modern times

başyapıttır, ilk yarım saat boyunca kesintisiz güldürür, hatta gülmekten boğulurcasına öksürmeye seyrederken içtiğiniz sigaralara pişman olur, efkarlanır bir sigara daha yakarsınız...
yabancılaşma gibi konular falan da işlemiş tabi ama onları biliyoruz nasılsa...
devamını gör...
sonuna kadar kahkahalarla izleyeceğiniz muhteşem bir filmdir.yer yer duygusallaştırır o ayrı.
filmden sahne

charles chaplin'in sevgilisi ile ilgili kurduğu hayalde süt için ineği çağırması, ineği sağmadan ineğin sütü kaba kendisi bırakması yerlere yatırır cinsten vir sahnedir

filmden sahne

devamını gör...
baş rollerini charlie chaplin ve paulette goddard'ın paylaştığı
yazan ve yöneten'in charlie chaplin olduğu
1936-amerikan yapımı siyah beyaz 87 dakikalık mükemmel ötesi sessiz *
ayrıca filmin sonlarına doğru charlie chaplin'in smile isimli parçasının kullanıldığı film.

eleştirisi değindiği noktalar kusursuz ve tarih tekerrürden ibaret dedirtiyor,
yemek yeme makinesi ve tabi ki inek sahnesi en iyileri idi.
ha birde o vida sahnesi ve sürekli hızlanması. *--- alıntı ---

ayrıca imdb'de belirtildiği üzere charlie chaplin filmin sonunda şarlo'yu hastanede sinir krizi içinde resmedecekken, filmi mutlu sonla bitirmeyi tercih etmiştir, iyi etmiştir.

--- alıntı ---

devamını gör...
filmin sonunda söylediği şarkının sözleri anlamsızdır, eğlence sektörünün halini gayet iyi ortaya koyar şarlo, anlamsız şeylerle eğlenen insanlar. doğ,çalış,tüket,öl. ha bir de eğlen tabi.
devamını gör...

charlie chaplin yazıp yönettiği 1936 komedi filmi.

sonuna kadar kahkahalarla izleyeceğŸiniz muhteşŸem bir filmdir.yer yer duygusallaşŸtırır tabii hemen her komedi de olduğu gibi.--! spoiler !--

charlie chaplin'in sevgilisi ile ilgili kurduğŸu hayalde, süt için ineğŸi çağŸırması, ineğŸi sağŸmadan ineğŸin sütü kaba kendisi bırakması yerlere yatırır cinsten bir sahnedir.
--! spoiler !--


devamını gör...
1936 yapımı olan filmde charlie chaplin, o dönemdeki sanayileşmeyi ve ekonomik krizi eleştirmektedir. film sessiz çekilse de filmin sonlarında charlie chaplin bir şarkı söylemiş ve izleyicilere sesini ilk kez duyurmuştur.
devamını gör...
1936 da resim karelerine artık sesi ekleyebilen sektöre rağmen hala sessiz film çekilmesini, chaplinin sanatın ancak bu şekilde ifade edilebileceğine olan inancını da perçinleyen bir filmdir. dikkat ederseniz filmde hiç ses yok. birkaç konuşma var. ancak en itici karakterlere seslendirme yapılmış olması, cahplinin nasılda ustaca montajladığına bir delalettir. ses kötüdür. insanların bilincine bunu yerleştirmeye çabalaması bile başlı başına bir isyandır.
film belki de sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyileri arasındadır. bana kalırsa ilk onda değerlendirilebilir. kapitalizmin kalbinde, propaganda makinesinin hayati parçası olan holywoodda, sistemi alabildiğine hicveden bir başyapıt. aşkolsun şarlo. iyi iş çıkarmışsın. saygılar.
devamını gör...
charlie chaplin'in, günümüzde sanayi toplumu olmadan da sahip olduğumuz -kapitalist düzen sağolsun- ilerlemeyle (!) zirveye varan teknolojik yabancılaşmayı, kendi döneminde devam eden ve insanı kendi zekasının ürünü olan makinenin yedek parçası haline sokan ve aptallaştıran makineleşme sürecinin doğurduğu zaafları göstererek bir nevi haber verdiği film.üstad necip fazıl, aksiyon felsefesi üzerinden makineleşmenin insan üzerindeki tesirinin ne seviyelere çıkarıldığını anlatırken, batı adamının gözündeki makineye gösterilebilecek misallerden olarak bu sahneyi de aktarır ve şu ifadeyle sunar: "işte makine! buyrun, fikir ve ruh isnat edilen bîçare demir parçalarının ahmaklık derecesini görün..."

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar