moderatörün yazardan beklentileri

benim istediğim konularda başlık aç, tanım gir canımı ye! yok öyle kendi kafana göre takılacaksan bozuşuruz! gibi şeylerdir. e tabi yakıştıramıyoruz kendisine. aslında şöyle güzelcene nelerden hoşlandığını, neleri sevip neleri sevmediğini, hobilerini, fobilerini, böyle ne bileyim ilgi alanlarını falan bir mektup halinde yazsa işimizi kolaylaştıracak amma, bilemedik hep.
devamını gör...
sözlük yazarı, arzu ettiği sözlüğe başvurur. öncelikle diğer yazarlara kapalı, sadece yöneticilerin okuyabileceği belli sayıda tanım girer. bu tanımlar edebi den ziyade edep ve en önemlisi yazım bağlamında değerlendirilir. uygun görülenler çıraklıktan yazarlığa terfi eder. yazarlık payesine kavuşan kişi, ben yazar oldum kim tutar beni ruh halinden uzak; dahil olduğu sözlüğün "format" diye tabir edilen kriterlerine uygun davrandığı müddetçe-ki kriterleri bilerek girilen bir kurumda zaruri davranıştır- yazarlık sıfatını taşımayı sürdürür.

hiç bir sözlük yazarı, yöneticilerin subjektif kriterlerine uymak zorunluluğu yoktur. yoktur çünkü yazar yöneticilere dair böyle bir yönlendirilmeye muhatap edilemez. ve hiç bir sözlük yöneticisi bu kabil taleplerle yazarlarına açık - örtük etkide bulunmaz.

zaman zaman mevzu köşesinde yazarlarla paylaşılan hususlar, en ziyade format kriterlerinin aşınması ihtimali karşısında, yine mevcut kriterler bağlamında ikazlar olabilir.

sözlükler kendine has kuralların haricinde, toplum hayatının örf ve yazılı kuralları ile de kendini sorumlu hisseder. kimi sözlüklerde bazı meselelerin karakolda nihayetlenmesinin nedeni bu sorumluluktur.

sözlük yazarı, önüne gelen başlıklara yada kendi açtığı başlığa özel-genel çerçevede önce tanımlı nihayetinde gerekli gördüğü kadar özgün açıklamalı yazılar yazdığı; bir bağlamda yazar gibi yazar olduğu müddetçe sözlük yöneticileriyle karşı karşıya gelmesi söz konusu olamaz.

not; sosyal hayat dahilinde özel tanışıklıklar olabilir, ancak bu kabil münasebetlerin kurumsal ilişkilerde ölçü alınması düşünülemez.

devamını gör...
güzel güzel yazmasıdır. yazmasıdır tabii.
bir zahmet ı ve i harflerini yerinde kullanmasını, ayrı yazılacakları da ayrı yazmasıdır. linklerin açılması ve mümkünse http://cogi.tk olmasıdır, herhalde.

bir yazar olarak benim beklentim de tamamen kişisel tanım yazılmaması. ya da kişisel tanım yazılıyorsa da azıcık başkalarını da bilgilendirir nitelikte olması.
"şöyle bir şey keşfettim, şöyle güzel böyle süper" tarzı kişiseldir ama diğer kişilere de bir fikir verir.
"şunu severim, bunu sevmem" tarzı yazım tamamen ve sadece kişiseldir ve kimseyi çok da alakadar etmez. nedenler de güzelce belirtilirse,elbette değer kazanır.
yoksa kime ne kimin sevdiklerinden. sevmediklerinden. tanım yazalım, sözlüğe yönelik, cv doldurmuyoruz ki, ya da günlük.
ha sevgili günlük köşesi var. orada döktürülebilir belki. bilemiyorum.
devamını gör...
sınırlı beklentiler olmalıdır. yoksa "great expectations" olur ki, film çekilir.

herkesin gönlünü hoş edemeyiz. isteyen beğenir, isteyen beğenmez. çok da lülülü.
devamını gör...
küçük ve sınırlı tutulması gereken ve tutulan beklentilerdir, ki hayal kırıklıkları büyük olmasın.

çok bir şey olmasın, klavyeleri torba olsun, büzebilelim yeter. * *
devamını gör...
hiç durup nefes almadan sürekli yazmaları..

- la şunlar hem online hem yazmıyolar, bak hele üç saat olmuş ölee eduruyo ya.
- internette gezinip online oyun oynuyorlardır..

hani bi kırbaç olsa şaklatıp, yazın üleeeeyn denilecek. ordan klavyeye elektrik verilse çözülür bu iş.

nerden anladın diyen olursa, aşırı s/empatim var!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar