegerçekten de uygunsuz ise gerekeni yaparsın.

tabi bütün bunları yapar iken bazen öznel kararlar verirsin örneğin bir şikayet gelmiştir ve gerçekten de formata uymamaktadır yada ihlsozluge problem yaratabilecek hukuki problem yaratacak tarafları vardır ama silmek gelmez içinden çünkü senin düşüncelerini yansıtmıştır tabi üzerinde herhangi bir tarafın gömleği olmadan moderasyon yapman gerektiği için silmek zorunda kalırsın *** yada formata uygun bir mesaj vardır hiç bir problemi olmayan ama senin bir arkadaşına rahatsızlık vermiştir ispiyonlar sana onu peki ne yaparsın hemen söylüyeyim silmezsin silemezsin çünkü orada sana güvenen senin tarafsızlıgın altında bir şeyler paylaşan insanlar vardır eğer siler isen tarafsızlıgın kaybolur taraf olursun. işte problemler burada başlar.

tabi moderasyonun güzel taraflarıda vardır aslında insanları tanırsın evet evet ne alaka demeyin gerçekten de insanları iyiden iyiye tanırsın hiç ummadığınız hallerini görürsünüz insanların tabi malumunuz bir çok şey diploma ile olmuyor eğitim düzeyleri yüksek ama kendi fikirleri kabul görmeyince çirkefleşiyor bazıları hatta ufak bir fikir ayrılığı bile abartılıyor asla yapmaz dediğin insanlar bile birbirlerina ana avrat düz küfreder konuma giriyorlar. yazık ki ne yazık.

bütün bunların arasında elinde terazisi ile ayakta durmaya çalışır işte moderasyon ne sağa yakın nede sola yakın tam ortada. elbette değişik fikirlerin arasında yoksa insan olarak farklı fikir ve düşüncelerimiz olmaz ise ne farkımız kalırki diğer varlıklardan.

inanan da olacak inanmayan da birisi inat ile ak derken bir diğeri kara diyecek ve tartışacaklar işte burada moderasyon devreye girecek inanmayanın inanana saldırmasına engel olacak yada tam tersini yapacak inananın inanmayana sırf düşüncelerinden dolayı laf söylemesine engel olacak ve asla taraf olmacayak.

ama asla ve asla unutmayacak; oyun bitince şah da piyon da aynı kutuya konulacak.


devamını gör...
elalemi kendilerine yeterince güldüren kelime. herkes artık gülüyor. ama ben gülmekten acıma moduna geçtim. hırs mıdır ihtiras mıdır bilemedim. gözlerini kör eden bir şey var. belki cahiller diye suçlanıyorlar. ben bilemiyorum o kadarını. hiç birini şahsen tanımadım. ama basit bir yazar olarak gördüğün şu ki, ekşi'deki moderasyona herkes saygı duyar, ama burada herkes ağzıyla gülüyor. bildiğin dalga geçiliyor. neden? kendilerine saygı duyan pek kimse kalmamış. bunun müsebbibi de sanırım yine kendileri. oturup aynaya baksınlar tavsiyem. baksınlar ve birileri de haklı olabilir. bu kadar insan bizle maytap geçiyorsa, asrı saadet'teki ashab gibi olmadıklını bilsinler. onlarla da alay ediliyordu fakat başlarında peygamber vardı. sen bugün alay ediliyorsan, ne ashabsın ne başında peygamber var. otur ve düşün. düşün ki seni komik duruma düşüren kendinsin. bunu dışında ihl ismiyle müsemma bir mekanda yönetim yaptığını sanıyorsun. sadece buradaki üç beş kişiyi değil, malesef tüm ihl yi bir nevi temsil ediyorsun.

bu bir dost tavsiyesidir. daha fazla acınacak hale düşmeden, rezil rüsva olunmadan, aklı başa devşirmeli. isimleri bilmem. ama birileri bu kötü gidişatı değğiştirmek için hamle yapmalı. yoksa daha kötü olacak, tabi bundan daha kötüsü varsa.
devamını gör...
bildiğin yönetim demek olan kelime. fakat bir farkı var: avrupalı komşularımız daha medya ortamında * bu kelimeyi kullanıyorlar.

avrupalı görsel yahut duysal medya programlarında mutfak dediğimiz kısmın yönetim kesimine moderasyon der.

ayrıca medya programlarında programın yapımcısı, karar vericisi ve asıl yöneticisi olan kişilere de moderator der. *
devamını gör...
acayip acayip yönlendirme yapan yasadışı yapılanma.

ya ben onu demek istemedim ki.
devamını gör...
bugünkü duyurularıyla özel mesajları okuyabildiklerini itiraf etmişlerdir:

"herşeyden önce, sözlük formatını ve sözlüğün genel geçer -belki de çoğu yazılı olmayan- kurallarını biliyor olduğunuzu varsayıyoruz.

peşinen söyleyelim, kimseye edep dersi verme niyetinde değiliz. lakin gayretimiz edebine düşkün bir sözlük olmaya dairdir. ne yaparsınız ki, biz böyleyiz.

diyeceğimiz o ki;

son zamanlarda özel mesajlar yolu ile hakarete ve küfre dair çok sayıda şikayet aldık. sözlük yönetiminde bulunan arkadaşlarımızın da mesaj kutularının bu yönde mesajlara maruz kaldığının bilinmesini istiyoruz. ancak prensip olarak daha evvel alınmış olan 'özel mesaj yolu ile hakaret ve küfre müeyyide uygulanmaması' kararı gereğince düne kadar buna yönelik herhangi bir işlem yapılmış değildi.

gelinen noktada;

bahse konu durum had safhaya ulaşmıştır. bir suistimal söz konusu olduğu artık aşikardır. yönetim tarafından oy birliği ile bundan böyle özel mesaj yolu ile hakaret ve küfre yaptırım uygulanması kararı alınmıştır. bu konuda haktan yana olmak kaydıyla 'objektif' değil 'subjektif' davranacağımızı taahhüt ediyoruz.

biz yöneticiler, yönetimin özel mesajların okumasını hem teknik gerekçeler, hem akıl-ruh sağlığı, hem de ahlaki nedenlerle doğru bulmuyoruz. ancak, şikayet söz konusu olduğunda şikayet eden ile şikayet edilenin mesaj log kayıtlarının incelenmesinde ne teknik dinleriz, ne sağlık gerekçeleri bahanemiz olur ve ne de bu konuda ahlakçı kesiliriz bu da ayrıca biline.

hakarete ve küfre artık tahammülümüz yok.

haberiniz olsun. "

(artık kimseye rahatlıkla özelden sövemeyeceğim için şu an sinirimden ağlıyorum)
devamını gör...
birinci nesil ile alakalı bazı entrylerimi silmiştir. eğer benim nickaltıma bu gün yazılan entryi silmezse ikiyüzlülük yaptığını ve birinci nesli kayırdığını düşüneceğim.

edit: o entryi sildikleri için teşekkür ederim.
devamını gör...
yaklaşık 25 dakikadır bir küfürlü tanımı silemeyendir.


edit: silindi panpa.
devamını gör...
moderasyon, insanın kendine yakışanı giymesidir.

ya da

moderasyon, insanın kendisine yakışmayan entariyi silmesidir.
devamını gör...
reklam almadan hemen önce,reklam bölümüne metin yüksel anma gecesini almalarıyla ne kadar uyanık olduklarını bana göstermiş cemiyet.
devamını gör...
düzen ve idareden sorumlu yönetici grubu. her yazılan entrye bir artı çakıyorlar sağolsunlar. nereden anladın dersen ekşiyi azıcık övdüm ona artı yok. neden hagi?
devamını gör...
beni bazen ciddi sinurlendiren ekip.forumsal başlıktaki tanımı forumsal diye silyorlar, neyse dervişi vefa borcum olmasa basarım hepinize küfüre defolup giderdim http://de.başlık forumsal başlık.
devamını gör...
hayır hepinizin tanımları geri geldi bizimkiler uçtu.
ciddi enteresan benim kimseye vefa borcum da yok ama
ağzımı kirletmek istemiyorum...
devamını gör...
hepsinden özür diliyorum.'kaderin adaleti çok çabuk işliyor. ben beni kızdırdıkları için onlara küfretcektim biri geldi bana sıvadı gitti. burda birşey var... hakkınızi helal edin.
devamını gör...
sözlükte canı sıkılan yazarların stres topu niyetine kullandığı toplaşka. nasıl olsa moderasyon var. umrunda mı dünya!
devamını gör...
sözlüğün bekası ve huzuru ve kalitesi için koyulan kuralları uygulayan ekiptir, o kurallar sizlerin kara kaşlarınız gözleriniz hatrına değiştirilemez, ezilemez ha şu var moderasyondan birisi kişisel husumetinden dolayı fevri davranıyor hakkınızı eziyorsa ispatını yapın çarmıha gerelim bu hususa derviş adamıda karışamaz başkası ancak denildiği gibi kurallar bütünü diye birşey var kuralların uygulanmasından rahatsız olan gelip ağlamasın arkadaş! zira silinen entry, uyarı noktasında bu sözlüğünden alayından mimli bir yazar olarak ben diyorum bunları kişisel mevzular yoksa, kişisel mevzulardan dolayı ellerindeki yetkileri kullanmyorlarsa ağlamayın bebeler gibi! gidin başka sözlüğe, sıktınız lan ağlaklar.
devamını gör...
gençler sebepsiz yere nizami başlık ve tanımları silmeyin. saçmalamayın! insanı sözlükten soğutmayın. bu ne be!?!?!

edit: (#5935397)
devamını gör...
buradan monark'ı tebrik etmek istiyorum. hakkaten yeni seçimler harika olmuş. erken mi konuştum gene ?*
devamını gör...
az önce bir başlık altında yazdığım tanımımı göremedim. hanginiz heber vermeden sildiniz ? bu ne aymazlık, bu ne gaflettir ? bilgi verin derhal.

faili ortaya çıktı. tamam hepinizi seviyorum, kendi aranızda tartışmayın kim sildi diye. *
devamını gör...
saat olmuş bilmem kaç, sözlük tıkış tıkış yazar kaynıyor, beyfendiler hanfendiler hala ortalıkta yok... maaşlarını 2 gün geciktir sözlükte kazan kaldırırlar... ama iş çalışmaya gelince hepsi tırt...
devamını gör...
ulan ekstra mesai yapın dedik meğer adamlar koltuk kapma sevdasına tutulmuş. bu gezegeni yakarız derken şaka sandınız herhalde?
devamını gör...
sözlükte ki en önemli görevi yapan kişilerdir. eğer görevlerini tam yapamazlar ise sözlük yavaştan troll yuvasına dönüp inci sözlük'e evriliyor.
devamını gör...
uzun zaman sonra ilk defa kızacağım. tanrı’nın mizahi anlayışı isimli başlığımı neye binaen sildiniz? bu bir realite. kuran’da bir tane mizahi ayet yoktur. herhangi bir saldırı yok, dalga geçme yok. ve gerçekten merak ediyorum neden olmadığını. sizin tanrı’nızla benimki ayni olmayabilir. birilerinin hoşuna gitmiyor diye sildiyseniz fena kufur yediniz haberiniz olsun.
devamını gör...
çok kırgınım olum size, bilin yani.

edit: adamsınız, artık kırgın değilim.
devamını gör...
rica ediyorum biriniz bana ulaşsın girdiyi düzelteceğim diye iyice berbat ettim.

edit: ulaşmak derken mesajdan bahsetmiştim, beğeniden değil :(

edit2: sayın yazarlar kusura bakmayın bunlar hep sözlüğe alışma halleri... sonuç olarak halledildi :)
devamını gör...
adam moderasyona çağrı merkezi muamelesi yapmış valla helal olsun *
t: zorluklarımızda, sıkıntılarımızda biz el uzatan oluşum. moderasyooooon ara beni bul, yemin ediyorum 70 milyon kişiyi vurucam.
devamını gör...
harika bir ekip.
en azından bazıları ciddi harika.
bugün dj.....98 nickli bir ilkokul veledi geldi ve kankası armedian, mecburi istikamet ile beraber ki hepsinin ortak yönü uludan gelme troller olması burada aptal saptal şekilde insanları kışkırtıcı yazılar yazdılar. moderasyondan lorien yapraklarına falan gidip mesaj attım bunun ne kadar süreceğini sordum ve bilin bakalım noldu?
evet moderasyon içerde atom parçaladığından bana bi cevap vermedi.
önce beni adam yerine koymadılar herhalde deyip bekledim ama meğer kendileri sözlüğün genelini adam yerine koymamışlar.
neyseki rebel ve ateş var da onlar yardımcı oluyorlar ama onlara da ayıptır diye sürekli gidemiyoruz.
tanım: yönetime yardım eden ekip.
ama Allahları var seri ve anında eksiliyorlar.
devamını gör...
beni "hoca bana taktı abi ya" diye zırlayan liseli tombul bir oğlana çeviren topluluk. girdiğim bakınız bile siliniyor, başlıklar arasında dolaşırsam buna benzer 100 adet entry bulabilirim, neden onlar silinmiyor? dün geceden bu yana üç veya dört entryim aynı şekilde silindi. uçurulanlar kısmında bile göremiyorum. küfür yok, argo yok, provokasyon* yok. çaktırmadan defol git mi denmeye çalışılıyor? böyle devam ederse bu işin sonu halk mahkemelerinin kurulmasına varacak. korkuyorum.
devamını gör...
geldim geleli bulaşmadılar çok şükür. gelişme var.
devamını gör...
provokatif tanimlari silmeyip sozlukte provokatif tanim oldugundan bahseden tanimi siliyorlar.
devamını gör...
interaktif sözlüklerde gönüllü bir ekip tarafından yapılan.
daha fazla vakit, daha fazla dikkat, daha fazla emek, daha fazla sorun, daha fazla sorumluluk demek. karşılığında da daha fazla yergi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar